3.5. Прийоми підвищення продуктивності кормових сівозмін
Крім загальноприйнятих прийомів підвищення продуктивності кожної культури (добір сортів і гібридів, обробіток ґрунту, удобрення, зрошення, боротьба з бур’янами, шкідниками і хворобами рослин та ін.), сівозміна як система має і свої специфічні резерви підвищення загальної продуктивності площі, яку вона займає. Це найбільш вдале поєднання високопродуктивних культур у полях сівозміни, тобто чергування їх, використання міжкультурних проміжків вегетації, не зайнятих рослинами, для додаткового одержання продукції завдяки вирощуванню різних проміжних культур, система обробітку ґрунту, система удобрення, загальна система ґрунтозахисних і протиерозійних та інших заходів, можливих насамперед у сівозміні, система агротехнічних, біологічних і хімічних заходів захисту рослин. У кормових сівозмінах останнє стосується здебільшого зерно-кормових культур, коренеплодів і хрестоцвітих.
Удосконалення чергування культур. Цей фактор значною мірою визначає фізичні властивості, водний і поживний режими, санітарний стан ґрунту, вміст у ньому корисних мікроорганізмів (бактерій, грибів, водоростей). Так, багато- і однорічні бобові трави, бобово-злакові травосуміші поліпшують родючість і санітарний стан ґрунту, зменшують вміст у ньому кореневої гнилі, засміченість насінням бур’янів. Хрестоцвіті (капустяні) рослини також зменшують вміст кореневої гнилі, але після них можливе розмноження нематод, що несприятливо впливає на буряки. Тому ці культури не слід поєднувати в процесі чергування.
Можуть бути сівозміни, де чергуються 2 — 3 культури, наприклад люцерна, кукурудза і коренеплоди. При поєднанні люцерни і кукурудзи в кукурудзяно-люцерновій або люцерно-кукурудзяній сівозміні культури вирощують по 3 — 4 роки, потім міняють місцями як за типом вивідних полів, так і за принципом звичайної ротації, щороку виорюючи одне поле під кукурудзу. При збиранні кукурудзи на силос в молочно-восковій і восковій стиглості, можна використовувати також озимі проміжні посіви. При цьому, за даними автора і А.І. Зайця, продуктивність сівозміни збільшувалась на 12 — 16 % за виходом сухої речовини і на 18 — 20 % — протеїну.
Досліди показали також можливість висіву кукурудзи після люцерни по необробленому полю. Проте треба знищити рослини люцерни гербіцидом типу 2,4Д-амінна сіль, що не є кращим вирішенням проблеми, але раз за 3 — 4 роки це можна допустити. Замість обробки гербіцидами можна провести восени і навесні поверхневий обробіток ґрунту на глибину до 8 см.
Система основного обробітку ґрунту в кормових сівозмінах. При складанні систем обробітку ґрунту в сівозміні треба керуватися зональними рекомендаціями, довідковими матеріалами про ефективність полицевого, безполицевого і поверхневого обробітку ґрунту і стерньової сівби під різні кормові культури. Глибокий без- полицевий обробіток ґрунту плоскорізами в кормових сівозмінах з великою кількістю стерньових решток застосовується рідше, ніж по- лицевий. Це пояснюється тим, що при 2 — 3-укісній системі одержання кормів слід хоч би раз за 1 — 2 роки заорювати рештки рослин.
Система удобрення. Нині є загальноприйнятим положення, що вирішальне значення має органо-мінеральна система удобрення, коли не менше половини, а можливо, й більше поживних речовин вносять у вигляді органічного добрива. Більш того, сівозміну можна повністю перевести на органічну систему удобрення. Допустимою нормою на 1 га ріллі може бути 18 — 20 т/га органічної речовини (з розрахунку на гній). Слід зазначити, що високі норми гною, як і мінеральних добрив, можуть погіршувати загальний екологічний і, що не менш важливо, санітарний стан сівозміни (гельмінти, бактерії). Усунути це можна самозігріванням гною в буртах і гноєсховищах на початку його зберігання.
У сівозміні треба враховувати післядію органічних і мінеральних добрив, які вносять під попередники, а також родючість ґрунту. Післядія мінеральних добрив у сівозміні триває недовго. Мінеральні добрива використовують здебільшого культури, під які їх вносять. Вплив органічних добрив, як відомо, триває протягом 2 — 4, а при внесенні великих норм — 4 — 5 років. На супіщаних і піщаних ґрунтах не слід вносити великі норми гною на окремих полях, а рівномірно розподіляти їх по полях сівозміни. Великі норми органічних добрив внаслідок їх мінералізації і сильної фільтрації цих ґрунтів несприятливо впливають на екологічний стан сівозміни, водні джерела і якість продукції. На суглинкових і важкосуглинкових ґрунтах така загроза різко зменшується, що дає змогу в 7 — 8-пільних кормових сівозмінах органічні добрива вносити рідше, але великими нормами (табл. 50).
