6.12. Виробництво свинини в особистих підсобних і фермерських господарствах
У процесі структурної перебудови агропромислового комплексу значне місце посідають особисті підсобні господарства громадян. Вони відіграють важливу роль у забезпеченні населення продуктами харчування, створенні продовольчих ресурсів держави, а також впливають на формування цін продовольчого ринку. Перспективними формами фермерства слід вважати поступову трансформацію особистих господарств населення у фермерські і формування виробничих фермерських кооперативів, які успішно розвиваються в передових країнах світу.
У 2002 р. в Україні налічувалося селянських (фермерських) господарств 43 042, а площа сільськогосподарських угідь їх становила 2822,7 тис. га, у тому числі рілля — 2637,5 тис. га. Поголів’я свиней досягло 5813 тис. голів, що становить 63,2 % загального поголів’я, а виробництво свинини — 540 тис. т у забійній масі (88,5 % загального виробництва м’яса).
Для розведення свиней фермер може використовувати старі споруди або будувати нові. Розмір ділянки під ферму відводиться з розрахунку 250 - 280 м2 на 1 свиноматку з приплодом і вигульні майданчики — 10 м2 на свиноматку та 0,8 м2 для молодняку. Для поголів’я 100 і більше тварин економічно вигідно будувати свинарник дворядний завширшки 7,5 - 9 м, якщо поголів’я до 100 голів, то станки розміщують в один ряд. За поголів’я 3 - 10 свиноматок доцільно мати один станок для холостих свиноматок і 2 - 9 — для індивідуального утримання.
Приміщення для утримання свиней має бути сухим, теплим взимку, прохолодним улітку, добре освітленим (світловий коефіцієнт 1 : 10 - 15). Щоб споруда відповідала цим вимогам, необхідно фундамент закладати на глибину 0,5 - 1,0 м, стіни споруджувати з матеріалу з низьким коефіцієнтом теплопровідності. Стеля і дах мають бути вологонепроникними, а підлога — міцною, сухою і не слизькою. Вікна повинні бути подвійні, ворота — утеплені із тамбуром, а за шириною і висотою відповідати кормороздавальному пристрою. Для підтримання оптимального мікроклімату в свинарнику монтують припливно-витяжну систему вентиляції. Обов’язковим є забезпечення чистою підстилкою в кількості 1 - 2 кг на голову на добу.
Для утримання свиноматок і ремонтного молодняку використовують вільно-вигульну систему, а відгодівельного поголів’я — без- вигульну. Холостих і поросних до 100 днів свиноматок утримують групами, а підсисних і глибокопоросних (після 100 днів поросності) — в індивідуальних станках. Поросят віком 2 - 4 міс утримують у групових станках гніздами. У 4-місячному віці частину молодняку відбирають для ремонту основного поголів’я, а тих, що залишилися, відгодовують для реалізації на м’ясо.
Годують свиней вологими сумішами, до складу яких доцільно вводити корми місцевого виробництва. У приміщеннях можна використовувати станкове обладнання ОСМ-60Б, ОСМ-Ф-2, призначене для опоросу свиноматок і утримання їх з поросятами до 2-мі- сячного віку. Роздають корми ручним візком ТУ-300 або кормороздавачем КСП-0,8.
Підсисних поросят підгодовують в окремих станках (один станок для двох суміжних маток). Якщо використовують нетипові станки, то огородження їх заввишки 100 см облаштовують із дерев’яних брусків або металевого прутка з просвітами 10 см, а для відгодівельного поголів’я — 15 см. Із кормового проходу станок облаштовують дверцятами завширшки 70 см, а в стіні влаштовують лази для виходу свиней на вигульні майданчики. Обігрівання поросят у підсисний період має бути локальним, в ящиках із лампамиінфрачервоного опромінення (температура 28 - 30 °С).
Водопостачання забезпечується з розрахунку: матки дорослі — 25 л, матки із приплодом — 60, молодняк — 15 л на голову за добу.
Напувають свиней із годівниць або, якщо можливо, станки обладнують автонапувалками. Гній прибирають конвеєром КСГ-3 (на 50 голів) з одночасним завантаженням у тракторний причіп ІПТС-2.
