6.3.1. Породи універсального напряму продуктивності
Велика біла порода — одна з найстаріших і найпоширеніших порід в Україні. Виведена акліматизацією завезених свиней англійської великої білої породи, тривалою селекцією та впливом кліматичних і кормових чинників. Розводиться в Україні понад 90 років і становить 82,5 % наявного поголів’я. Тварин можна відгодовувати як для одержання бекону або пісного м’яса, так і великої кількості сала. їх широко використовують для виведення вітчизняних порід, типів та ліній. Свині цієї породи великих розмірів, із трохи розтягнутим, широким і глибоким тулубом, широкою спиною, великими, м’ясистими та виповненими окостами, мають 12 — 14 сосків (рис. 6.1). Жива маса дорослих кнурів становить 320 — 350, свиноматок —
Рис. 6.1. Свиноматка великої білої породи |
230 — 250 кг; багатоплідність — 10 — 12 поросят, жива маса поросят у разі відлучення у 60-денному віці — 17 — 20 кг.
Живої маси 100 кг свині досягають у 180 — 200-денному віці, а їх середньодобові прирости в умовах інтенсивної відгодівлі можуть становити 800 — 850 г з витратою корму 3,6 — 3,8 к. од. на 1 кг приросту. Забійний вихід у молодняку досягає 70 — 75 % (у відгодованих повновікових тварин — 80 — 82 %) з виходом м’яса 50 — 55 %.
Тварини великої білої породи добре пристосовані до розведення в різних природно-кліматичних зонах України, крім південних районів. У породі багато ліній — Свата, Драчуна,Лафета тощо; родин — Волшебниці, Тайги, Герані та ін. Провідні племзаводи: «Україна» Вінницької, «Любомирівка» Дніпропетровської, ім. Калініна Донецької, ім. ЛитвиноваЛуганської, «Вирішальне», «Степове» Полтавської, «Михайлівка», «Василівка» Сумської, «Старий Коврай», «Велика Бурімка» Черкаської областей та ін.
Свиней цієї породи використовують як материнську основу для одержання товарних помісей та гібридних тварин. Нині ведеться цілеспрямована селекційно-племінна робота зі створення внутріш- ньопородних типів материнської та батьківської форм.
Українська степова біла порода створена академіком М. Ф. Івановим у 1932 р. схрещуванням місцевих свиней півдня України з кнурами великої білої породи. За зовнішнім виглядом тварини подібні до свиней великої білої породи, але мають ще міцнішу будову тіла. Масть біла, голова невелика, тулуб вкритий густою, довгою, пружною і часто кучерявою щетиною (рис. 6.2). Жива маса дорослих кнурів досягає 310 — 340, свиноматок — 230 — 250 кг; багатоплідність —10 — 12 поросят. Живої маси 100 кг молодняк досягає у 175 —
Рис. 6.2. Свиноматка української степової білої породи |
200-денному віці за середньодобових приростів 750 — 860 г і витрати кормів 3,5 — 4 к. од. Високий вихід м’яса від свиней одержують до
8 — 10-місячного віку, а далі, в більш старшому віці, вони добре осалюються.
За чисельністю поголів’я порода посідає друге місце в Україні (12,2 %) після великої білої. Тварини добре пристосовані до пасовищного утримання в умовах півдня України, тому їх розводять у Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Дніпропетровській областях та в Автономній Республіці Крим. Основні лінії кнурів — Асканія, Задорного, Степняка тощо; родини свиноматок — Асканії, Билини, Акації та ін.
Племінні заводи з розведення породи: «Зоря», ім. Калініна Запорізької, «Славутич», «Молочне», «Сиваський» Херсонської областей. Породу використовують у регіональних системах для схрещування та гібридизації в степовій зоні України, її материнські форми у поєднанні з кнурами порід ландрас, дюрок, великої чорної та полтавської м’ясної забезпечують отримання високопродуктивних помісей і гібридів, яких використовують у товарних господарствах для відгодівлі.