2.3. Організація заготівлі силосу
Відповідно до схеми силосного конвеєра визначають набір збиральної і транспортної техніки. Силосні культури збирають силосозбиральними КСК-100А, КСК-100А1, Е-301, Е-282, Е-281С і причіпними комбайнами КПКУ-75 і КПИ-2,4 тощо. Але для заготівлі силосу з кукурудзи воскової стиглості потрібні спеціальні силосні комбайни «Полісся», «Дон» або їх аналоги, що подрібнюють масу на відрізки 5 — 7 мм і зерно на 2 — 3 частинки. У зоні надмірного зволоження застосовують спеціальні силосозбиральні комбайни, які мають самохідний гусеничний хід високого проходження, наприклад СКГ-3,2, запозичений від зернозбирального комбайна СКД-5Р, бункер місткістю 9 м3, обладнаний світлозвуковою сигналізацією, що повідомляє механіка-водія про повне заповнення бункера подрібненою масою.
Подрібнену масу відвозять від силосозбиральних агрегатів переважно автосамоскидами, а якщо їх немає або мало, — бортовими автомобілями із спеціальними пристроями для розвантаження силосної маси. Тракторні причепи доцільно застосовувати лише при перевезенні маси на відстань 1,5 — 2 км.
Ущільнюють масу, що силосується у сховищі, важкими тракторами (Т-100ТП, Т-100МГС, Т-153, Т-130, К-700 та ін.), що обладнані грабельними розрівнювачами або бульдозерами. Якщо таких машин немає, використовують трактори Т-74, ДТ-75, Т-4 і Т-150 та їх аналоги, в тому числі іноземні.
Кількість технічних засобів розраховують так, щоб забезпечувався принцип потоковості технологічного процесу заготівлі силосу. При цьому змінна продуктивність груп силосозбиральних агрегатів (провідна ланка процесу) має дорівнювати змінній продуктивності транспортних засобів і тракторів, які ущільнюють масу.
Потрібну кількість силосозбиральних агрегатів (Щ) визначають за формулою
де Р — продуктивність агрегату, т/год (за нормативом); 5 — площа збирання, га; У — урожайність зеленої маси, т/га; Т — тривалість роботи агрегатів протягом доби; Д — оптимальна тривалість збирання, днів.
Кількість тракторів, необхідних для ущільнення маси, що силосується в сховищі, наведено в табл. 98.
Для проведення робіт із силосування уточнюють строки відповідно до настання технічної стиглості основних компонентів силосного конвеєра. Відповідно до графіка збирання силосної маси погоджують строки інших робіт, які проводяться у господарстві: догляд за просапними, збирання зернових, цукрових буряків, кормових коренеплодів, заготівля сіна і сінажу та ін. Визначають також можливості успішного проведення всього циклу робіт із закладання силосу, формують у разі потреби нові збирально-транспортні ланки додатково до тих, що є, обліковують наявну техніку.
Таблиця 98. Кількість тракторів, необхідних для ущільнення маси, що силосується у сховищі |
Як показує досвід господарств Черкаської та інших областей, при заготівлі силосу доцільно створювати міжгосподарські збирально- транспортні загони. Для цього складають оперативний план закладання силосу приблизно за такою формою:
Примітка. Бажано зазначити в плані прізвища механізаторів і водіїв автомобілів, а також трактористів, зайнятих на розрівнюванні і трамбуванні силосу. |