Персонали
Адлер Фрідріх (1879-1960) — австрійський політичний діяч, філософ, письменник. Як і його батько Віктор Адлер — засновник і керівник Соціалістичної партії Австрії — Фрідріх працював на інтереси соціалістів, редагував і видавав друковані органи цієї партії. Був депутатом австрійського парламенту (1919-1923 pp.). У 1940 р. емігрував до США. Спочатку в працях "Відновлення Інтернаціоналу", "Енгельс і природничі науки" стояв на позиціях радикального шляху завоювання політичної влади пролетаріатом, а пізніше відстоював форму парламентської боротьби пролетаріату за владу. Був противником комуністичних партій, об'єднаних у Комінтерн і підтримуваних КПРС.
Адорно Теодор (1903-1969) — німецький філософ і соціолог. В окремих творах, зокрема написаних спільно з М. Хоркхаймером ("Діалектика просвітництва") з неомарксистських позицій стверджував, що еволюція людства, по суті, є ні чим іншим, як історією "невдалої цивілізації, а історія Заходу — це патологічний процес зростаючого божевілля та втрати індивідуальної свободи". Стверджував, що і після поразки фашизму існував авторитарний ("фа-шизоїдний") тип особи, головними установками якого було некритичне ставлення до конкретних порядків у суспільстві. Наприкінці життя відійшов від "нових лівих", екстремістські позиції яких підтримував спочатку.
Андрущенко Віктор Петрович (1949) — визнаний український філософ, педагог, заслужений діяч науки і техніки. Закінчив Київський державний університет, працював асистентом, старшим викладачем, доцентом, професором цього університету, заступником, першим заступником міністра освіти України, директором Інституту вищої освіти АПН України. Автор понад 160 праць з філософії, соціології, політології, соціальної філософії, філософії освіти, науки і культури. Найвідоміша праця "Історія соціальної філософії" (2000). Автор уперше не лише в українській науці, а й у пострадянському просторі систематично виклав генезу соціально-філософських ідей, поглядів, теорій західноєвропейських мислителів, яких у колишньому СРСР, усьому соціалістичному таборі піддавали нищівній критиці як "ідеологічно ворожих" буржуазних вчених з хибними поглядами і теоріями.
Аристотель (384-322 до н. є.) — давньогрецький мислитель, учень Платона, вихователь Александра Македонського. Уперше виокремив людину як "політичну істоту", в яку "природа вселила прагнення до державного об'єднання". Глибоко досліджував сутність влади, держави, політичних устроїв, проблеми розмежування влади. Розробив модель ідеальної держави-поліса,
умови її існування. Тісно поєднував політику з моральністю та етикою. Вважав, що політична справедливість можлива лише між вільними і рівними людьми. Найвідоміші праці "Політика", "Афінська політія".
Бабкіна Ольга Володимирівна (1954) — перший в Україні доктор політичних наук (дисертація "Неоконсервативні політичні теорії Заходу"). Закінчила юридичний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка. Директор Інституту права Міжрегіональної Академії управління персоналом, академік Міжнародної Кадрової Академії, член Української асоціації політологів. Серед праць найбільш відомі навчальні посібники "Основи політології" (у співавторстві), "Політологія".
Бебик Валерій Михайлович (1959) — український політолог. Закінчив Київський політехнічний інститут. Працював інженером-програмістом, інструктором, консультантом Київського облвиконкому, головним консультантом прес-служби Адміністрації Президента України. Перший віце-президент — ректор Міжрегіональної Академії управління персоналом. Автор понад 50 статей, 10 книг, серед яких найпомітніші "Основи теоретичної і практичної політології" (1994), "Політологія: теорія, методологія, практика" (1997), "Базові засади політології: історія, теорія, методологія, практика" (2000). Основні наукові інтереси — політологія, політична психологія, державне управління, неурядові організації, паблік рилейшнз.
Бердяев Микола Олександрович (1874-1948) — видатний російський філософ, мислитель. Був відрахований з Київського університету за пропаганду соціалістичних ідей, висланий з Росії. Жив у Берліні, потім у Франції. Активно вивчав політичні процеси в Росії, аналізуючи їх у працях "Філософія свободи" (1911), "Доля Росії" (1918), "Філософія нерівності" (1923), "Джерела і сенс реформування комунізму" (1937) та ін. Пропонував не насильницький шлях реформування суспільства, а упорядкувавши відповідно православ'я, сформувавши "нову релігійну свідомість". Крім того, вважав, що замість державного насильства слід утвердити саме ненасильницьку мораль.
