6.2. Використання гібридизації у свинарстві
Біологічні особливості організму свиней визначають кількісну та якісну характеристики виробничої діяльності галузі як із зоотехнічної, так і економічної точки зору. Одним з ефективних способів підвищення зазначених показників виробництва є раціональне використання методів розведення свиней. Як відомо, у селекційно-племінній роботі зі свиньми використовують два методи розведення: чистопородне та схрещування. Вищою формою організації селекційно-племінної роботи у цій галузі є розробка регіональних систем розведення з використанням методів схрещування та гібридизації.
У свинарстві під гібридизацією розуміють схрещування тварин спеціалізованих порід, типів і ліній, які позитивно поєднуються за відтворними, відгодівельними та м’ясними якостями. Для одержання гібридних свиней використовують кнурів спеціалізованих ліній з високою енергією росту та добрими м’ясними якостями і свиноматок з високими показниками плодючості та молочності й масою поросят у 2-місячному віці. У зв’язку з цим розрізняють прості породно-лінійні (маточне стадо однієї заводської породи схрещують із кнурами спеціально відселекціонованої внутрішньопородної чи синтетичної ліній) та складні (материнська форма — продукт схрещування двох ліній — поєднується з кнуром третьої лінії) форми гібридів.
Останнім часом здійснено широку програму з виведення нових генотипів свиней на міжпородній і внутрішньопородній основі. Як приклад можна навести міжпородні типи — полтавський м’ясний (ПМ-1), харківський м’ясний (ХМ-1), внутрішньопородний тип великої білої породи (УВБ-1) та ін.
Свиней поширених порід застосовують у системах розведення з метою одержання чистопородних, помісних та гібридних тварин. Найприйнятливіші поєднання порід для отримання гібридного молодняку наведені в табл. 6.2.
6.2. Поєднання порід свиней для одержання породно-лінійних гібридів
|
Створення генотипів свиней є доброю основою для переходу на вищий ступінь використання явища гетерозису — впровадження гібридизації. У промисловому схрещуванні використовують свиней різних порід, і отримані помісі є продуктом простого схрещування, а гібриди — спеціальної селекції та схрещування. Помісі за відгоді- вельними і м’ясними якостями переважають материнську породу на 5 - 7, а гібриди — на 9 - 12 % (табл. 6.3).
6.3. Порівняльна оцінка різних методів розведення свиней
|
Двопородних гібридних свиней розводять у племінних репродук- торних господарствах, де зосереджені кращі лінії планових порід, а у великих спеціалізованих використовують трипородні і третьою породою є кнури спеціалізованих м’ясних порід. Трипородні гібриди мають тільки товарне призначення, тому одержаний молодняк відгодовують до м’ясних кондицій і реалізують на забій.
Якість помісного й гібридного молодняку можна значно підвищити завдяки вдосконаленню племінної цінності вихідних порід для схрещування генотипів та поліпшення умов годівлі й утримання тварин. Раціональне використання різних порід свиней — це один із шляхів підвищення продуктивності тварин та зміцнення економіки галузі.