5.8.2. Силосно-сінажний конвеєр
Силос і сінаж — це два види силосу, при виготовленні яких використовують різні способи консервації сировини. Є відмінності і в культурах, з яких їх виготовляють. Для силосу можна використовувати кормові трав’яні і грубостеблові культури, що містять мінімально необхідну кількість цукру. Для сінажу цього враховувати не треба. За способом закладання і типами місткостей, в які їх закладають, вони схожі. Заготівля цих кормів відбувається в одному потоці, чергуючись відповідно за видом сировини. Наприклад, із озимих жита і пшениці, ранніх ярих кормосумішей спочатку заготовляють силос, а в більш пізні фази — сінаж, потім заготовляють сінаж з бобових трав, після них — ранній силос із гороху молочно-воскової стиглості, кукурудзяний силос, зерно-стрижневу масу кукурудзи та ін.
Переваги конвеєрної заготівлі силосу і сінажу порівняно із звичайною — сезонною. Силосно-сінажний конвеєр, порівняно
із звичайною — сезонною заготівлею силосу й сінажу з 2 — 3 культур має певні переваги: 1) досягають більшої економії матеріальних засобів, оскільки для заготівлі силосу конвеєрним способом потрібно в
2 - 3 рази менше техніки — комбайнів, косарок, подрібнювачів, транспортних засобів і людей.
Порядок складання. При організації системи силосно-сінажного конвеєра, насамперед встановлюють фази, а потім строки збирання кормових культур (табл. 24). Після складають схему конвеєра. За даними про загальний обсяг заготівлі силосу й сінажу з окремих компонентів конвеєра визначають площі посіву силосних і сінажних культур. Орієнтовну схему силосно-сінажного конвеєра із зазначенням строків збирання, маси кормів, які заготовляють, і площ посіву кормових культур подано в табл. 25.
Таблиця 24. Оптимальні строки збирання кормових культур у силосно-сінажному конвеєрі
|
*Тільки на силос. **Тільки на сінаж. |
На відміну від зеленого силосно-сінажний конвеєр не обов’язково повинен передбачати безперервний технологічний процес. Між заготівлею окремих культур і кормосумішей можуть бути перерви.
Силосні й сінажні культури розміщують здебільшого в кормо- польових і польових сівозмінах, тоді як культури зеленого конвеєра — переважно у спеціалізованих сівозмінах.
Таблиця 25. Схема силосно-сінажного конвеєра у господарстві з площею орних земель 4 - 5 тис.га і розвиненим тваринництвом у південній частині Лісостепу України
|
*Тільки на сінаж. ** Тільки на силос.