Бжезинський Збігнєв (1928) — американський соціолог, політолог і державний діяч (у 1977-1981 pp. був помічником президента США з національної безпеки). Стверджує, що людство за останні десятиліття вступило в новий етап розвитку, зумовлений не соціальними революціями, а науково-технічним прогресом ("Між двох віків. Роль Америки у технотронну еру", 1970). У таку еру вирішальну роль, на думку 3. Бжезинського, відіграють автомати, комп'ютери, кібернетичні системи, наука загалом.
Найвідоміші праці "Політична влада: США/СРСР" (1964, спільно з С. Хантингтоном), "Грандіозний крах. Народження і смерть комунізму у XX столітті" (1988), "У пошуках національної безпеки" (1988), "Велика шахова дошка" (1998).
Боден Жан (1529-1596) — французький політичний діяч, юрист, теоретик держави. Вперше сформулював і обгрунтував поняття суверенітету як однієї з істотних ознак держави, порушення якого не може бути виправдано жодним конституційно-правовим законом. Вважав, що держава виникає не як результат добровільної угоди, а через завоювання і насильство, панування однієї групи людей над іншою. На думку Ж. Бодена, державу вирізняє наявність права. Основою держави є сім'я, а держава — це сукупність не окремих осіб, а сімей. У праці "Метод легкого вивчення історії" обгрунтував ідею виникнення різних форм держави залежно від конкретного географічного середовища, природних умов, у яких живе народ. Вважав, що натовп, народ позбавлений розуму, а тому його не можна допускати до управління державою.
Бурдьє П'єр (1930) — французький соціолог, політолог. Глибоко досліджував і досліджує суспільство, вважаючи його сукупністю відносин, пов'язаних з типом влади. Тип таких відносин він вбачає у певному "політичному полі, де діють конкретні політичні сили й існують підконтрольні їм ресурси ("капітали") — економічні, соціальні, символічні, культурні та ін.". Політику як тип соціальних відносин, певне "соціальне поле" описує як багатовимірний простір. Детально вивчав макрополітику як явище, що складається із сукупності соціальних практик окремих агентів, визначав її як динамічне, постійно мінливе явище.
Вебер Макс (1864-1920) — німецький соціолог. Вивчав право, економіку, соціологію та релігієзнавство. Після захисту дисертації викладав у вузах Німеччини, СІЛА, Австрії. Серед найпомітніших творів "Протестантська етика і дух капіталізму", "Політика як покликання і професія", "Господарство і суспільство" (незакінчена праця). На його думку, політика — це насамперед участь у здійсненні влади. Вивчав проблему панування, утверджуючи, що є традиційне, або патріархальне, панування. У політичній соціології був націонал-лібералом, вважаючи, що треба зберегти політичну спадщину Бісмарка і добитися можливості для Німеччини брати участь у світовій політиці. Глибоко аналізував проблеми політиків і політичної діяльності, вважав, що політик від інших людей відрізняється своєрідним інстинктом і жадобою влади.
Гаєвський Борис Аркадійович (1938) — український філософ, політолог, управлінець. Викладав у Київському державному університеті, очолює кафедру менеджменту в Міжрегіональній Академії управління персоналом. Автор відомих монографій "Філософія політики" (1993), "Українська політологія" (1994), "Основи науки управління" (1997) та ін. Спеціаліст із методології та практики управління суспільством, філософії політики. Обстоює ідеї нового управлінського курсу для України, інших країн перехідного етапу, який базується на розробці нових управлінських моделей та підготовці і використанні нових управлінських кадрів.
Гегель Георг Вільгельм (1770-1831) — видатний німецький філософ. Основні наукові, політичні погляди виклав у відомих працях "Енциклопедія філософських наук", "Філософія права", "Філософська пропедевтика", "Лекції з філософії історії" та ін. Як філософ, історик спочатку обстоював необхідність подолання влади держави, її засилля, встановлення так званого вічного миру, а пізніше схвалював і підтримував саме ідею держави. Так само від ідеї вічного миру Г. Гегель перейшов до його заперечення і навіть пояснював необхідність війни. Обгрунтував широке коло прав і свобод громадян, хоча був прихильником спадкової монархії. Глибоко проаналізував сутність права, громадянського суспільства, особливості всесвітньої історії.