У фермерському господарстві за наявності значної кількості поголів’я свиней виділяють племінну і товарну групи. У першій здійснюють чистопородне розведення на базі однієї з районованих порід (велика біла, миргородська або інша порода свиней). Для комплектування племінної групи власник господарства завозить із племінних заводів 10 свиноматок і 5 кнурів відповідної породи, а для гібридизації у товарній групі — кнурів іншої породи.
Отримання приплоду у товарній групі здійснюється на основі промислового схрещування чи гібридизації. Для цього необхідно використовувати як материнську породу велику білу або миргородську, а породу кнурів — українську м’ясну чи полтавську м’ясну. Молодняк свиней треба відгодовувати на м’ясо до живої маси 120 — 130 кг, оскільки в цей період він росте інтенсивно і з меншими витратами корму на одиницю продукції. За умов підвищеного попиту ринку на нежирну свинину відгодівля може здійснюватися до живої маси 90 — 110 кг.
Забій свиней та їх первинна обробка. Забій свиней проводять після 10 — 15-годинного голодного витримування ударом гострого ножа у місце з’єднання шиї і грудної частини тварини та направленням його в грудну порожнину для перерізу яремної вени і сонної артерії у місці їх сплетіння, недалеко від серця. Для оброблення туші у вертикальному положенні на майданчику споруджують П-подібний стояк заввишки 1,5 — 2 м, до якого підвішують тушу задніми ногами для кращого її знекровлення.
Забивають свиней також ударом ножа під лопатку в напрямі серця, і тушу обробляють у горизонтальному положенні на спеціально обладнаному настилі. Проте цей спосіб призводить до переповнення грудної клітки кров’ю, гіршого знекровлення, просочування кров’ю переднього окосту, що робить його непридатним для переробки на м’ясні вироби, а також погіршує якість субпродуктів.
У селянських і фермерських господарствах найчастіше туші свиней обробляють у шкурі, обпалюючи їх соломою чи паяльною лампою. За цим процесом ретельно стежать, щоб запобігти обгорянню й утворенню тріщин, а після завершення обробки шкуру змочують водою і зшкрібають поверхню ножем. Вона повинна мати світло- жовтуватий колір.
Після закінчення обробки туші іззовні приступають до нутру- вання, тобто витягування внутрішніх органів. Його проводять не пізніше від 40 хв після знекровлення. Якщо цей технологічний процес виконують із запізненням, то під впливом ферментів і мікрофлори вмісту травного каналу стінки кишок темнішають, а мікрофлора з кишок мігрує у м’ясо і внутрішні органи, спричинюючи розпад тканин і накопичення в них отруйних продуктів. Якщо нутру- вання затримано більше ніж на 2 год після знекровлення, то м’ясо такої туші підлягає бактеріологічному дослідженню.
Спочатку відрізають голову на з’єднанні потиличної кістки і першого шийного хребця, видаляють грудну кістку, вибирають кров, грудну порожнину протирають сухою тканиною, знімають почеревину, розрізають черевну стінку вздовж білої лінії, діафрагму і виймають разом зі стравоходом і трахеєю серце, легені, печінку, окільцьовують анальний отвір, розпилюють чи розрубують сокирою лобкове зрощення тазу і з туші виймають шлунок, кишки, а потім внутрішнє сало з нирками.
З туші знімають сало смугами завширшки 20 - 30 см, потім її розпилюють чи розрубують сокирою по хребту, трохи відступивши від верхніх остистих відростків на ліву і праву півтуші, які потім розділяють на частини відповідно до сортового розділення туші.
Обробка кишкової сировини. Комплект кишок свиней складається з тонкого і товстого відділів, сечового міхура та шлунка. Кишки розбирають у такій послідовності: спочатку відділяють пряму кишку, потім тонкі, і на завершення — товсті. Тонкий відділ кишок ріжуть на ділянки завдовжки до 1 м, вивільняють від умісту і промивають водою. Для видалення слизової оболонки кишки занурюють у теплу воду (40 - 50 °С) і витримують 40 - 60 хв, після чого її зшкрібають ножем, знову промивають і використовують для виготовлення ковбас. Для зберігання кишки консервують солінням (сухим чи мокрим способом) або сушінням.
