5.5.2. Мінеральні добрива
Перевагу слід віддавати рідким, а також комплексним добривам. У комплексних мінеральних добривах вміст азоту має значно переважати над вмістом фосфору і калію. В.Г. Лінеєв, В.П. Гризлов, Р.І. Синдашкіна при внесенні під кормові культури рекомендують співвідношення N : Р : К як 1,5 : 1 : 1; 1 : 1 : 0,5.
У кормовиробництві особливо необхідні азотовмісні добрива як важливий фактор підвищення врожайності кукурудзи, коренеплодів, зернокормових культур, багаторічних і однорічних кормових трав.
Норми внесення азоту по 60 кг/га д.р. на фоні фосфору і калію збільшують продуктивність кормової площі у середньому на 22 - 25 %. При цьому врожайність бобових і бобово-злакових сумішей багаторічних трав без зрошення збільшується на 16 - 20, а при зрошенні люцерни — на 44 - 52 %. За даними досліджень автора, проведених у Лісостепу, врожайність зеленої маси кукурудзи при внесенні повного мінерального добрива N60^60^0 підвищується у середньому на 46,1 %, на фоні N90^90^0 — на 64,2, при внесенні ^05Р8С)Ки0 (розрахунок на одержання 500 ц/га зеленої маси) — на 66,4 %. Внесення лише фосфорних і калійних добрив різко знижує урожай кормових культур.
У роки з достатньою кількістю опадів (за тими самими даними) урожайність сумішей кукурудзи із суданською травою і соєю за два укоси досягає 1140, кукурудзи з горохом — 940 ц/га. Таке підвищення врожайності завдяки взаємодії двох факторів — достатнього живлення рослин і зволоження — свідчить про великі невикористані резерви збільшення продуктивності кормової площі.
Баланс поживних речовин у ґрунті при інтенсивному виробництві кормів. З підвищенням урожайності культур при внесенні мінеральних добрив збільшується винесення рослинами з ґрунту елементів живлення, особливо при ущільненні кормової площі проміжними культурами, що сприяють інтенсифікації виробництва кормів. Положення про те, що проміжні культури значно збільшують нагромадження органічної речовини у ґрунті, а отже, й елементів мінерального живлення, не завжди підтверджується.
Як і інші культури, рослини проміжних посівів використовують поживні речовини для росту вегетативної маси більше, ніж повертають їх у ґрунт з рослинними рештками. У дослідженнях автора, наприклад, дефіцит балансу азоту і калію при збільшенні насичення проміжними культурами кормових сівозмін не тільки не зменшувався, а, навпаки, зростав і лише баланс фосфору був позитивним (табл. 15). Негативний баланс елементів мінерального живлення після вирощування проміжних культур підтверджується дослідами, проведеними в інших ґрунтово-кліматичних зонах.
Таблиця 15. Баланс поживних речовин у 7-пільних кормових сівозмінах при різному насиченні проміжними культурами і залежно від добрив (за даними автора)
|
Примітка: повернення азоту — рослинні рештки, добрива, насіння, опади; фосфору — рослинні рештки, добрива; калію — рослинні рештки, добрива, насіння. |
Роль калійних добрив в інтенсивному кормовиробництві.
В інтенсивному кормовиробництві спостерігаються великі втрати ґрунтового калію. При регулярному вирощуванні високих урожаїв зеленої маси вміст калію у ґрунті різко знижується. За даними Ф. Цюрна, у таких випадках навіть внесення великих доз калійних добрив (Кібо) може бути недостатнім. Найбільш потрібний рослинам калій на супіщаних і піщаних ґрунтах.
Роль калію в життєдіяльності рослинних організмів надзвичайно велика. Не входячи безпосередньо до складу органічних сполук, як азот і фосфор, він незамінний як каталізатор усіх обмінних процесів у рослині.
Калій бере участь у процесах первинного обміну речовин, утворенні багатих на енергію фосфатів. Він сприяє всім процесам синтезу речовин, утворенню вуглеводів (завдяки активізації процесів асиміляції СО2 при фотосинтезі), нуклеїнових кислот, амідів і амінокислот. Калій запобігає нагромадженню нітратів (N03) у рослинах навіть при внесенні високих доз азотних добрив.
Поживні речовини добрив найбільш ефективно використовуються при внесенні до 80 % норми їх під основний обробіток ґрунту. В умовах достатнього зволоження 1 ц внесеного під кормові культури азоту дає додатково 20 — 25 ц/га корм. од. при підвищеному вмісті протеїну (М.М. Карпусь, О.В. Малієнко, 1988).
У дослідах кафедри луківництва ТСГА при збільшенні дози азоту з 30 до 180 кг/га врожайність сіна підвищилась із 44,9 до 103,6 ц/га, а в дослідах Інституту кормів УААН при внесенні 90 кг/га азоту вміст протеїну у кормі підвищувався на 3 — 4 %, каротину — майже в 1,5 — 2 рази. При цьому у рослин люцерни, наприклад, підвищується оводненість клітин, збільшується вміст загального азоту (на 0,7 — 0,9 %), поліпшується і фосфорне живлення. Проте збільшення вмісту азоту у рослинах відбувається переважно завдяки небілковим формам його. Дещо підвищується рівень нітратного азоту і вміст сирої клітковини, що можна пояснити посиленням росту стеблової частини рослин.
Дози мінерального азоту, застосовувані в кормовиробництві країн Західної Європи, ще донедавна у 2 — 3 рази перевищували дози, застосовувані в Україні. Нині на Заході велику увагу приділяють органічним і біологічним джерелам азотного живлення рослин, завдяки чому вирішується також проблема нітратів у кормах. їх підвищений вміст, як відомо, негативно впливає на якість кормів.