9.1. Поняття, склад і структура інвестицій
Інвестиції – це довгострокові вкладення капіталу у підприємницьку діяльність з метою одержання певного доходу (прибутку).
Рис. 9.1 - Функціонально-елементний склад інвестицій підприємства
Внутрішні інвестиції – це вкладання капіталу однієї країни в підприємства цієї самої країни.
Зовнішні інвестиції – це вкладення в підприємства іноземного капіталу.
Усі внутрішні та зовнішні інвестиції можуть бути приватними або державними.
Прямі інвестиції – це вкладення капіталу за кордоном. Їх величина дорівнює не менш як 10 % вартості того чи іншого проекту.
Портфельні інвестиції – закордонні інвестиції розміром до 10 % вартості капітального проекту, що здійснюється за їх допомогою.
Фінансові інвестиції – інвестиції, які означають використання наявного капіталу для придбання (купівлі) акцій, облігацій та інших цінних паперів, що випускаються підприємством або державою.
Реальні інвестиції – це вкладання капіталу в різні сфери і галузі економіки з метою оновлення існуючих і створених нових благ. Реальні інвестиції називають капітальними вкладеннями.
За функціональною спрямованістю розрізняють валові і чисті капітальні вкладення.
Валові капітальні вкладення – це загальна сума одноразових витрат капіталу на просте і розширене відтворення виробничих основних фондів та об`єктів соціальної інфраструктури.
Чисті капітальні вкладення – витрати лише на розширене їх відтворення.
Залежно від класифікаційних ознак та напрямків використання капітальних вкладень розрізняють таку їх структуру:
- галузеву;
- територіальну;
- технологічну;
- відтворювальну;
- структуру за формами власності.
Галузева структура характеризує розподіл капітальних вкладень по галузях і видах виробництв.
Територіальна структура – це співвідношення їх розподілу по економічних районах, областях країни.
Технологічна структура – це співвідношення між основними їх складовими частинами: затратами на будівельно-монтажні роботи, вартістю обладнання, машин і механізмів, іншими капітальними затратами.
Відтворювальна структура – відображає співвідношення довгострокових витрат на нове будівництво, розширення, реконструкцію і технічне переоснащення, тобто форми відтворення основних фондів.
Структура за формами власності – свідчить про значне переважання державних інвестицій над приватними. Поки що вони є домінуючими, але з ростом приватизації, акціонуванням державних підприємств має зростати частка приватного капіталу в загальному його обсязі.