Усі відомості про удобрення основних і проміжних культур заносять у паспорт сівозміни або агротехнологічну карту поля.
Таблиця 50. Орієнтовна система удобрення полів у кормовій сівозміні при урожайності зеленої маси 450 - 500 ц/га (ґрунт — опідзолений суглинистий чорнозем ) * У знаменнику — норма безпідстилкового гною. |
Проміжні культури і продуктивність сівозміни. Ефективність добрив підвищується при поєднанні їх з іншими прийомами інтенсифікації сівозміни, особливо з поливом і введенням проміжних посівів. Проміжні культури треба вирощувати у всі вільні післязбиральні проміжки часу. Невикористані резерви часу вегетації рослин як у кормових, так і в польових сівозмінах поки що великі — 35 — 45 % у середньому на сівозміну (див. рис. 24).
У разі насичення сівозмін проміжними посівами збільшується кількість органічних решток і вирівнюється розподіл їх по полях. При цьому звужується співвідношення між надземною і кореневою масою. Поля сівозміни більше збагачуються на органіку завдяки рослинним решткам. Наприклад, у дослідженнях автора у звичайній виробничій кормовій сівозміні з невеликою часткою проміжних культур (2 поля із 7) співвідношення між масами врожаю і рослинних решток становило 1,95 : 1, а коли збільшили кількість полів з проміжними культурами до 4, то 1,65 : 1. Разом з тим велике значення має вчасна «утилізація» цієї органічної речовини ґрунтом. Погано, коли мінералізація його відбувається дуже бурхливо, але не слід допускати і значного нагромадження в ґрунті рослинних решток. Вміст азоту в них має становити не менш як 1,2 — 1,4 %. Рослинні рештки, які містять менше азоту (0,8 — 1 %), повільно мінералізуються. Часто мінералізація гальмується внаслідок недостатнього зволоження та з інших причин.
Рухомі форми азоту ґрунту значною мірою використовують це- люлозоруйнівні бактерії для руйнування клітковини рослинних решток. Рослинам, що ростуть, його залишається мало. Цим зумовлюється азотне голодування рослин, яке буває досить різко вираженим. У такому випадку слід додавати азотні добрива або гноївку, вирощувати більше бобових і бобово-злакових сумішей в основних і проміжних посівах, що сприяє рівномірному розкладу органічної речовини, а звідси — рівномірному азотному, фосфорному і калійному живленню рослин. При цьому проміжні культури навіть без добрив позитивно впливають на родючість ґрунту і врожайність наступних культур.
Збільшення частки проміжних культур наближує однорічні трави і взагалі однорічні кормові культури за кількістю органічних речовин, що вони залишають у ґрунті, до багаторічних трав. Завдяки проміжним культурам поліпшуються водопроникність ґрунту, його структура і аерація, а звідси — родючість.
Проміжні посіви використовують додаткову кількість вологи, тому їх нерідко побоюються вирощувати в районах недостатнього зволоження. Тривалі досліди (з 1965 р. і тривають донині) показують, що в одних випадках волога, яку використала проміжна культура, поповнюється в ґрунті уже восени, в інші роки деякі відмінності до весни залишаються, але в травні їх уже немає. Це стосується насамперед умов недостатнього зволоження, що не має практичного значення в районах достатнього зволоження і при зрошенні. Слід зазначити, що завдяки проміжним посівам краще використовується загальний дебіт вологи в сівозміні.
Насиченість кормової сівозміни проміжними посівами внаслідок збільшення періоду фотосинтезу і кореневого живлення рослин на полі дає змогу значно підвищити виробництво кормів. Вихід сухої речовини в сівозміні збільшується на 12 — 14, протеїну — на 20 — 24 %. Якщо проміжні культури вирощувати на фоні навіть невеликих норм удобрення, то вихід кормів значно збільшується. В наших дослідах вихід сухої речовини в кормовій сівозміні за цих умов підвищився на 34, протеїну — на 37 %. Отже, проміжні посіви в сівозміні є самостійним і ефективним фактором підвищення її продуктивності. Аналогічні дані мали в інститутах кормів, землеробства, зрошуваного землеробства УААН, Національному аграрному університеті, Луганському, Львівському, Білоцерківському, Подільському та інших державних аграрних університетах, на сільськогосподарських дослідних станціях Це положення приймають як безперечний факт у Німеччині, Польщі та інших країнах. Орієнтовний варіант ущільнення кормопольової сівозміни проміжними культурами наведено в табл. 51.
Таблиця 51. Орієнтовний варіант ущільнення кормопольової сівозміни проміжними посівами (для Лісостепу)
|