1.1. Життєві форми рослин — джерела добування кормів
Основа кормовиробництва — вегетативна маса рослин, що належать до різних ботанічних родин. Геоботанічне групування їх за зовнішніми (життєвими) формами передбачає об’єднання рослин різних родин, наприклад трав’яних, деревних, чагарників та ін.
Класифікацію рослин за життєвими формами одним із перших запропонував німецький учений О. Гумбольдт у 1866 р. Він поділив рослини спочатку на 16, потім — на 19 форм і включив у них пальмові, мальвові, вересові, орхідейні, злакові та ін. У систематиці враховувались як зовнішні, так і ботанічні ознаки. Більш близькою до сучасного поділу була класифікація Кернера (1863), який поділив рослинність на 12 форм, у тому числі дерева, чагарники, трави, дернові рослини, виткі, злакоподібні, гриби, лишайники та ін. Гризе- бах (1872) виділив 8 основних форм рослин: дерев’янисті, соковиті, виткі трави, безсудинні мохи і лишайники та ін., які включали 500 таксономічних одиниць рослин. Пізніше Друде (1887) виділив 7 основних життєвих форм: облистнені деревні, безлисті деревні, напівчагарники, трави, мохи, автотрофні, паразитні, сапрофітні.
У 1931 р. Дюр’є розрізнив три великі групи рослинності: усі форми деревної, напівдеревні — напівчагарники і трав’яні.
В.М. Сукачов (1928) виділив дев’ять форм рослинності: тіньовитривалі хвойні, довгокореневі трав’яні, злакоподібні, тіньовитривалі трави, літньозелені чагарники, зимозелені чагарники, напівсапро- фіти, сапрофіти, напівпаразити. Найбільш вдалою була класифікація Келлера (1934), який вивчав багато пустельних і напівпустельних рослин. Він виділив дерева, чагарники і напівчагарники, багаторічні трави, літні й осінні багаторічні трави, спеціальні групи ефемероїдів і нижчі рослини на ґрунті. В.В. Альохін, який вивчав степову флору, у 1936 р. запропонував, подібно до Дюр’є, поділити рослини на кілька великих груп: чагарники і степові напівчагарники, трав’яні однорічники і багаторічники, однорічники.
Слід зазначити, що в жодній класифікації не були відображені цибулинні форми трав’яної рослинності, поширені в степу, напівпустелі й пустелі.
Широковживаною серед геоботаніків є система життєвих форм Раункієра (Клипкіаег, 1934), який звів усе розмаїття рослинності до невеликої групи макротипів за одним критерієм — положення і захист бруньок відновлення у несприятливі періоди. Щоправда, вона є досить загальною, оскільки морфобіологічні типи К. Раункієра дуже об’ємні, збірні, а тому недостатньо визначені для конкретних фітоценозів (А.В. Боговін та ін., 2003).
Враховуючи поділ життєвих форм рослин як джерел кормів, запропонований І. В. Ларіним, М.Г. Андрєєвим, Г.С. Кияком, М.В. Кук- сіним, пізніше К.І. Наумовим (1973 р.) у їхніх відомих працях з кормовиробництва, використовуючи власні спостереження і практику викладання курсу кормовиробництва, що ґрунтується на ботаніці, рослинництві, годівлі тварин та інших науках, автор виділяє такі форми рослин як джерела кормів: дерева, чагарники, чагар- нички, напівчагарнички, трав’яні та грубостеблові однорічні, трав’яні і грубостеблові багаторічні рослини; коренеплоди; бульбоплоди; баштанні; нижчі рослини — осоки, мохи і лишайники, одноклітинні водорості; морські водорості. При цьому основними джерелами кормів є трав’яні і грубостеблові форми одно- і багаторічних польових і лучних рослин, коренеплоди, бульбоплоди і баштанні. На них припадає 90 — 95 % усіх джерел добування кормів.