5.2. Системи та способи утримання молодняку
Залежно від зональних і господарських умов застосовують стійлову, стійлово-вигульну та стійлово-пасовищну системи утримання молодняку. Першу використовують на комплексах і в господарствах, в яких зосереджене значне поголів’я. Там, де його кількість невелика, найефективнішою є стійлово-вигульна система, що передбачає утримання тварин у приміщеннях і на вигульно-кормових майданчиках. У господарствах із природними луками і культурними пасовищами можна використовувати стійлово-пасовищну систему утримання. В такому разі в стійловий період тварин утримують у приміщенні, а влітку — на пасовищах або цілодобово на довгих ланцюгових прив’язях.
Молодняк, що вирощують на м’ясо, утримують прив’язно і безприв’язно. Прив’язний спосіб застосовують в умовах традиційної технології, на невеликих фермах, у відгодівельних і фермерських господарствах. Молодняк розміщують у стійлах, обладнаних годівницями, автонапувалками і ланцюговими або хомутовими при- в’язями. Прив’язний спосіб може бути з використанням підстилки і прибиранням гною скребковим конвеєром та без підстилки і в укорочених стійлах із щілинною підлогою або скребковим конвеєром. Гній протоптується тваринами крізь щілини в бетоновані лотки або потрапляє в зону роботи конвеєра. Прив’язне утримання молодняку з використанням підстилки і скребкових конвеєрів для видалення гною потребує більших затрат праці на очищення стійл та внесення підстилки.
Залежно від прийнятої технології безприв’язний спосіб має такі модифікації: безприв’язний на глибокій підстилці в закритих приміщеннях чи на відкритих майданчиках із навісами, безприв’язно- боксовий з суцільною або щілинною підлогою, безприв’язний у станках чи клітках із суцільною або щілинною підлогою. Він передбачає утримання тварин групами.
Найпрогресивнішим способом вирощування молодняку на м’ясо є безприв’язне утримання, що дає можливість розмістити у приміщенні на 30 — 50 % тварин більше і довести навантаження на одного оператора до 1000 голів, механізувати процеси роздавання кормів та видалення гною.
Економічно вигідним є безприв’язно-боксове утримання, яке поєднує в собі елементи прив’язного (наявність індивідуальних місць для відпочинку) та безприв’язного (вільне переміщення тварин) утримання. Розмір боксів визначається віком тварин. Вони можуть бути відокремлені від місць годівлі чи примикати до них (комбібок- си). Між боксами й годівницею або між двома рядами боксів влаштовують гнойовий прохід із суцільною чи щілинною підлогою.
Утримання молодняку в закритих приміщеннях сприяє підвищенню його продуктивності та зниженню витрат кормів, а вирощування на глибокій підстилці або вигульних майданчиках знижує вартість головомісця, енергоємність і дає можливість підвищити навантаження на одного працюючого.