12.4.1. Породи бджіл
Відповідно до природно-кліматичних і медозбірних умов в Україні сформувалися і набули значного поширення три аборигенні породи бджіл: українська, карпатська, середньоросійська (поліська популяція).
Бджоли цих порід мають сіре забарвлення, характеризуються високою зимостійкістю (особливо поліська популяція середньоросій- ської породи), стійкістю проти падевого токсикозу, нозематозу та гнильцевих захворювань, білою печаткою меду. Карпатські й українські бджоли менш агресивні, ефективно запилюють рослини, які вирощують у теплицях, активно розвиваються навесні, а тому їх використовують у репродукції пакетів і сімей. Бджоли української породи поширені в степовій і лісостеповій зонах, їх чистопородним розведенням займаються у Кіровоградській, Хмельницькій, Дніпропетровській і Полтавській областях. Природне поширення карпатських бджіл — гірські та передгірні райони Карпат. Розплідники цієї породи є у Закарпатській, Чернівецькій, Львівській та Івано- Франківській областях. Бджоли поліської популяції середньоросій- ської породи трапляються на пасіках північних районів Чернігівської, Житомирської, Київської, Рівненської та Сумської областей. Нині її розведення налагоджують у Чернігівському обласному розпліднику.
Племінним матеріалом зазначених порід товарні пасіки забезпечують розплідницькі господарства. Саме в цих господарствах потрібно купувати маток і бджолині пакети. Бджолиних маток використовують для заміни старих, формування нових сімей, заміни однієї породи на іншу, а пакети — для організації пасіки, відновлення або збільшення чисельності сімей. На вказану племінну продукцію господарство видає ветеринарне свідоцтво.
Купуючи бджолиних маток, звертають увагу на їх якість. Неплідні матки української породи повинні мати масу не менш як 180 мг, карпатської — 185 і поліської популяції середньоросійської породи 190 мг, а плідні — відповідно менше ніж 200, 205 і 210 мг. За зовнішнім виглядом матки не повинні мати пошкоджених крил, дефектів тіла та ніжок. Черевце має бути без перехватів, овально- видовженої форми. Загальна довжина тіла бджолиної матки повинна бути не менше ніж 18,5 мм.