9.1. Загальна характеристика сировини для виробництва органопрепаратів
Гіпофіз. Використання гіпофіза для отримання медичних препаратів зумовлене тим, що в ньому виробляється велика кількість гормонів. Одні з них впливають на секреторну діяльність деяких ендокринних залоз, інші — безпосередньо регулюють обмін речовин.
Гормони, вироблені окремими ділянками (частками) гіпофіза, відрізняються як за характером, так і за природою дії.
Передня частка гіпофіза виробляє: гормон росту, що посилює синтез білка і підтримує обмін води в організмі; пептидні гормони трьох видів, що впливають на ендокринну функцію статевих залоз; тиреотропний гормон, який впливає на обмін речовин, стимулюючи діяльність щитоподібної залози; адренокортитропний гормон, що стимулює секрецію кори надниркової залози.
Гіпофіз посилює біосинтез і виділення в потік крові кортикотропних гормонів і зменшує кількість аскорбінової кислоти і холестерину.
Середня частка виділяє гормони пігментації, що стимулюють діяльність пігментних клітин.
Задня частка гіпофіза виробляє вазопресин, який регулює обмін води і підвищує кров’яний тиск, й окситоцин, що підвищує тонус гладких м’язів і впливає на виділення молока.
Найважливішим є використання передньої частки гіпофіза для виробництва адренокортикотропного гормону (АКТГ). Найбільше цього гормону міститься в гіпофізі свиней, трохи менше — дрібної рогатої худоби, коней і найменше — великої рогатої худоби. Гормон АКТГ використовують для лікування ревматоїдних захворювань, астми, деяких хвороб крові і дерматитів.
Щитоподібну залозу використовують для виробництва йодованих амінокислот — тироксину і трийодтироніну. Препарати, що містять йодовані амінокислоти, призначені для лікування захворювань, пов’язаних з гіпофункцією щитоподібної залози.
Крім цього, із щитоподібної залози виробляють протиалергійні препарати та препарати для поновлення імунної системи (тимо- лін, вілозен).
Паращитоподібна залоза є сировиною для отримання гормональних препаратів, що регулюють обмін кальцію і фосфору. їх використовують при різних формах судомних нападів, астми, кропивниці, інших захворювань і вводять парентерально, щоб запобігти зменшенню біологічної активності під дією протеолітичних ферментів.
Підшлункову залозу використовують для виготовлення гормональних препаратів і передусім для виробництва інсуліну.
Інсулін, що виробляється островками Ленгеранса підшлункової залози, є гормоном білкового походження, який регулює обмін вуглецю в організмі.
Вміст інсуліну в сировині і, отже, його вихід коливаються залежно від виду, віку тварини і сезонності (взимку вихід більший). Найбільше інсуліну в підшлункових залозах свиней, молодняку великої рогатої худоби.
Підшлункова залоза переробляється в парному і замороженому стані.
Інсулін швидко руйнується під дією протеолітичних ферментів, тому його виробляють, змішуючи з речовинами, що уповільнюють його перехід у кровоносне русло і знижує активність тканинних протеаз.
Крім інсуліну з підшлункової залози отримують ліпокаїн, що впливає на процес жирового обміну в печінці. Ліпокаїн виробляють із залишків тканин після видалення інсуліну.
У підшлунковій залозі продукуються пептиди, що впливають на кров’яний тиск (калікреїн, брадикінін). Ці речовини підвищують кров’яний тиск і є основою препаратів — регуляторів кров’яного тиску. Сировиною для отримання препаратів є маточні розчини після видалення інсуліну.
Зовнішньо секреторна функція підшлункової залози пов’язана з виділенням ряду гідролітичних ферментів: амілаз, ліпаз, протеаз.
Із підшлункової залози виробляють медичний панкреатин, який застосовують при порушенні секреторної діяльності травного каналу, і технічний панкреатин, який використовують у шкіряній промисловості як розм’якшувач шкір. Для промислового виготовлення ферментних препаратів можна використовувати залишки тканини підшлункової залози після видалення гормонів.
Із підшлункової залози великої рогатої худоби виробляють такі ферментні препарати, як ліпокаїн, дезоксирибонуклеази, рибонуклеази, кристалічний хімотрипсин, трипсин та інгібітор трипсину.
