6.3. Породи свиней та їх використання
Породоутворення в Україні здійснювалося акліматизацією імпортних порід, поліпшенням місцевих груп свиней та схрещуванням висококультурних порід. В основу його покладено прагнення одержати нову породу свиней, яка була б високопродуктивною й економічно вигідною в кліматичних і господарських умовах певної зони.
Коли породи формувалися акліматизацією і простим відтворним схрещуванням, то основну роль у породоутворенні відіграли англійські породи (велика біла, беркширська). Так були створені вітчизняна велика біла й українська степова біла. В результаті застосування складного відтворного схрещування і залучення більшої кількості порід виведено миргородську й українську степову рябу. Нові м’ясні породи України (полтавська м’ясна, українська м’ясна) створено комбінуванням різних генотипів вітчизняних та зарубіжних порід.
У світі існує понад 100 порід, а з урахуванням місцевих, локальних і зникаючих — 400. У розвинених країнах світу використовують тільки 10 — 15 порід м’ясного напряму продуктивності. У США в основному розводять три породи (дюрок, гемпшир, йоркшир), які становлять понад 70 % племінного поголів’я. У багатьох країнах Європи поширені дві-три породи, але основними є велика біла (йоркшир) і ландрас. На них припадає близько 70 % породного складу свиней.
В Україні найбільш поширеними вітчизняними породами є велика біла, українська степова біла, миргородська, а серед зарубіжних — ландрас і дюрок. Серед перспективних порід для одержання нежирної свинини — полтавська і українська м’ясні.
Породи за напрямом продуктивності залежно від виробничого призначення і племінних цінностей поділяють на три групи:
перша — універсального напряму продуктивності (велика біла, українська степова біла);
друга — м’ясного напряму продуктивності (полтавська м’ясна, українська м’ясна, ландрас, дюрок, естонська беконна, уельська, гемпшир, п’єтрен, уессекс-седлбек);
третя — сального напряму продуктивності (миргородська, українська степова ряба, велика чорна, північнокавказька).
Свині м’ясних порід мають розтягнутий неширокий тулуб, довжина якого перевищує обхват за лопатками. Кістяк міцний, шкіра тонка, ребра не круті, голова легка, кінцівки досить високі. Від молодняку на відгодівлі отримують більше м’яса, ніж сала.
Для свиней сальних порід характерний широкий і глибокий тулуб. У тварин цього напряму продуктивності обхват за лопатками дорівнює довжині тулуба чи навіть перевищує його. Голова з трохи увігнутим профілем, укорочена, з широким лобом, ребра круто поставлені, кістяк не грубий, кінцівки короткі й широко поставлені. У період відгодівлі свині більш схильні до відкладання жиру, тому від них одержують більше сала, ніж м’яса.
У свиней універсального напряму продуктивності тулуб менш розтягнутий, ніж у м’ясного. Вони характеризуються проміжними показниками ознак, які властиві свиням м’ясного й сального типів. При відгодівлі від них можна отримати м’ясну або жирну свинину.