2.6.1. Приймання і ветеринарний огляд тварин
На м’ясопереробні підприємства тварин приймають за живою масою і вгодованістю тварин або за масою та якістю м’яса. Під час приймання тварин дотримуються чинних правил прийому.
На кожну партію тварин (птиці, кролів), що надходять на підприємство з колективного господарства (товариства), оформляють супровідні документи:
♦ ветеринарне свідоцтво;
♦ товарно-транспортну накладну;
♦ журнал про передзабійну підготовку;
♦ протокол погодження ціни.
На забійних тварин, яку закуповують у приватних осіб (господарств), потрібні такі супровідні документи:
♦ ветеринарне свідоцтво;
♦ закупівельний акт;
♦ протокол погодження ціни;
♦ довідка з сільської ради про належність худоби;
♦ товарно-транспортна накладна (при закупівлі через заготівельні пункти).
Без дозволу ветеринарного лікаря вивантаження тварин (птиці) і допуск їх на територію підприємства не дозволяється.
Ветеринарно-санітарний огляд худоби (свиней, овець) здійснюють згідно з Правилами ветеринарного огляду забійних тварин
і ветеринарно-санітарної експертизи м’яса та м’ясопродуктів.
Після прибуття партії худоби (свиней птиці) її попередньо оглядає лікар ветеринарної медицини, перевіряють супровідні документи і роблять відмітку в товарно-транспортній накладній про час надходження партії. Після цього з дозволу ветеринарного лікаря у присутності провідника худобу розвантажують з машин (вагонів) по трапах на спеціальні майданчики вивантаження, обладнані розколами. Велику рогату худобу виводять по одній тварині, овець і свиней вивантажують групами. На майданчику тварин піддають ветеринарному огляду.
Тварин, що надійшли гоном, лікар ветеринарної медицини оглядає біля воріт підприємства поза територією скотобази. Крім огляду худобу за потреби термометрують (поголівно або вибірково). Одночасно перевіряють правильність заповнення всіх супровідних документів.
Лікар ветеринарної медицини перевіряє відповідність кількості, статі і віку доставлених тварин зазначеним у товарно-транспортній накладній. Якщо розходжень не виявлено, то ветлікар ставить штамп-пропуск на товарно-транспортній накладній і визначає порядок приймання худоби на скотобазу.
У разі виявлення невідповідності кількості голів, що вказані в гуртовій відомості, за наявності хворих або підозрілих на заразні хвороби (сибірка та ін.) тварин, при неправильному оформленні ветеринарного свідоцтва всю партію тварин направляють у карантин. Карантин тварин триває не більше ніж 3 доби, впродовж яких ветлікар має встановити діагноз захворювання або з’ясувати причини невідповідності фактичної кількості худоби, зазначеній у гуртовій відомості й ветеринарному свідоцтві.
Тварин, яких доставляють на м’ясопереробні підприємства з установленим діагнозом захворювання, направляють на санітарну бойню для негайного забою.
Тварин, які реагують на туберкульоз чи бруцельоз, мають шлунково-кишкові хвороби, гнійні рани, мастити, запалення суглобів тощо, приймають окремо від здорових тварин і передають на санітарну бойню.