Дезоксирибонуклеазу використовують при лікуванні вірусних захворювань очей, абсцесів, бронхоекстазів легень.
Рибонуклеазу застосовують для профілактики і лікування захворювань дихальних шляхів. Кристалічний хімотрипсин і трипсин мають протизапальну і протиолітичну дію і здатні розщеплювати некротичну тканину.
Інгібітор трипсину використовують при гострому панкреатиті, а також фістулі підшлункової залози і жовчного міхура.
Надниркові залози складаються з двох шарів — коркового і мозкового. Кожний із них виконує самостійну внутрішньосекреторну дію. Гормони, що виробляються мозковим і корковим шарами, розрізняють за хімічним складом і біологічним впливом на організм.
Мозковий шар надниркової залози виробляє адреналін, що регулює вуглеводний обмін і зумовлює підвищення кров’яного тиску. Його використовують при зниженому кров’яному тиску, кровотечі, бронхіальній астмі, інших захворюваннях.
Корковий шар надниркової залози виробляє велику кількість кортикостероїдів, впливає на вуглеводний, білковий обмін, обмін ліпідів та водосольовий обмін.
Промислове виробництво кортикостероїдних препаратів ґрунтується на видаленні активних кортикостероїдів з коркового шару надниркової залози.
Серед лікарських препаратів класу кортикостероїдів можна виділити гідрокортизона ацетат — протизапальний і протиалергіч- ний засіб, преднізон — активатор обміну мінеральних речовин, дексаметазон — протишоковий і протиалергічний засіб та ін.
Плацента тільних корів. Плацента містить біогенні стимулятори. З неї виробляють плаценту для ін’єкцій, яку використовують при хворобах очей; аміноцен для ін’єкцій — протизапальний і роз- смоктувальний рубці і тканини засіб; кортикостероїди і полімети- ди — як гормони передньої частки гіпофіза.
Трахея. З трахеї (гіалінових хрящів) ВРХ отримують біогенний препарат хонсурид, в якому діючою речовиною є сульфатна кислота, що належить до високомолекуляних цукрів і поряд з гіалуро- новою кислотою використовується для загоєння ран і активує будівництво сполучних тканин.
Хрящі молодих телят і екстракт кісткового мозку призначені для виробництва ліків, що використовують при захворюванні суглобів, спричинених дегенеративними змінами хрящової тканини суглоба (артроз).
Статеві залози. Яєчники і насінники виробляють статеві гормони, що впливають на процеси обміну в організмі і зумовлюють розвиток другорядних статевих ознак. За хімічною будовою статеві гормони є похідними циклопентанпергідрофенантрену. Яєчники виділяють естрон (фолікулін), що утворюється в фолікулах, і гормон жовтого тіла — прогестерон, секреторна активність якого зростає в період вагітності. З насінників виділяють гормон тестостерон. Крім гормонів у насінниках міститься фермент гіалуронідаза, що каталізує розпад гіалуронової кислоти до глюкозаміну і глю- куронової кислоти.
Препарати лідаза і ронідаза, що виробляються з тканини насінників і містять гіалуронідазу, застосовують для розсмоктування рубців (післяопераційних і післяопікових), рубцевих контрактур та інших травм, а також при трахомі.
Слизові оболонки шлунка і кишок. Слизову оболонку свинячих шлунків і сичуг великої рогатої худоби використовують для виробництва пепсину і шлункового соку.
У сичузі молодих телят міститься хімозин, який створожує молоко.
Пепсин виробляється слизовою оболонкою шлунка в неактивній формі (пепсиноген з молекулярною масою 40 000), яка під дією хлоридної кислоти за наявності незначної кількості активного пепсину перетворюється на активну форму (молекулярною масою 34 000), після відщеплення залишку пептиду та інгібітору пепсину.
Стандартна протеолітична активність пепсину визначається за перетравленням білка курячого яйця: 10 г протертого білка за наявності 0,1 г препарату в стандартних умовах (температура 38 °С) має протягом 3 — 4 год повністю розчинити курячий білок до прозорого розчину.
