7. 8. Економічний аналіз
Фінансові результати проекту несуть на собі вплив не тільки економіки підприємства, але й економіки суспільства, у якому реалізується проект. Крім того, сам проект можевпливати на суспільну економіку: країни в цілому чи регіону певної території, Тобто виникає необхідність оцінки взаємодії проекту й економіки чи країни, а саме, — ступеня ефективності проекту для суспільства. Цю задачу виконує економічний аналіз. Метою економічного аналізу є визначення:
- по-перше, сприятливості даного проекту здійсненню цілей розвитку національної економіки;
- по-друге, існування альтернативних шляхів досягнення таких само економічних вигід з меншими витратами.
Прогнозовані фінансові вигоди й витрати є основою для визначення економічних вигод і витрат, для переходу, від фінансового аналізу до економічного необхідно здійснитиряд коректувань фінансових результатів. Істотне розходження між фінансовим і економічним аналізом стосується цін, що застосовуються для оцінки проектних ресурсів і продукції. Ціни, використовувані в економічному аналізі, розраховуються на основі значень альтернативної вартості для суспільства в цілому. Економічні й фінансові витрати завжди тісно взаємозалежні, але ніколи не збігаються. Щоб розглянути проект як з погляду суспільства, так і з погляду здійснюючого його суб'єкта, виявити, що виграють і програють сторони і, нарешті, визначити реалізованість проекту і його життєздатність, необхідно зіставити дані фінансового і економічного аналізу.
Базовою концепцією економічного аналізу є концепція альтернативної вартості — оскільки всі ресурси суспільства обмежені і можуть мати різне застосування, їхня вартість повинна вимірюватися з погляду втраченої можливості займатися найкращим із доступних альтернативних видів діяльності, які вимагають-використання тих самих ресурсів.
Альтернативна вартість
Усі рішення повинні вибиратися на основі зіставлення варіантів. Зупиняються на варіанті, який забезпечує найкращі результати на основі використання наявних ресурсів. При цьому відкидаються проекти, які приносять мінімальний доход (прибуток), або такі, по яких отриманий розмір кредиту менше, ніж потрібно для завершення проекту. Потрібно ураховувати, що в більшості випадків має місце обмежена кількість різноманітних видів ресурсів. Суть використання альтернативних витрат полягає у тому, що прибуток, отриманий в одному місці, принесе втрати у зв'язку з невикористанням ресурсів в іншому. Тому необхідно виміряти — чи не перевищуються переваги від вкладення інвестицій в одному місці втратами в інших місцях.
Граничні витрати
Це різновид альтернативної вартості, її граничний розмір. Для покупця — це максимальна ціна, яку він може заплатити затовар. Така ситуація стосується товарів, попит на які перевищує їх пропозицію. Розмір ціни в цьому випадку характеризує граничну корисність товару. З точки зору виробника, її ще називають концепцією спадаючої вдачі. Вона показує, що дохід на одиницю витрат обсягу виробництва падає. Знаходять її на основі точки беззбитковості, про що вже йшлося в попередніх розділах.
Облік трансфертних виплат
Трансфертні виплати полягають в передачі грошових засобів від одних суб'єктів до інших, переміщенні володіння товарами й послугами від одного елемента суспільства доіншого. Це гроші, які знаходяться в обігу, котрі не пов'язані з економічними витратами. їхній рух в основному не змінює розміру національного доходу. Тому при проведенні економічного аналізу проводиться їхнє очищення, а в деяких випадках — виключення з розрахунків.
Коригування викривлення ринкових цін
Ринкові ціни на товар не завжди відображають його справжньої вартості. Вони викривляються як за рахунок внутрішніх, так і за рахунок зовнішніх факторів. До перших відносять податки, субсидії, зменшення дійсної вартості товару, державне регулювання, ринковий попит на нові товари, монополістичні тенденції, які збільшують їх дійсну вартість. Сюди ж входять різного роду соціальні аспекти. До зовнішніх факторів відносять: зміну курсів валют, митні збори і квоти та ін. Для усунення вказаних викривлень використовують так звані «тіньові» ціни, які розраховують як припущену вартість витрат та прибутків від придбання й використання даного товару. їхні значення показують, який розмір ціни мав би місце при відсутності викривляючи факторів. Тому «тіньові» ціни називають ще розрахунковими або ефективними.
Вплив результатів конкретного проекту на розмір національного ефекту
Для гармонійного розвитку національної економіки виникає необхідність в оцінці впливу проекту на економіку країни в цілому. У зв'язку з цим використовують макроекономічні показники, яки характеризують рівень і динаміку соціально-економічного розвитку країни:
- обсяг національного доходу;
- приріст національного доходу в динаміці, який знаходять шляхом складання величини чистої продукції, отриманої окремими суб'єктами господарювання (у ринковій економіці до нього включається також вартість послуг);
- показник національного доходу, розрахований на душу населення, який характеризує не тільки ступень економічного розвитку країни, але й визначає міру добробуту людей,тобто поєднує національні та особисті інтереси;
- рівномірний розподіл економічної діяльності по регіонах;
- передбачувана економія національної валюти в результаті заміщення імпорту;
- можливе створення нових робочих місць;
- економічна диверсифікація й ін.
Найкращим визнається проект, який забезпечує максимальний розмір чистої продукції у порівнянні з іншими варіантами. Відповідні розрахунки з визначеним ступенемімовірності можуть виконуватись і на попередній стадії вибору варіанта. Розмір чистого прибутку кореспондується з реальним показником національного доходу, характеризує його зміну в реальному виразі, враховує вигоди, які пов'язані з цілями національного розвитку.