14.4. Утримання хутрових звірів
Утримання хутрових звірів — це комплекс будівель і організаційно-господарських заходів для забезпечення оптимальних умов життя тварин, збільшення виходу продукції за економних витрат праці і коштів.
Сучасна система утримання хутрових звірів ґрунтується на двох варіантах: шедове і комбіноване. Шедове утримання — основне у звірівництві (рис. 14.2). Комбіноване — використовують на деяких фермах з утримання лисиць і песців, де основне стадо або тільки самців утримують в окремо розміщених клітках, а молодняк після відлучення — у шедах.
Шед — це навіс із двоскатною покрівлею, в якому бічні стіни утворюють задні стінки кліток, де утримують звірів, а торцеві закриті із вмонтованими вхідними і вихідними дверима. Довжина шеду 60 м і більше, а ширина дворядного для норок 3,5 — 4 м із центральним кормовим проходом 1,2 - 1,5 м.
Будують шеди із дерев’яних, залізобетонних і металевих конструкцій. їх будова для норок, песців і лисиць принципово однакова і відрізняється лише внутрішнім облаштуванням.
Утримують звірів у клітках з будиночками. Клітки виготовляють із оцинкованої сітки: крученої із шестигранними вічками, а плетеної та зварної — з квадратними. Розмір клітки для норки 40 х 40 х 80 см, будиночка — 35 х 40 х 30 см. У будиночках звірі відпочивають, народжують і вирощують малят.
Клітка для самиць і молодняку песців має довжину 290 см, ширину 100 і висоту 65 см. Після відлучення молодняку її розгороджують висувними сітчастими щитами для окремого утримання самиць і відсадженого молодняку. Для лисиць клітки завдовжки 193,5 см розгороджують на 2 частини. Будиночки для лисиць і песців розміщують посередині клітки. Довжина клітки для самців лисиць і песців становить 300 см, ширина — 100 і висота — 120 см. Для спостереження за парами у період гону знімають дах. Усі клітки для утримання звірів обладнані дерев’яними поличками для роздавання фаршу у холодну пору року. Влітку шеди, де утримують лисиць, затемнюють від прямого сонячного проміння, яке спричинює побуріння хутра, що погіршує його якість. Нутрій утримують у наземних бетонованих клітках з будиночками, вигулами та басейнами для купання.
На невеликій відстані від звіроферми розміщують кормокухню, яку обладнують комплексом машин для потокової переробки кормів, холодильник для зберігання м’яса, субпродуктів і риби у замороженому стані. Корми роздають кормороздавальними машинами або за допомогою шедових возиків і підвісних доріг. На території ферми, яку обносять сітчастою або бетонною огорожею, обладнують цех забою і первинної обробки шкурок забитих звірів.