Гідденс Ентоні (1938) — відомий англійський соціолог і політолог, автор "теорії структуризації". На його думку, політична "система" і "структура", з одного боку, та індивіди і групи, що беруть участь у політиці, — з другого, взаємно контролюють одні одних у процесі суспільної практики. Вважає, що політичні інститути — це певні "віртуальні" структури, пов'язані нормами і ресурсами. Він вирізняє два типи ресурсів: аллокативні, зумовлені механізмами економіки, і "авторитарні", пов'язані з політикою і безпосереднім домінуванням одних людей над іншими.
Дойч Карл (1912) — німецький політолог, колишній президент Міжнародної і Американської асоціації політичних наук. Розробив і обгрунтував "інформаційно-кібернетичну модель" політичної системи. З 1967 р. — професор Гарвардського університету. Найвідоміші праці "Нерви управління: моделі політичної комунікації і контролю" (1963), "Націоналізм і його альтернативи" (1969), "Політика і держава. Як люди вирішують свою долю" (1970).
Дюварже Моріс (1917) — французький соціолог і політолог, спеціалізується в галузі політичної соціології. Став всесвітньо відомим і популярним після виходу праці "Політичні партії", в якій розглядаються структурно-організаційні основи партій, питання їх виникнення, становлення. Вперше поставив і розглянув питання стосовно взаємозв'язків партійної, парламентської і виборчої систем. Сформулював відомі в політології "три соціологічних закони", які пов'язані з пропорційною і мажоритарною виборчими системами. Основні праці "Політичні партії" (1951), "Ідея політики. Використання влади в суспільстві" (1966), "Соціологія політики: елементи політичної науки" (1973).
Істон Девід (1917) — американський політолог. Став відомим і популярним передусім у зв'язку з адаптацією і використанням принципів і методів системного аналізу до вивчення функціонування політичних систем, а також з дослідженням феномена "політична соціалізація". Політичну систему розглядав як таку, що повністю і динамічно змінюється і її існування залежить саме від цих змін, а також від взаємодії різних складових такої системи. За допомогою кібернетичних принципів вимірювання показників на "вході" і "виході"
системи намагався прогнозувати розвиток політичних систем. На "вході" — це запити і потреби громадян, на "виході" — рішення і дії влади. Найвідоміші праці "Політична система" (1953), "Концептуальна структура для політичного аналізу" (1965), "Аналіз політичної структури" (1990).
Канетті Еліас (1905) — німецько-англійський мислитель, драматург, лауреат Нобелівської премії з літератури (1981). Автор твору "Маса і влада". Вважав, що в основі формування людей у масу лежить своєрідний "страх перед дотиком", оскільки людина просто уникає контактів із собі подібними. Перебуваючи в масі, людина почуває себе рівною з іншими, живе з ними єдиним поривом. Інстинктивне об'єднання індивідів у масу призводить до формування "абстрактної маси". Маса живе за законами, відмінними від тих, що притаманні окремій людині.
Князев Володимир Миколайович (1946) — український філософ. Заслужений діяч науки і техніки України. Працює проректором Української Академії державного управління при Президентові України. Має понад 100 наукових праць, у тому числі такі відомі, як "Людина і технології", "Соціальна технологія і управління політичними процесами в Україні", "Закон і технологія", "Закон і хаос", "Філософія. Короткий курс лекцій" та ін. Основні наукові інтереси — філософія, соціальна філософія, філософія науки і техніки, теорія державного управління.
Кремень Василь Григорович (1947) — український філософ, педагог, політолог, державний діяч, лауреат Міжнародної премії ім. Г. Сковороди. Закінчив Київський державний університет. Викладав у Київському університеті, працював у партійних органах, Інституті стратегічних досліджень, Адміністрації Президента України. Нині обіймає посаду міністра освіти і науки України. Автор понад 100 наукових праць у галузі філософії, політології, педагогіки. Президент Академії педагогічних наук України, академік НАН України, академік АПН України, активний реформатор соціальної сфери суспільства.
