9.5.1. Породи та кроси м’ясних курей
Сучасне бройлерне виробництво ґрунтується на вирощуванні м’ясних курчат, отриманих після схрещування спеціалізованих сполучних ліній м’ясних і м’ясо-яєчних порід, серед яких спостерігаються найвищі прирости маси за найменших витрат кормів.
Для отримання бройлерів використовують лінії спеціалізованих порід корніш та білий плімутрок. Кури м’ясного типу порівняно з яєчними більші за розмірами, менш рухливі, з рихлим оперенням. Характеризуються невеликою несучістю — 90 — 130 яєць за рік; статевої зрілості досягають у 5 — 5,5-місячному віці.
Порода корніш виведена у Великій Британії схрещуванням місцевих бійцівських, малайських та курей породи азіль (рис. 9.7). За кольором оперення корнішів поділяють на червоних, білих, темних, полових, серед яких найпоширеніші білі. Жива маса курок — 3,3 — 3,6, півнів — 4,2 — 4,8 кг; несучість — 110 — 130 шт., маса яйця — 58 — 60 г. Молодки починають відкладати яйця в 6-місячному віці. Показник виводу курчат невисокий — 65 — 70 %. Молодняк добре росте й розвивається. Курей цієї породи розводять майже на всіх птахофабриках і птахофермах, де займаються виробництвом бройлерів.
Порода плімутрок створена в США як м’ясо-яєчна у другій половині XIX ст. схрещуванням чорних іспанських, білих кохінхінів, смугастих домініканських, доркінг та явських чорних. За кольором оперення існує кілька різновидностей: сірі, смугасті, білі, чорні, по-
Рис. 9.7. Кури породи корніш |
лові тощо. Найбільшого поширення набули білі плімутроки (рис. 9.8). Жива маса дорослих курок — 2,7 — 3,4, півнів — 3,6 — 4,3 кг. Кури витривалі, добре акліматизуються. За рік від них отримують 160 — 170, в окремих стадах — 200 яєць і більше середньою масою 60 г. Статевої зрілості птиця зазначеної породи досягає у 7-місячному віці. Інстинкт насиджування розвинений слабко. Інкубаційні якості яєць задовільні, вивід курчат коливається в межах 75 — 80 %.
Білі плімутроки є основною породою для отримання материнської форми бройлерів. Спеціалізовані м’ясні лінії цієї породи характеризуються швидким ростом, доброю якістю м’яса та м’ясними формами будови тіла. У нас поширені в основному лінії плімутроків канадського і голландського походження. Племінна робота з ними спрямована на підвищення інтенсивності росту в ранньому віці, продуктивності та життєздатності птиці. Основним завданням селекціонерів, які працюють з м’ясними лініями породи, є зниження живої маси за збереження високої інтенсивності росту впродовж перших восьми тижнів життя курчат.
Кроси. В племінних господарствах і бройлерних фабриках використовують в основному кроси: Смєна, Арбор Ейкерз, Кобб-500, Росс-308, Хаббард м’ясний, Гібро.
Крос Смена створений на основі трьох ліній кросу Гібро і однієї лінії кросу Бройлер-65. У 7-тижневому віці гібридні курчата досягають живої маси 1,6 — 1,9 кг; витрати корму на 1 кг приросту становлять 2 — 2,2 кг.
Рис. 9.8. Кури породи білий плімутрок |
Бройлери кросів закордонної селекції Арбор Ейкерз, Кобб-500 (американської), Домінант (чеської) у 44 — 49-добовому віці досягають живої маси 2,3 — 2,5 кг за середньодобових приростів 47 — 57 г
і витрати корму 1,85 — 1,93 кг на 1 кг приросту.