Товсті кишки і шлунок вивільняють від умісту, промивають водою, слизову оболонку натирають кухонною сіллю, витримують упродовж 1 год, промивають, замочують у воді з оцтом (5 столових ложок на 0,5 л води), витримують 1 год, знову промивають і використовують для виготовлення м’ясних продуктів.
Соління сала здійснюють у ящиках (вистелених цупким папером чи пергаментом), діжках і скляних трилітрових банках. На дно ящика чи діжки насипають шар кухонної солі завтовшки 1 - 1,5 см. Зняте сало з спинної і бокових частин туші завтовшки не менш як
2,5 см ріжуть на шматки завширшки 8 - 10 см і завдовжки 20 - 30 см, натирають сіллю і кладуть у ящики чи діжки шкурою вниз на відстані від стінок і між собою 0,5 - 1 см. Після закладання нижнього шару простори його засипають сіллю, продовжуючи процес соління до заповнення ящика чи діжки, солять верхній шар. Ящики закривають пергаментним папером чи білою тканиною, а діжки — кришками, на які кладуть вантаж і ставлять їх у прохолодне місце. Соління триває 14 - 16 діб з витратою солі 1 кг на 15 кг сала, але для поліпшення смакових якостей через 5 - 8 днів сало можна очистити від солі і обробити сумішшю солі зі спеціями (пахучим або гірким перцем, часником) у співвідношенні 1 : 1.
Для тривалого зберігання та запобігання окисненню жиру на дно тари насипають 2 — 3 см житнього борошна, укладають шматки просоленого сала, а між бічними стінками і його шматками та зверху засипають також борошном. Після вкладання останнього шару сало засипають борошном і вкривають пергаментним папером, білою тканиною чи кришкою і ставлять у прохолодне місце.
В особистих підсобних і фермерських господарствах значного поширення набув спосіб консервування і зберігання сала у трилітрових скляних банках. Його ріжуть неширокими довгими смугами, натирають сіллю і щільно вкладають у банки, які потім закривають металевими кришками. Зберігають сало у затемнених прохолодних приміщеннях чи камерах холодильника 6 міс за температури 8 - 10 °С і до 8 міс, якщо температура 5...—10 °С.
Соління окостів, корейок, грудинок. Для виготовлення солених м’ясних продуктів використовують охолоджені туші беконних і м’ясних свиней. Окости натирають засолювальною сумішшю (на 1 кг солі 160 г цукру і 40 г селітри) і кладуть вниз шкірою у діжку, на дно якої попередньо насипають шар солі завтовшки 1 см. Кожний шар окостів засипають сіллю. Витрата засолювальної суміші — 1 склянка на 5 кг маси сировини. Діжку закривають кришкою і ставлять у прохолодне місце на 12 — 15 діб.
Щоб уникнути значного зневоднення, нерівномірного просолювання і жорсткості м’яса, окости вивільняють від солі, знову вкладають у діжку, заливають розсолом (на 50 л води 7 — 8 кг солі, 0,5 цукру і 0,25 кг нітратів), закривають кришкою з вантажем і витримують 2 — 3 тижні. Після закінчення просолювання окости розвішують у сухому прохолодному місці для стікання розсолу і обвітрювання. Так само проводять соління корейок і грудинок, але сухе соління триває 1 — 2 дні, а в розсолі їх витримують 10 — 12 днів.
Функція компонентів засолювальної суміші така: кухонна сіль забезпечує створення високого осмотичного тиску, який сприяє зневодненню клітин мікроорганізмів, а йони натрію і хлору згубно діють на життєдіяльність бактерій. Крім того, правильне соління надає м’ясу ніжної консистенції та специфічного приємного смаку і запаху. Буряковий цукор бере участь в утворенні кольору м’яса, поліпшує смак і посилює консервувальну дію солі. Нітрати додають для збереження природного забарвлення м’яса. Вони сприяють утворенню нітропохідних гемоглобіну, які мають яскраво-червоний колір. Солоне м’ясо краще зберігається, якщо в засолювальну суміш додати аскорбінову кислоту чи її солі.
Копчення — це обробка продукту коптильним димом після соління й обсушування. Для копчення використовують дим, що утворюється від спалювання деревини листяних порід (яблуні, груші, вишні, дуба, бука, берези, вільхи, клена, ясеня, ялівцю). Хвойні породи не використовують, оскільки м’ясопродукти матимуть неприємний смолистий запах, темний колір і гіркуватий смак.
