4.1. Загальні положення
За даними ФАО, величезні площі продуктивних земель і високопродуктивних угідь перебувають під містами, поселеннями, зайняті дорогами, різними комунікаціями, гірничо-шахтовими виробками, звалищами, багато їх використано при добуванні нафти. Навіть водна і вітрова ерозія на другому місці після цього фактора — результату спрямованої і дуже часто недостатньо обґрунтованої, а то й просто безвідповідальної і безперспективної діяльності людини. Кар’єрні і шахтові виробки супроводяться зміною ландшафтів. Це так звані техногенні, або антропогенні, ландшафти, як результат дії людини на біосферу через застосування потужних землерийних, транспортних та інших машин.
Родючість гірничо-шахтових і кар’єрних виробок низька або вони взагалі не мають родючості. Крім того, внаслідок вивітрювання і взаємодії розкривних порід з атмосферою і сонячним промінням ці землі набувають нових якостей, які роблять їх зовсім непридатними для вирощування рослин.
Видобуток корисних копалин відкритим способом вивів і виводить з користування величезні площі ґрунтів В Україні це сотні тисяч гектарів. До 70 % цих виробок — у районах розвиненого землеробства (Л.І. Гладкова, 1977). До 2000 р. їх площа ще збільшилась. Таке саме, якщо не гірше, становище спостерігається і в інших країнах. Так, у США площа земель, порушених відкритим і підземним видобутком корисних копалин, становить понад 5 млн га; Велика Британія щороку втрачає 2,4 — 2,8 тис. га земель. Із європейських країн найбільш порушена гірничими розробками земельна площа в Чехії і Словаччині.
В Україні розроблено методи, які дають змогу прискорити процес відновлення кар’єрних і рудних виробок різного призначення створенням продуктивного рослинного покриву як на основі насипних ґрунтів, так і поліпшенням фізико-хімічних властивостей ґрунтів після розкривних робіт і виробки корисних копалин (В.І. Шемав- ньов, Н.Т. Масюк, І.Х. Узбек, В.О.Забалуєв та ін.).
У виробництві намагаються регулювати рекультиваційні роботи, беручи плату з видобувних фірм як заставу за дозвіл на видобування і забезпечення рекультиваційних робіт. У ряді регіонів України, де широко розгорнуто видобуток корисних копалин (руд, піску, вапна, торфу) відкритим способом, кар’єрні виробки — значний резерв виробництва кормів і зерна. Відновлення родючості на цих порушених землях для вирощування сільськогосподарських культур називають сільськогосподарською рекультивацією (відновлення, повторний обробіток).
Сільськогосподарська рекультивація є частиною біологічної рекультивації — системи заходів з відновлення родючості ґрунту після гірничопромислового використання території. Підприємства, що використовують землі державного фонду або сільськогосподарських підприємств на основі договору для рудних та інших розробок, обов’язково повинні їх рекультивувати. Перед видобуванням корисних копалин знімають шар, який використовують потім при рекультивації виробітку за допомогою землювання — нанесення родючого шару ґрунту, що підвищує врожайність і поліпшує умови вегетації культурних рослин. Разом з тим у кар’єрних виробках навіть при рекультивації не завжди створюються умови для вирощування будь-яких рослин, не всі вони можуть забезпечити економічно вигідне виробництво продукції. Тому на рекультивованих землях слід вирощувати не великий набір невибагливих або мало- вибагливих до родючості ґрунту і реакції ґрунтового середовища рослин. Спочатку культивують менш вибагливі рослини, які потім дають змогу вирощувати й інші кормові і зернові культури (В.О. Забалуєв, 2003).
Етапи і прийоми рекультивації. Процес рекультивації порушених земель поділяють на 2 — 3 етапи. При двох етапах виділяють гірничотехнічний і біологічний, при трьох — підготовчий, гірничотехнічний і біологічний.
Підготовчий етап, подібно до докорінного поліпшення природних угідь, включає геологічні, геоморфологічні, гідрологічні обстеження не тільки порушених земель, а й тих, що підлягають порушенню. У цей період розробляють напрями і методи рекультивації, складають техніко-економічні обґрунтування, технічні і робочі проекти.
Гірничотехнічний етап включає підготовку території для здійснення вибраного виду і способу рекультивації відповідно до розроблених техноробочих планів Це насамперед вирівнювання території, виположування схилів і укосів, нанесення родючих і так званих потенційно родючих ґрунто-підґрунтів, розпушування, удобрення, оранка ділянок і, де це можливо, пряме включення ділянки у біологічний кругообіг, тобто проведення сівби попередніх культур- меліорантів, після вирощування яких можливе висівання більш вибагливих до родючості і фізичних властивостей ґрунтів
Не всі породи після виробки кар’єрів, наприклад буровугільних, придатні для безпосереднього використання. Деякі з них містять багато сірки, гідрооксидів заліза й алюмінію. Вони мають високу кислотність (рН 1 — 2,5), фітотоксичні, тобто непридатні для вирощування сільськогосподарських рослин. Такі породи треба нейтралізувати, наприклад буровугільною золою (300 — 500 м/га), стічними водами, внесенням підвищених доз добрив, осаджуванням біошла- ку, відходами деревообробної промисловості, застосуванням глауконітових пісків (на фосфоритних виробках), в окремих випадках внесенням підвищених доз вапна. Щоправда, вапнування не завжди дає позитивні результати.
