13.3. Методика визначення загальних показників економічної ефективності малого і середнього бізнесу
Економічну ефективність малого і середнього бізнесу на селі доцільно визначати одним або кількома показниками, які найповніше враховують особливості формування доходів і витрат суб’єктів господарювання і відповідають вимогам критерію ефективності. Вибір конкретного показника залежить від цілей і завдань економічного аналізу та інтересів сторін.
При обґрунтуванні рішень щодо доцільності здійснення інвестицій у малий і середній бізнес на селі з урахуванням інших можливих (альтернативних) варіантів вкладень використовують показник норми прибутку (Нп), який визначається відношенням суми річного прибутку (П) до вартості авансованого на її отримання капіталу. У сільському господарстві до складу капіталу належать необоротні активи, у тому числі земля, що є у власності підприємства (На) і оборотні активи (Оа), %:
Цей показник використовується в оцінках за підходом інвестора. У багатогалузевих підприємствах з метою визначення найвигідні- ших для бізнесу видів виробництв (комерційний підхід) доцільно застосовувати показник норми рентабельності продукції (Нр), що визначають діленням прибутку (П) на собівартість продукції (В), %:
Якщо підприємство малого і середнього бізнесу випускає один вид продукції, досить визначити показник середнього рівня доходу (Дс), тобто середній дохід, отриманий від реалізації одиниці продукції. Його визначають діленням загального доходу (Д) на кількість одиниць реалізованої продукції (Р):
У цьому разі витрати не враховуються, бо вважаються стандартними. Показник Дс застосовується для цілей комерційного підходу. Результати розрахунку за формулою (9) порівнюються з відповідними показниками попереднього періоду в середньому по галузі, регіону, передових підприємствах тощо.
При обґрунтуванні рішень щодо доцільності розширення масштабів випуску продукції (комерційний підхід) застосовують показник граничного маржинального доходу (Дг), що характеризується обсягом приросту загального доходу (АД) до зміни масштабу випуску продукції (АРП):
Суб’єкта малого і середнього бізнесу цікавить таке запитання: якщо він збільшить обсяг продукції, що буде з його витратами? Чи буде отримано додатковий дохід? З цією метою розраховують показник граничних (маржинальних) витрат (Вг). Він показує, які додаткові витрати треба здійснити для отримання додаткової одиниці продукції, і визначається як зміна загальних витрат (АВ) при зміні обсягу випуску продукції (АР):
Граничний аналіз (маржинальний підхід) дає змогу знайти оптимальні значення показника граничного доходу порівнянням витрат і прибутків, які можна отримати внаслідок змін.
Більшість підприємств малого і середнього бізнесу на селі багатогалузеві й зацікавлені у реструктуризації виробництва з метою збільшення загального доходу. У цьому разі розраховують граничну норму трансформації (АР) — збільшення випуску нової продукції (Рн), яке можна отримати внаслідок скорочення виробництва традиційної продукції (Рт) при постійній сумі витрат на певні цілі:
Загальні показники економічної ефективності малого і середнього бізнесу на селі визначають зацікавлені сторони за формулами (7) — (12) з урахуванням особливостей застосування показників економічного ефекту Еі, ..., Е5 [формули (2) — (6)]. Наприклад, у чисельнику показників економічного результату [формули (7) — (12)] фермеру доцільно відображати фермерський дохід або його приріст, а приватним формуванням, створеним на основі колективних сільськогосподарських підприємств — прибуток, зменшений на розмір відсотка на орендоване майно.
Застосування загальних показників економічної ефективності дає змогу у конкретних випадках однозначно ухвалити рішення щодо майбутнього малого і середнього бізнесу на селі (або його підтримки державою). Загальні показники дають можливість практичного застосування вимог критерію економічної ефективності.
Водночас поряд із загальними показниками ефективності використовують інші показники, їхні групи або системи, поглиблений (спеціальний) аналіз яких забезпечує прийняття більш обґрунтованих висновків і рішень. До таких спеціальних оцінок передусім належать системи показників для оцінювання фінансового стану підприємств та інвестиційних проектів. Застосування спеціальних оцінок ми не розглядатимемо.
Отже, ґрунтуючись на загальному для всіх форм підприємницької діяльності критерії економічної ефективності, у практиці оцінювання малого і середнього бізнесу на селі доцільно застосовувати показники економічного ефекту й ефективності, які найбільше враховують особливості конкретних форм підприємництва і відносин власності, а також інтереси зацікавлених сторін.