2.6.3. Приймання тварин за масою і якістю м’яса
Оцінювання м’ясних властивостей тварин за живою масою і вгодованістю має істотні недоліки, які часто призводять до пересортування, неправильного визначення вгодованості і, отже, не відображує дійсну вартість худоби, що надходить на забій.
Досконалішою системою оцінювання м’ясних властивостей є приймання худоби за масою і якістю м’яса. За цією системою тварин приймають на м’ясокомбінати в більшості країн Європи і світу. Нині в Україні діють Єдині правила здавання — приймання худоби і розрахунків за неї за масою та якістю м’яса, якими керуються м’ясопереробні підприємства. Приймання і сортування тварин здійснюють так само, як і за живою масою, за винятком визначення вгодованості. Прийняті за кількістю голів партії худоби, розсортовані на групи, розміщують у загонах із збереженням належності худоби господарствам-здавачам. Принциповою відмінністю системи приймання худоби за масою і якістю м’яса від приймання худоби за живою масою є оплата дійсної продукції — м’яса, а не живої маси. Ця система має багато переваг. Так, унеможливлюються недобори м’яса внаслідок перегодівлі худоби перед здаванням, а це, в свою чергу, веде до скорочення витрати кормів, уникнення конфліктних ситуацій між здавачами і приймальниками в зв’язку із забезпеченням повного збереження належності худоби і одержаного після її переробки м’яса відповідним здавачам. Здавання худоби за забійною масою стимулює господарства на вирощування тварин високих кондицій.
У приймальній квитанції приймальник проставляє відмітку про кількість прийнятих тварин із зазначенням часу їх переробки. Один примірник квитанції передається здавачу (власнику).
На кожну групу худоби, яка розміщується в загоні, складають картку. В ній зазначають кількість голів, назву господарства- постачальника, намічений час переробки, а для свиней і спосіб переробки. Картка має зберігатися в спеціальному ящику, прикріпленому до огорожі загону. Вгодованість худоби за якістю м’яса, отриманого після забою, визначають відповідно до чинних стандартів та інструкцій щодо клеймування м’яса. Після забою тварин складається накладна на м’ясо, за якою здійснюються розрахунки.
Ця система передбачає ритмічну доставку худоби за чітким графіком, без тривалого утримання на скотобазі, а також широкий розвиток мережі доріг, що забезпечує безперебійну доставку худоби здавачами на підприємства.
Після підписання здавачем і приймальником товарно-транспортних відомостей і приймальної квитанції м’ясокомбінат несе відповідальність за збереження тварин, дотримання технічних інструкцій з передзабійного утримання тварин і своєчасний забій.