8.6. Технологія отримання просвітленої крові
Темне забарвлення крові обмежує її використання для виробництва м’ясопродуктів. Крім того, наявність великої кількості ге- мового заліза надає ковбасним виробам присмаку металу. Тому з метою повнішого використання білків крові її просвітлюють. Застосовують три групи методів просвітлення. Перша група методів ґрунтується на деструкції гемоглобіну крові і наступному видаленні геміну органічними розчинниками. Як розчинник найчастіше використовують ацетон. Сутність цих методів полягає в гемолізі крові її розбавлянням 1 : 1 водою або слабо підкисненим водним розчином з подальшою екстракцією гемаацетоном. Отриманий таким чином ізольований білок глобін висушують до вмісту вологи 3,5 %. Вміст порошкоподібного глобіну в сухій суміші: до 95,4 % білка і до 1 % золи.
Друга група методів полягає у руйнуванні пігментів сильними окисниками, що частково призводить до деструкції білків крові. Як окисники використовують пероксид водню, пергідроль, протеолітичні ферменти. Технологічний процес передбачає стабілізацію крові розчином триполіфосфату натрію, підігрівання суміші до 40 °С, оброблення її пероксидом водню, охолодженням, ультрафільтрацією, інактивацією пероксиду водню та сушінням крові.
Ультрафільтрацію проводять за три стадії. При цьому інактивацію пероксиду водню ведуть між стадіями ультрафільтрації додаванням розчину триполіфосфату натрію у вигляді 0,10 — 0,25%-го розчину.
На кожній стадії досягається вміст сухих продуктів у крові 15 — 17 %. Співвідношення крові та сумарної кількості розчину трипо- ліфосфату натрію на обох стадіях дорівнює 1 : 2.
Недоліками цього методу є складність та довготривалість процесу переробки, наявність у технологічній схемі дорогого обладнання і, отже, висока собівартість продукції.
Просвітлену кров отримують також висушуванням і обробленням пергідролем у співвідношенні 1 частина сухої крові і 1,5 частини пергідролю з подальшим промиванням водою до повного зникнення пероксиду. Отриману масу промивають, висушують і диспергують у подрібнювачах. Недоліками методу є жорсткість впливу пероксиду водню на білки крові, що знижує біологічну цінність продукту, великі витрати окисника та енерговитрати, спричинені потребою в повторному сушінні крові.
Метод, що поєднує дію окисників і протеаз, передбачає стабілізацію крові обробленням 20%-м розчином пероксиду водню, видаленням надлишку пероксиду і сушінням.
Перед обробленням пероксидом водню кров частково гідролі- зують протелітичними ферментами, кислотою або лугом упродовж 1 — 2 год за температури 40 °С і подальшим нагріванням до 70 — 80 °С для введення пероксиду водню.
Після закінчення процесу просвітлення надлишок пероксиду нейтралізують за допомогою ферменту каталази або свіжою кров’ю. Отриманий гідролізат сушать.
Третя група методів передбачає маскування білків емульгуванням з білково-жировою основою, що складається з білків молочного або рослинного походження за допомогою фізичних та хімічних способів емульгування.
У першому випадку проводять тонке емульгування крові з білково-жировою фазою ультразвуковим обробленням. При цьому відбуваються перерозподіл і диспергування часточок молочного білка і крові, що зумовлює утворення ліпотропного комплексу, пов’язаного з сольватною оболонкою, яка маскує колір крові.
На виробництві найчастіше використовують емульсію, яка містить: топлені жири до 45 %, казеїнат натрію — 6 — 7 %, кров — 20 %. Це співвідношення дає змогу досягти кольору, наближеного до кольору варених ковбас.
У другому випадку для утворення стійких емульсій у кров забійних тварин після стабілізації кухонною сіллю в кількості 3 — 5 % до маси крові вводять упарене до 40 — 45 % від маси молоко зі співвідношенням до крові, яке дорівнює 1 : 1 — 7 : 3. Після ретельного перемішування проводять гемоліз крові льодяною оцтовою кислотою, вміст якої становить 3 — 4 % до маси крові. Просвітлення здійснюють протягом 5 — 6 год. Після закінчення просвітлення крові суміш нагрівають до 40 — 45 °С і сушать, розпилюючи в потоці нагрітого повітря.
Температура повітря на вході в сушарку становить 180 — 185 °С, на виході — 80 — 85 °С, що забезпечує високу розчинність просвітленої суміші, яка має вологість 3,5 — 4,0 % білка та 24 — 31 % лактази.