Слід пам’ятати, що разом із димом у м’ясопродукти можуть проникати газоподібні фракції, які не беруть участі у копченні, а також шкідливі для людини речовини (метиловий спирт, канцерогенні вуглеводи, 3 — 4-бензспірен та ін.). Надходження канцерогенних речовин до продукту можна зменшити, використовуючи тирсу деревини, яка ізолює дрова від повітря і запобігає повному згорянню їх.
В умовах особистого селянського чи фермерського господарства коптильню роблять так: риють канаву, яку накривають товстим залізом, насипають на нього землю. З одного боку ставлять короб чи бочку заввишки 1,2 — 1,5 м, які обсипають землею чи обкладають цеглою, а у верхній частині їх закріплюють планки для підвішування продуктів копчення і накривають її тканиною. З другого боку канави облаштовують вогнище. Залежно від температури, за якої відбувається процес, розрізняють гаряче і холодне копчення.
Гаряче копчення застосовують під час виробництва варено- копчених продуктів, яке розраховане на нетривале зберігання виробів. У процесі його на поверхні продукту утворюється кірка денатурованого білка, яка перешкоджає проникненню коптильних газів у товщу продукту, а в разі холодного копчення продукти згоряння дерева проникають у продукт глибше. Після закінчення процесу соління продукти для копчення вимочують у холодній воді впродовж
3 — 5 год, обшивають марлею і вішають на планки короба (бочки). Для створення вогнища у коптильному пристрої використовують дрова названих порід, а для утворення великої кількості диму їх засипають дрібними стружками. Зверху на дрова кладуть ароматні трави (полин, м’яту, тмин), які надають продукту приємного смаку і аромату.
Копчення продукту відбувається за температури диму на виході 80 — 100 °С і тривалості 5 — 6 год. Його вважають закінченим, якщо продукт набуває характерного коричнево-жовтого кольору, специфічного гострого смаку та запаху і має суху та блискучу поверхню. Після закінчення копчення з продуктів знімають марлю і вішають у прохолодне місце, обгортаючи пергаментним папером для запобігання висиханню. Готові копчені продукти використовують чи зберігають до 6 міс за температури 0 °С.
Якщо виробляють варено-копчені продукти, то після копчення їх варять. Вироби підвішують на палицях і занурюють у воду температурою 90 — 95 °С, що зменшує перехід розчинних речовин у воду за рахунок утворення на поверхні продукту шару коагульованого білка, який затримує перехід у воду білкових і екстрактивних речовин.
Через 30 хв температуру води знижують до 82 °С і продовжують варіння до температури всередині продукту 68 - 69 °С.
Окости варять 50 - 55 хв на 1 кг окосту, шинку (солені окости без кісток) — у металевих формах за температури води 85 - 87 °С протягом 4 - 5 год до досягнення температури всередині продукту 70 - 72 °С. Після закінчення варіння їх виймають із котла, охолоджують, з шинки знімають форми і продукти вважають готовими для використання чи реалізації.
Процес варіння сприяє знищенню більшості мікроорганізмів, поліпшенню смакових якостей продукту, підвищенню ніжності м’яса, поліпшенню його перетравності. Колаген сполучної тканини переходить у глютин, який легко засвоюється організмом. Однак у процесі варіння у воду виділяється частина м’ясного соку, в якому містяться цінні в харчовому відношенні речовини. Вихід готової продукції становить 70 %.
Холодне копчення застосовують для отримання сирокопчених виробів (окостів, корейок, грудинок), які призначені для тривалого зберігання. Продукт після нього дуже зневоднюється, має підвищений уміст кухонної солі, набуває ніжної консистенції і високих смакових якостей.
Окости для копчення готують так само, як і для гарячого, але процес його відбувається за температури 20 - 25 °С і тривалості 2 - 4 доби. Решту сирокопчених виробів коптять за температури 35 - 45 °С і тривалості: корейки і грудинки — 12 - 18 год, рулети — 2 доби. Втрати маси натуральних м’ясопродуктів становлять 6 - 12 %.