11.5.3. Випасна технологія вирощування товарної риби
Вона передбачає вирощування товарної риби на природній кормовій базі без підгодівлі її штучними кормами і використанні полікультури. Поряд з короповими рибами вирощують білого та строкатого товстолобика, білого амура, буфало, піленгаса, але слід враховувати вибагливість рослиноїдних риб до температурного режиму. Так, для отримання найбільшого приросту температура води має становити 23 — 30 °С. Особливо вибагливим до температурного чинника є білий товстолобик, тому на Поліссі у полікультурі використовують гібрид білого зі строкатим товстолобиком.
Навесні, після вивільнення від льодового покриву зимувальних ставів, провадять зариблення нагульних ставів. Посадковий матеріал коропа повинен мати масу не менше ніж 25 г, а рослиноїдних риб — понад 25 — 30 г. Якщо ж нагульні стави зариблюють дволітками, то їх маса має бути не меншою за 200 г.
Для розвитку природної кормової бази у стави вносять органічні добрива — перегній великої рогатої худоби, пташиний послід, кінський гній, зелену рослинність тощо. Перегній розкладають на урізі води ставу в кількості 2 — 5 т/га впродовж літа, а пташиний послід розбавляють водою у співвідношенні 1 : 2 або 1 : 3 і вносять безпосередньо у став по 50 кг за загальної його норми до 200 кг протягом вегетаційного періоду. Для регулювання процесу розвитку природної кормової бази необхідно контролювати у воді ставу вміст розчиненого кисню у воді та її окиснення, тому що надмірне внесення органічних добрив може порушити нормальний гідрохімічний режим.
У став уносять також мінеральні добрива (суперфосфат, аміачну селітру та інші) з метою підтримання нормального кругообігу мінеральних речовин у воді. їх вносять за температури води 7 °С. Контролюють внесення добрив за вмістом у воді нітратного азоту та фосфору, рівень яких має становити відповідно 2 мг Ш/л і 0,5 мг Р/л. Для поліпшення екологічного стану та профілактики водойми щомісяця провадять вапнування з внесенням вапна у воду не більше ніж 150 кг/га.
Випасна технологія вирощування товарної риби дає можливість раціонально використовувати біологічний потенціал водойми, заощадити комбікорми, і за умов оптимального співвідношення коропових та рослиноїдних риб отримати з 1 га площі ставу 1 — 1,5 т свіжої риби.