12.10.2. Другий спосіб виробництва сирокопчених ковбас
За цим способом виготовляють ковбаси із використанням пото- ково-механізованої лінії приготування та наповнення оболонок фаршем.
Підготовка сировини. Знежиловану яловичину і свинину в шматочках і смуги шпику підморожують протягом 8 — 12 год до температури —2.—3 °С. Перед приготуванням фаршу блоки подрібнюють на шматки розміром від 20 до 50 мм.
Недостатнє охолодження м’яса і шпику, а також надмірне нагрівання їх під час переробки може стати причиною сірого забарвлення фаршу.
Приготування фаршу. Для приготування фаршу використовують потоково-механізовану лінію Я2-ФАБ (див. рис. 12.19) або «Кремер-Гребе», яка складається із кутера, призначеного для подрібнення підмороженого м’яса. Підморожене м’ясо перерізається без значного деформування, що забезпечує отримання якісної площини перерізання. При цьому волокна перерізаються рівно і не мнуться. Завдяки цьому під час сушіння волога вільно виходить з волокон і цей процес прискорюється.
Спочатку в чашу кутера завантажують яловичину або нежирну свинину в шматках. Приблизно через 0,5 — 1,0 хв до м’яса додають кухонну сіль (3,5 %), спеції, виноматеріали, 10 г нітриту натрію у вигляді 5%-го розчину, а потім напівжирну або жирну свинину і продовжують кутерувати ще 0,5 — 1,0 хв. В останню чергу додають подрібнену грудинку або шпик, розсипаючи їх рівномірно по поверхні фаршу, і кутерують 0,5 — 1,5 хв за знижених обертів ножового вала.
Кутерування продовжують до отримання певного малюнка фаршу і рівномірного розподілення шматочків шпику (грудинки) по всьому об’єму.
Температура фаршу після кутерування не повинна перевищувати —1°С.
Загальна тривалість подрібнення (приготування фаршу) становить 2,0 — 3,5 хв залежно від сировини.
Наповнення оболонок фаршем. Фарш із кутера вивантажується у вакуумний прес. Після вакуумування і ущільнення у вакуум- пресі відбувається наповнення порожніх циліндрів фаршем, транспортування їх по напрямних і заповнення оболонок фаршем так само, як за другим способом виготовлення варено-копчених ковбас.
Процес підготування оболонки, режими шприцювання і перев’язування батонів здійснюють аналогічно першому способу.
Термічне оброблення. Батони, заповнені фаршем за другим способом, зазнають осаджування, копчення і сушіння за режимами аналогічно процесам, що відбуваються за першимспособом.
Пакування і зберігання сирокопчених ковбас. Сирокопче- ні ковбаси пакують у дерев’яні, пластмасові, алюмінієві, картонні ящики або ящики з інших матеріалів, дозволених до використання Міністерством охорони здоров’я України. Попередньо ящики вистилають жиростійким пакувальним папером (пергаментом або підпергаментом).
Тара для ковбас має бути чистою, сухою без плісняви та стороннього запаху. Тара, яку використовують багато разів, повинна мати кришку. Маса брутто становить не більше ніж 30 кг.
У кожен ящик або контейнер вкладають ковбасу одного найменування й однієї партії виготовлення. Допускається у кількості 5 % від партії докладати для місцевої реалізації нецілі батони сирокопчених ковбас масою не менш як 250 г. Зрізаний кінець обгортають серветкою із целофану, що закріплюється на батоні. Сирокопчені ковбаси відпускають з температурою від 0 до 12 °С.
Ковбаси зберігають за температури 12 — 15 °С і відносної вологості повітря 75 — 78 % не більше ніж 4 місяці, -2.-4 °С — не більше ніж 6 місяців, від —9 °С — не більш як 9 місяців.
Сирокопчені ковбаси реалізують також упакованими у картонні коробки масою нетто не більше ніж 2 кг, бар’єрні газонепроникні плівки під вакуумом сервірувальної або порційної нарізки.
Ковбаси, фасовані сервірувальною нарізкою (скибочками) по 50, 100, 150, 200 і 250 г, а також порційною нарізною масою від 200 до 400 г і упаковані під вакуумом у прозору полімерну газонепроникну плівку, зберігають за температури від 0 до 6 °С протягом 25 діб, цілими шматками — 45 діб.