12.3.1. Гарбузи
До кормових баштанних належать столові і кормові гарбузи, кормові кавуни і кабачки (кущова форма гарбуза).
Гарбузи — найцінніша серед них культура. Виведено високопродуктивні столові й кормові сорти, наприклад Український багатоплідний, Український медовик, Стофунтовий та ін. Для використання гарбузів як ущільнювача у спільних посівах із кукурудзою на зерно Інститут зернового господарства УААН вивів кущові форми звичайних гарбузів, які давали змогу обробляти кукурудзу без шкоди для рослин гарбузів. На жаль, таким ущільненим посівам із кукурудзою приділяється ще недостатньо уваги. Гарбузи — високоякісний соковитий корм, який містить вуглеводи, цукри, жири, білки, вітаміни, макро- і мікроелементи. Це посухостійка культура. Вирощують її повсюдно, в тому числі і в степових районах, де урожайність гарбузів досягає 300 — 400 до 500 ц/га. Посіви гарбузів розміщують переважно в кормових сівозмінах. У деяких господарствах їх вирощують на корм і насіння на великих площах.
Гарбузи активно пригнічують бур’яни, що зводить до мінімуму витрати на догляд за їх посівами. Посіви треба обробляти тільки на початку розвитку рослин. З утворенням суцільної листкової поверхні у рослин немає потреби проводити роботи для знищення бур’янів. Гарбузи з повною підставою можна віднести до рослин-біогербіцидів разом із такими культурами, як жито, суданська трава, кукурудза на зелений корм, топінамбур, мальва та ін. Це культура пізньовес- няних строків сівби. До її висівання проводять 2, краще 3 культивації. Сіють у Лісостепу і на Поліссі на глибину 6, а в Степу — 8 см розріджено з міжряддями 2 м і відстанню між рослинами в рядках 1 — 1,5 м. Норма висіву насіння 3 — 4 кг/га. Густота насадження 3 — 5 тис. рослин на гектар.
Усі баштанні — це так звані пластові культури. Вони, подібно до проса і твердої пшениці, дають добрі урожаї по пласту багаторічних трав. Якщо немає цього попередника, восени вносять по 30 — 40 т/га гною і 60 — 80 кг/га д.р. фосфорних добрив. Азотні добрива краще вносити перед сівбою у вигляді аміакатів (М45—60 у Степу і М90-100 у Лісостепу).
Ущільнені посіви гарбузів застосовують також у посівах кукурудзи на зерно і силос. Сіють через 2 ряди, у рядку 1 — 1,5 м. Це цінний корм для всіх видів тварин і птиці. В кормовому конвеєрі гарбузи і кабачки використовують протягом вересня — грудня.
За нормального температурного режиму (12 — 14 °С) плоди столових і кормових гарбузів, особливо з грубою корою, добре зберігаються до весни. При збиранні треба уникати їх механічних пошкоджень і втрати ними плодоніжок.
Кабачки. Характерною особливістю вирощування кабачків як кущової форми гарбуза є менша площа живлення — 1 х 1 м і багаторазове збирання врожаю (як огірків). Затримання із збиранням плодів призводить до припинення плодоутворення. Вміст сухої речовини в недозрілих плодах невисокий (8 — 10 %). Проте це добрий вітамінний корм для великої рогатої худоби, свиней, птиці. Урожайність кабачків 300 - 500 до 600 ц/га.