12.4.4. Виведення бджолиних маток
Бджолина сім’я інтенсивно розвивається і виявляє високу продуктивність за умов наявності матки, яка має високу яйценосність, а її потомство характеризується бажаною в господарському відношенні спадковістю. Тому фахівці у бджолиних сім’ях намагаються утримувати молодих, чистопородних і високопродуктивних маток.
Усі технології, які використовують у процесі виведення маток, ґрунтуються на тому, що при відбиранні з гнізда матки для відновлення сім’ї як цілісної біологічної одиниці закладають маточники та із запліднених яєць виховують нових самок. Процес виведення маток розпочинають з появою трутнів у гніздах бджолиних сімей і зацвітанням весняних медоносів. Для цього готують спеціальні рамки
з планками, на яких закріплюють штучні мисочки (зачатки маточників), куди переносять молодих личинок, відібраних з бджолиних комірок. Таку рамку встановлюють у центрі гнізда сім’ї-вихова- тельки (сім’ї, з гнізда якої відібрано матку). Бджоли впродовж 12 діб виховують із цього розплоду молодих неплідних маток. За 1 — 2 доби до виходу маток маточники ізолюють у кліточки. Неплідних маток підсаджують у сім’ї, де вони після спаровування з трутнями починають відкладати яйця.