2.5. Центровивіз
М’ясна промисловість України переробляє велику кількість худоби, тому першочерговим завданням є своєчасна і без втрат доставка її на м’ясопереробні підприємства. Розв’язати його дає змогу організація прямих довгострокових зв’язків м’ясопереробних підприємств з господарствами на основі центровивозу худоби.
Центровивіз худоби з ферм спеціалізованим автотранспортом сприяє значному зменшенню травматичних ушкоджень і стресових проявів у худоби. При впровадженні центровивозу м’ясо- переробні підприємства забезпечуються худобою ритмічніше, втрати під час доставки знижуються, а якісні показники худоби, яку здають на переробку, поліпшуються.
Найбільшого економічного ефекту при центровивозі досягають завдяки прямим зв’язкам господарств з м’ясопереробними підприємствами. При цьому унеможливлюються невиправдано високі витрати на проміжні заготівельні ланки.
У деяких країнах, зокрема в США, існує система дорощуван- ня-відгодівлі худоби в зонах розміщення м’ясопереробних підприємств. Ураховуючи, що при транспортуванні худоби на відстань 50 — 70 км втрати живої маси мінімальні, заготівельно- відгодівельні комплекси для тварин слід розміщувати на відстані до 50 км від м’ясокомбінатів. Це дає змогу забезпечити рівномірне постачання високоякісної сировини на м’ясопереробні підприємства.