Курас Іван Федорович (1939) — відомий український історик, політолог, громадський діяч, академік, віце-президент НАН України, лауреат премії ім. Д. Мануїльського НАНУ. Закінчив Одеський державний університет, аспірантуру в Київському державному університеті. Працював викладачем, був на партійній роботі, очолював Інститут національних відносин і політології, багато різноманітних громадських утворень — рад, комісій тощо в галузі суспільних наук, гуманітарної політики, духовного розвитку суспільства. Автор понад 200 наукових праць з історії, політології, культурології.
Лассуел Гарольд Дуайт (1902-1978) — американський політолог. Використовуючи методи психоаналізу, соціальної психології, вивчав політику як поведінку відповідних суспільно-політичних груп і як систему аналізу процесу прийняття політичних рішень. Вважав владу атрибутом конкретних
суспільних відносин, вивчав роль масових комунікацій в оформленні й відтворенні символіки політичної влади. Політична влада, на думку Г. Лассуела, — це орган самопізнання і самовдосконалення людства у процесі загальнокос-мічної еволюції. У спільній праці з А. Каплан "Влада і суспільство" Г. Лас-суел наводить таке лаконічне визначення влади: "Влада — це участь у прийнятті рішень". Ще у 30-ті роки запровадив поняття так званої гарнізонної держави, тобто репресивного режиму.
Лебон Гюстав (1841-1931) — французький антрополог, археолог, доктор медицини, соціальний психолог. Основоположник ідеї нерівності рас, расового детермінізму. Автор книги "Психологія натовпу". Суспільство, за його визначенням, поділяється на еліту і натовп, а суспільний прогрес цілком залежить від творчості інтелектуальної еліти. Вважав, що розвиток промисловості, збільшення чисельності населення, розвиток засобів масової інформації спричинили зміну "ери еліти" на "еру мас". Стверджував, що великі маси (натовп) керуються лише підсвідомими інстинктами. Людьми у натовпі керує не розум, а закон "духовної єдності натовпу". Натовп не мислить, а відчуває. Прогнозував песимістичну і незворотну "еру натовпу".
Лісовий Василь Семенович (1937) — український філософ, політолог, культуролог. Колишній політв'язень. Відмінник освіти України. Закінчив Київський державний університет. Викладав філософію, працював в Інституті філософії НАНУ. Широковідомі його праці "Карл Поппер. Злиденність історициз-му", "Культура — ідеологія — політика" та ін. Основні наукові інтереси — політична філософія, політична ідеологія, суспільно-політичні ідеї в Україні XX ст.
Локк Джон (1632-1704) — англійський філософ, політик, основоположник соціально-політичної доктрини лібералізму. Критикуючи вчення Т. Гоб-бса про абсолютний, необмежений характер державної влади, Дж. Локк стверджував, що основним обов'язком держави, що виникла на основі договору, є дотримання "природного права", захист особистої свободи і приватної власності громадян. На думку Дж. Локка, держава отримує від людей рівно стільки влади, скільки необхідно для досягнення головної мети політичного співтовариства — реалізувати свої громадянські ідеї і насамперед право володіти власністю. Однією з найпопулярніших і широковідомих праць є "Два трактати про державне правління" (1690).
Мерріам Чарльз Едвард (1874-1953) — американський політолог, один із засновників сучасної політичної науки. З 1923 по 1940 р. очолював відділення політичної науки у Чиказькому університеті, де існувала відома школа політичних досліджень. Ч. Мерріам працював над розвитком біхевіористич-ного підходу до вивчення явищ політичного життя, наполягав на глибокому міждисциплінарному підході до вивчення політичних явищ і процесів, на використанні кількісних методів та тісному зв'язку політичної науки з дійсністю. Йому належить істотний внесок у вивченні феноменів політичної влади і де-
мократії. Найвідоміші наукові праці "Американська партійна система" (1922, спільно з Г. Госнеллом), "Нові аспекти політики" (1925), "Політична влада: її структура і сфера дії" (1934), "Що таке демократія?" (1941).
Михальченко Микола Іванович (1942) — відомий український політолог, публіцист. Президент Академії політичних наук України. Закінчив Київський державний університет. Працював в Інституті філософії НАНУ, Адміністрації Президента України. Автор понад 150 наукових праць, з яких широке визнання дістали "Марксистська політична ідеологія", "Біловіжжя. Л. Кравчук. Україна" (у співавторстві), "Соціально-політична трансформація України: реальність, міфологеми, проблеми вибору" (у співавторстві), "Сучасна соціальна філософія" (у співавторстві) та ін.