Проте найважливішим і загальнодоступним прийомом освоєння кар’єрних відвалів після планування поверхні і виположування схилів є нанесення родючого ґрунту великої глибини — до 1 м, але не менш як 30 — 40 см (табл. 52). Необхідно прагнути, якщо це можливо, до селективного (окремого) вибіркового зняття ґрунтових горизонтів. Змішування знижує родючість ґрунтового профілю, який знімають, що зменшує відповідно віддачу і потребує великих витрат на біологічну рекультивацію.
Таблиця 52. Вплив глибини насипного гумусового шару ґрунту на врожайність зеленої маси суданської трави (за Л.В. Етеревською) |
Слід ураховувати збитки, спричинені втратою родючості ґрунту внаслідок необґрунтованого знімання ґрунтового профілю. За основу такої оцінки приймають комплексний показник кількісних і якісних змін ґрунту у процесі переміщення його у відвали для подальшого використання. Виймання і переміщення ґрунту — трудомістка робота. Витрати на неї визначають спеціальними методами, запропонованими, наприклад, В.Д. Горловим і І.М. Лозановською (1987).
Разом з тим насипання глибокого шару ґрунту — захід не тільки трудомісткий, а й такий, що потребує багато землі. Дослідження з безпосереднього використання розкривних порід в Україні, Прибалтиці, на Курській магнітній аномалії та в інших регіонах показують, що деякі з них досить родючі, а окремі, особливо лесоподібні суглинки, нерідко за родючістю наближаються до чорноземних ґрунтів.
Застосовують й інші, менш дорогі, але не менш ефективні способи створення родючого шару. Так, О.П. Красавин, І.В. Хорошовин, В.О. Катерининський (1988) пропонують мікробіологічний метод рекультивації породних відвалів вугільних підприємств з використанням мікроорганізмів, які знаходять собі поживу в сполуках порід.
Бітумінізовані і замазучені землі після видобутку нафти змішують із чистим ґрунтом, додають мінеральні добрива, проводять глибоку оранку і залишають на 2 роки для так званого геліотермічного перегоряння (Г.Ш. Ягубов, З.Р. Байрамян, Ф.З. Оруджалієв, 1986).
Можна також зіскребти верхній бітумний шар середніх і дуже забруднених ґрунтів, потім здійснити біологічну рекультивацію.
На ґрунтах із вмістом 3 % нафтових речовин можуть рости сільськогосподарські культури. Якщо забрудненість не перевищує 6 %, такий ґрунт перемішують з чистим ґрунтом у співвідношенні 1 : 3 (В.О. Ахметов, 1986).
Біологічна рекультивація. Відновлення рельєфу території гірничодобувного підприємства, нанесення на її поверхню шару ґрунту при підготовці ґрунто-підґрунтя після виробки, штучне створення родючого шару розпушуванням, оранкою, вапнуванням та іншими прийомами є лише першою стадією відновлення порушених земель. Другою стадією відновлення є біологічна рекультивація їх, що включає комплекс меліоративних робіт і агротехнічних заходів, метою яких є досягнення на рекультивованій території того самого рівня родючості, що й на непорушених зональних ґрунтах. Сюди входять орієнтовно ті самі види робіт, що й на польових землях, основний обробіток (оранка, оранка з глибоким розпушуванням), боронування, дискування, культивація, внесення добрив, коткування, сівба, догляд за посівами.
Усі біомеліоративні роботи повинні своєчасно виконувати спеціалізовані організації залежно від виду освоєння порушених земель і методу формування ґрунтового шару за рахунок гірничодобувного підприємства, як правило, протягом 5 — 8 років.
Для різних природних умов і ґрунтових типів тривалість періоду відновлення родючості в Україні становить від 1 до 12 років За цей час рекультивовані землі вивільняють від обов’язкових державних поставок
Збитки від порушення строків рекультивації порушених земель мають бути відшкодовані господарству або державі гірничодобувними підприємствами. Фактичні збитки слід визначати за вартістю недоодержаної валової продукції.
Для цілеспрямованого і науково обґрунтованого вирощування кормових культур на рекультивованих площах обов’язкове кваліфіковане ґрунтове обстеження, що передбачає визначення маси ґрунту на глибину не менш як 100 см, хімічні показники — на глибину не менш як 60, а краще 100 см. Визначають кислотність ґрунту, вміст рухомих форм азоту, фосфору і калію по шарах на глибину до 40 см. Вологість ґрунту в разі потреби визначають до глибини не менш ніж 1,6 або 2 — 2,5 м, у динаміці — на початку вегетації, у червні — липні і вересні — жовтні.
Основні агрохімічні й агрономічні показники ґрунто-підгрунтя кар’єрних виробок слід визначати регулярно, що дасть змогу цілеспрямовано поліпшувати їх із мінімальними витратами.