5.3.3. Оцінка продуктивності кормових культур і одиниці площі у кормовиробництві
Вивчення динаміки формування урожаю різних за тривалістю вегетаційного періоду кормових культур дало змогу дійти висновку, що в інтенсивному кормовиробництві, як і в будь-якому виробничому (промисловому) процесі, дуже важливо мати максимальну кількість продукції за одиницю часу або скоротити час для одержання цієї кількості її. Отже, в інтенсивному кормовиробництві потрібно враховувати не тільки кількість вирощеної продукції взагалі, а й час, протягом якого її виростили. При цьому також треба брати до уваги темп формування врожаю.
Автор пропонує виражати цей показник виходом сухої речовини (кормових одиниць) і протеїну у середньому з 1 га за декаду вегетації культури. В Інституті кормів (А.О. Бабич, Г.П. Квітко, 1985) вважають за доцільне показувати темп формування врожаю за добу, що дасть змогу порівняти його з чистою продуктивністю фотосинтезу, тобто порівняти добовий темп наростання маси на 1 м2 площі листків з таким самим показником на 1 м2 площі посіву.
На практиці час, за який одержано врожай, поки що враховують недостатньо або не враховують зовсім. У зв’язку з цим абсолютно безпідставно (навіть у наукових працях) порівнюють між собою, скажімо, продуктивність ранніх ярих кормосумішей і кукурудзи, яку збирають у фазі молочно-воскової стиглості. На основі такого суб’єктивного підходу зменшували площі посіву так званих малопродуктивних однорічних трав і збільшували посіви, зокрема, кукурудзи на силос. Вона може бути більш урожайною на 100 — 150 ц/га, або на 30 — 40 %, проте має в 2 — 2,5 раза більший період вегетації. Як видно з табл. 12, навіть при низьких урожаях вико- вівсяної суміші (46 ц корм. од. з 1 га) у середньому за декаду вегетації формується врожай 9,2 ц корм.од./га і вихід протеїну становить 132 кг/га. Високі показники мають і по озимих проміжних посівах при врахуванні наростання маси протягом тільки весняного періоду.
Кукурудза у фазі молочно-воскової стиглості при виході 78 ц корм. од. і 806 кг протеїну з 1 га забезпечила за декаду відповідно 8,67 ц/га і 78,7 кг/га, травосуміш люцерни з конюшиною і кострицею — 5,43 і 97,8, незважаючи на те, що вихід протеїну за 2,5 укоса становив 1370 кг/га, кормових одиниць — майже так само, як і кукурудзи молочно-воскової стиглості. Основна причина низької продуктивності травосуміші за декаду — тривалий період її вегетації — 140 днів.
Таблиця 12. Ефективність використання періоду вегетації кормовими культурами в середньому за декаду (за даними автора)
* Дані зведеного річного звіту господарств Уманського району. ** Експериментальні дані, одержані на дослідному полі Уманського державного аграрного університету. |
Показники кукурудзи на зелений корм вищі, ніж кукурудзи молочно-воскової стиглості. Велике загущення посівів (200 — 300 тис. шт. рослин на 1 га) кукурудзи на зелений корм забезпечує інтенсивне наростання зеленої маси за одиницю часу. При одержанні на високих фонах ранніх ярих кормосумішей по 450 — 500, а кукурудзи на зелений корм по 500 — 600 ц/га ці відмінності порівняно з кукурудзою молочно-воскової стиглості та іншими культурами з тривалим періодом вегетації будуть ще більшими.