Міхельс Роберт (1876-1936) — німецький політолог, один із засновників партології. Особливу популярність Р. Міхельсу принесла праця "Політичні партії: соціологічні дослідження олігархічних тенденцій сучасної демократії" (1911). За висновками Р. Міхельса, неможливе існування прямої демократії, прямого владарювання мас. Результатом цього є делегування від мас окремих членів у спеціальні органи для захисту їхніх інтересів. Досліджував феномен олігархізації, вважаючи, що існує кілька причин її існування. Сукупність причин і методів виникнення олігархічної влади Р. Міхельс назвав "залізним законом олігархізації".
Моска Гаетано (1853-1941) — відомий італійський економіст, соціолог і політолог, один із засновників елітичного напрямку в політології. Розробив концепцію панівного політичного класу. Дійшов висновку, що влада у суспільстві здійснюється по-особливому організованою меншістю. Вивчаючи структуру і динаміку правлячого класу, зазначав дві притаманні йому тенденції: аристократичну і демократичну. Перша виходить з того, що ті, хто стоїть при владі, намагаються будь-що закріпити своє панування і потім передавати владу у спадок. Друга спостерігається тоді, коли в суспільстві відбуваються зміни у співвідношенні політичних сил. Основні праці "Правлячий клас" (1896), "Основи політичної науки" (Т. 1 — 1896, Т. 2 — 1923).
Ніцше Фрідріх Вільгельм (1844-1900) — німецький філософ, мислитель. Автор робіт "Так казав Заратустра", "По той бік добра і зла", "Як філософствують молотом", "Антихрист" та ін. Абсолютизував індивідуалізм. Вважав, що немає у світі ніякої вищої волі, перед якою могла б схилитися воля людини. Передбачив багато важливих політичних подій у Європі, за її межами. Ф. Ніцше захоплювався ідеєю надлюдини. На його думку — це непересічна, вольова особистість, сила якої в її волі, дусі. Лише така людина спроможна підняти на боротьбу інших людей, стати зразком, показати гідний приклад іншим у боротьбі за краще життя.
Ортега-і-Гассет Хосе (1883-1995) — іспанський філософ. Закінчив Мадридський університет. Глибоко вивчав проблеми людини, її творчої активності, взаємозв'язку людини і соціального світу, людини і суспільства. Суспільство
поділяв на меншість і масу. До останньої відносив посередніх людей, які не хочуть зважати на інших. Суспільна сила, на його думку, в меншості людей, вибраних аристократів. Детально вивчив фашизм, що незаконно захоплює і реалізує владу, проблеми демократії, лібералізму. Найповніше погляди на державу та окремі з перелічених проблем викладені у праці "Бунт мас" (1930).
Парето Вільфредо (1848-1923) — італійський економіст, соціолог і політолог. Відомий як дослідник проблеми і основоположник теорії еліт. За визначенням В. Парето, люди різняться фізично, морально і інтелектуально. Елітою він вважав сукупність індивідів, що досягли великих результатів у будь-якій галузі, поділяв її на правлячу і неправлячу. Владу в суспільстві має правляча еліта, що, захопивши керівні висоти, не допускає появи талановитих людей, які загрожують її існуванню. Вважав, що існують два типи еліти, які постійно змінюють один одного, — "леви" і "лисиці". Стабільна політична система характеризується перевагою еліти "левів", хоча там, де "левів" більше, суспільство схильне до застою. Еліта "лисиць", навпаки, забезпечує динамізм у розвитку суспільства. Основна праця тритомник "Трактат із загальної соціології" (1916).
Поппер Карл Раймунд (1902-1994) — англійський філософ, логік, соціолог і політолог. Критикував такі підходи до суспільно-політичних явищ, як історицизм і утопічна соціальна інженерія, які, на його думку, і сприяли появі "закритого" тоталітарного суспільства. Відкидав ідею про те, що пошуки щастя — законна мета держави, категорично був проти революційних пропозицій щодо заміни існуючого соціального порядку на справедливе, безкласове, ідеальне суспільство. Глибоко досліджував проблеми демократії, розмірковуючи не над питанням "Хто править?" (за Платоном), а над тим, як влаштувати суспільство, щоб можна було без кровопролиття і насильства позбутися поганих правителів. Відомі праці "Жебрацтво філософії" (1944), "Відкрите суспільство і його вороги" (1945).
