Вступ
Кардинальні економічні перетворення в Україні передбачають розробку стратегії розвитку народного господарства в умовах формування ринку, докорінної зміни пропорцій відтворення, поступового входження країни до інтернаціональних господарських зв'язків. Як свідчить світовий досвід, цілеспрямоване введення ринкових відносин забезпечує відповідні умови для ефективного вкладення капіталу. Формування в Україні нової економічної системи пов'язано насамперед з наданням підприємствам як суб'єктам підприємницької діяльності повної самостійності не тільки у виборі видів діяльності, а і в вирішенні питань забезпечення необхідними видами ресурсів та їхнього раціонального формування та використання. Ефективність діяльності підприємств (фірм, компаній) у довгостроковому періоді, забезпечення їхнього розвитку та підвищення конкурентоспроможності визначається насамперед рівнем їхньої інвестиційної діяльності. Одним із напрямків цієї діяльності є інвестування в реальні активи — оцінкою чого займається проектний аналіз.
Проектний аналіз визначають, по-перше, як систему знань про теорію та практику реального інвестування, по-друге, як комплекс заходів, спрямованих на визначення доцільності здійснення проекту та забезпечення максимальних позитивних результатів від його реалізації.
Предметом проектного аналізу є вивчення реального проекту з позиції доцільності та ефективності його впровадження в умовах обмеженості ресурсів з урахуванням:
можливостей його технічного здійснення;
чинників внутрішнього та зовнішнього оточення;
можливостей альтернативного використання ресурсів;
впливу проекту на навколишнє середовище;
корисності проекту для підприємства та для суспільства в цілому.
Дисципліна «Проектний аналіз» є нормативною і викладається на рівні бакалавру з економіки. Метою вивчення курсу «Проектний аналіз» є оволодіння методологією підготовки та реалізації інвестиційних проектів і механізмів управління ними. У навчальному посібнику розкрито питання інвестиційної стратегії та життєвого циклу підприємства; класифікації проектів, їх життєвого циклу та фаз; аспектів проектного аналізу: маркетингового, технічного, екологічного, соціального, інституційного, фінансового та економічного аналізу; методології проектного аналізу, а саме — оцінки витрат, альтернативної вартості, цінності грошей у часі, грошових потоків, інфляції; визначення критеріїв оцінки інвестиційних проектів шляхом аналізу їхньої беззбитковості, рівня ризику та розрахунку показників ефективності інвестиційного проекту в умовах інфляції та ризику; основ фінансового проектування та управління проектами.