5.1.7. Випасання тварин у системі зеленого конвеєра
Практика випасання худоби на прифермських ділянках у системі зеленого конвеєра в Україні значно поширена і тому заслуговує на увагу й оцінку. Досвід пасовищного використання однорічних трав поширений і за рубежем. У США (штат Джорджія), наприклад, 15-річні досліди показали високу економічну ефективність пасовищного використання посівів жита, вівса, проса, сорго та інших культур. Випасання переважно на посівах однорічних культур пояснюється тим, що вони утворюють задовільний травостій і без зрошення, коли відростання багаторічних трав практично закінчується. На одиницю сухої речовини однорічні трави та інші культури, які використовують для випасання, споживають менше вологи, що дуже важливо за умови її періодичного дефіциту. Наприклад, у господарстві с. Подібна Маньківського району Черкаської області є досвід випасання дійного стада і молодняку великої рогатої худоби у кормовій прифермській сівозміні, нарізаній з розрахунку 0,32 га ріллі на одну корову. Цього достатньо при поєднанні випасання із згодовуванням одно- і багаторічних трав, озимих і ранніх ярих сумішей, післяукісних посівів кукурудзи з бобовими, які переросли для па- сіння.
Майже 40 - 50 кг кормів тварини з’їдають під час випасання, а решту — в стійлі, де їм згодовують подрібнену зелену масу тих самих культур, які переросли. При такому пасовищно-укісному використанні культур зеленого конвеєра збільшуються строки згодовування кожного посіву. Укісна частина конвеєра дещо ширша, оскільки доповнюється гарбузами, коренеплодами, кукурудзою з висо- кобілковими культурами першого і другого строків сівби, кормовою капустою тощо.
Строк використання культур настає на 7 - 12 днів раніше. З метою збільшення строків випасання потрібні комплекс прийомів (загущення, зрошення), сорти з різним періодом вегетації.
Рівень використання зеленої маси досить високий. У наведеному прикладі (табл. 43) він становить 75 - 90 %. Такі показники не завжди мають місце навіть на культурних пасовищах. Ці дані одержано в конкретному господарстві, де було добре організовано випас худоби «з-під ноги». Але для цього посів однокорпусним плугом розділяли на смуги. їх ширина відповідала тій, яку займала череда із 500 дійних корів. Така система випасу на посівах свого часу (1960 - 1980 рр.) була прикладом і для інших господарств.
Таблиця 43. Ефективність пасовищного використання різних культур у прифермській кормовій сівозміні с. Подібна Маньківського району Черкаської області (дослідження автора) * У польовій сівозміні. Поле на відстані 1 км від ферм. |