Раймон Арон (1905-1983) — французький соціолог і політолог. Основні наукові інтереси стосувалися проблем демократії, політичної свободи, типології політичних режимів, порівняння політичних систем. Його вважають одним із творців теорії індустріального суспільства. На думку А. Раймона, сучасна цивілізація створює єдиний тип суспільства — саме індустріального, основними модифікаціями якого є західна (демократична) і радянська (тоталітарна) моделі. Основні праці "Опіум для інтелігенції" (1955), "Розчарування у прогресі" (1967).
Рассел Бертран (1872-1970) — англійський філософ, математик, відомий громадський діяч. Навчався у Кембриджському університеті, був дипломатом, займався науковою і викладацькою діяльністю у Китаї, США, в 1950 р. став лауреатом Нобелівської премії. Основні праці "Практика і теорія більшовизму" (1920), "Влада" (1938), "Історія західної філософії" (1946), "Автори-
тет і індивідуальність" (1949). Вважав більшовизм не просто антидемократичним явищем, а й що Росія практично не готова до багатьох форм демократії. Стверджував, що влада має природний характер. Поділяв владу переважно на владу індивідуумів і владу організацій. Суть влади як такої вбачав на стику, у точці взаємодії цих двох форм влади.
Сорокін Пітірім (1889-1968) — російсько-американський соціолог, політолог, культуролог (комі за національністю). Автор понад 50 книг, у тому числі таких фундаментальних праць, як "Система соціології", "Соціальна революція", "Соціальна мобільність", "Соціальна і культурна динаміка" та ін. Обгрунтував структурний метод у соціології, стверджував, що соціальна поведінка базується на психофізичних механізмах, а суб'єктивні аспекти поведінки становлять "змінні величини". Зробив висновок про закономірності соціальної стратифікації як постійної величини, характеристики будь-якого організованого суспільства. Дав світові кілька ідей, суспільне значення яких було оцінене не одразу, наприклад ідею конвергенції двох різних систем.
Фромм Ерік (1900-1980) — німецько-американський філософ і психо-аналітик. Автор книг "Втеча від свободи", "Людина для самої себе", "Здорове суспільство", "Революція надії" та ін. Вважав, що сутність людини проявляється у її потребах і класифікував їх так: потреби у спілкуванні; потреби у творчості; потреби у відчутті глибоких коренів, що гарантували б надійність та безпеку буття; потреба в уподібненні, пошук ідентичності; тяжіння до пізнання, освоєння світу. Дослідив причини виникнення авторитаризму, доводячи, що влада у тоталітарних суспільствах легко і з успіхом використовує засоби насильства, щоб зробити більшість слухняною. Розробив і запропонував власну програму соціальної реконструкції суспільства.
Хайк Фрідріх Август фон (1899-1992) — австрійський економіст і політичний філософ, відомий як один з дослідників тоталітаризму. Зазначав, що основними ознаками тоталітаризму є відмова від свободи конкуренції, придушення державою індивідуальних свобод. Вважав, що мета соціалізму недосяжна і його програми не можуть бути виконані. Обстоював ринкові цінності, стверджуючи, що реальна альтернатива для людини — або свобода, що спирається на ринкові відносини та ліберальні цінності, або кайдани тоталітаризму. Основні праці "Дорога до рабства" (1944), "Індивідуалізм і економічний порядок" (1948), "Головний закон свободи" (1960), "Політичний лад вільного народу" (1979).
ЮнгКарл Густав (1875-1961) — швейцарський психолог і філософ. Закінчив Базельський університет. Стверджував, що у поетів, пророків, містиків, керівників політичних сект, відомих громадських діячів психіка перебуває в такому стані, як і у хворих, у яких психіка не витримала навантажень і стався розкол особистості. Вивчав взаємозв'язок свідомого і несвідомого, проблему архетипів. Обгрунтував поняття "екстраверт" і "інтроверт". Основні твори "Архетип і символ", "Психологія безсвідомого", "Психологічні типи".