Крім ферментів у слизовій оболонці шлунка утворюється гормон — гострин, що впливає на виробництво хлоридної кислоти.
Слизова оболонка кишок виробляє поліпептид ентерогастрин, що регулює тонус перистальтики кишок і секрецію шлункового соку.
Крім цього, зі слизової оболонки шлунків телят і ягнят молочників отримують препарат абомін, що містить протеолітичні ферменти. Абомін — аморфний порошок зі специфічним запахом, солоний на смак (містить домішки хлориду натрію).
Селезінку ВРХ використовують для виробництва спленіну — засобу для лікування і профілактики токсикозів на початкових фазах вагітності.
Печінку дуже широко використовують для виробництва органопрепаратів антианемічної дії завдяки наявності залізовмісного білка феритину, який містить до 23 % заліза, вітамін В12, комплекс водо- та жиророзчинних вітамінів Ві, В2, РР, С, А. Тому крім концентрованих водних та жирових витяжок з печінки виробляють безбілкові екстракти, призначені для парентерального введення при різних формах білокрів’я. Печінку використовують також як живильне середовище в мікробіологічній промисловості, як концентровані витяжки препаратів, що поліпшують травлення, і в складі препарату біфідобактерину для ліквідації дисбактеріозу.
Кров. Як препарати крові використовують солкосерил (виробляють із крові ВРХ) — безбілковий порошок, що має біостимулю- вальну антигенну дію, прискорює регенерацією тканин, обмінних процесів при трофічних виразках голені, гангрені, пролежнях, опіках, радіаційних виразках, пересадці шкіри; актовегін (екстракт з крові телят, звільнений від білка) — прискорює загоєння трофічних виразок, опіків, променевих опіків, застосовується при порушенні мозкового і периферичного кровообігу, пошкодженні роговиці очей і кон’юнктивітах.
Жовчний міхур використовують для отримання жовчі, яка містить жовчні кислоти — фізіологічні активатори ліпотропної дії, що емульгують жири і активують дію ліпази.
Із жовчі виробляють такі медичні препарати, як алохол, ліобіл і холензим, що використовують при захворюваннях, пов’язаних з порушенням діяльності травного каналу і печінки, як жовчогінні засоби при гепатитах та холециститах.
Очищені жовчні кислоти, як і холестерин зі спинного мозку, використовують для синтезу стероїдних гормонів.
Дегідрохолеву кислоту застосовують при холангітах, хронічних холециститах, гепатитах.
Хенодезоксихолеву кислоту використовують у західних країнах для лікування жовчнокам’яної хвороби.
Склисте тіло очей ВРХ і свиней призначене для виробництва біогенного препарату «склисте тіло», який призначається для розм’якшування і розсмоктування рубців тканин і діє як знеболювальний засіб при невралгії.
Легені ВРХ, після видалення жиру і прирізів м’язових тканин, поділяють на дві частини і після промивання водою у разі використання для фармацевтичної промисловості направляють на виробництво інгібіторів.
Із легень виготовляють гепарин — інгібітор, що запобігає згортанню крові, зв’язуючи ферменти-каталізатори, утворенню тром- біну і фібрину (використовують як препарат при порушенні кровообігу, фіброзах), а також апротинін — інгібітор, що може гальмувати гідролітичні процеси при порушенні дії підшлункової залози, статевих залоз, матки, легень і використовується як основна складова медпрепаратів Трасілол (фірма Bayer, Німеччина), Контри- кал (AWD, Німеччина), Ініпрол (Франція), Інгітрил (ВНДІ м’ясної промисловості, Росія), Трасколан (Polfa, Польша).
Крім того, м’ясну сировину і продукти забою використовують як середовище для отримання ферментів, гормонів, біостимуляторів мікробіологічним способом.
В Україні головними підприємствами з випуску ферментних препаратів є ВО «Біостимулятор» (Одеса); ТОВ «Вітамін», ТОВ «Технолог» (Умань); дослідний завод ДНЦЛЗ та ЗАТ «Біолек» (Харків); ЗАТ «ТК КПВБП «Біофарма» (Київ), заводи лікувальних препаратів при м’ясокомбінатах.