13.4.1. Загальні положення
Детальний (поглиблений) аналіз передбачає всебічне вивчення фінансового стану підприємства, тенденцій його зміни, джерел господарських засобів, складу активів, наявності й руху основних засобів, структури кредиторської і дебіторської заборгованості, результатів виробничо-господарської діяльності, основних напрямів використання прибутку тощо. Основною метою аналізу є розроблення стратегії подальшого розвитку господарюючого суб’єкта, зокрема зміна напрямів і видів виробничо-фінансової діяльності, здійснення реструктуризації, санаційних заходів тощо. Поглиблений аналіз покликаний виявити найслабші місця у стані та діяльності підприємства задля розроблення системи заходів поліпшення його фінансової стійкості та ліквідності, підвищення ефективності виробничо- фінансової діяльності.
Аналіз доцільно проводити за кілька етапів, кожен з яких має визначену мету й виконує конкретні завдання. Причому кожен наступний етап розширює або поглиблює результати попереднього аналізу, викриває причини виявлених раніше тенденцій.
На першому етапі здійснюється загальна характеристика підприємства, з’ясовується його форма власності, розміри, визначається загальна структура активів і капіталу.
На другому— детально вивчається майновий стан підприємства та тенденції його зміни, досліджується наявність, рух і стан основних засобів, вивчається характеристика оборотних активів, визначається структура дебіторської заборгованості. На цьому етапі доцільно широко використовувати показники поточного бухгалтерського обліку для детального вивчення не лише стану й динаміки руху активів підприємства, а й для визначення причин виникнення тих чи інших тенденцій.
На третьому — аналізується структура капіталу, визначаються розміри власних і залучених коштів, джерела фінансування капітальних і фінансових вкладень. Цей етап є одним з основних у процесі фінансового аналізу, адже з’ясовується структура кредиторської заборгованості, її терміни, склад.
На четвертому — визначається фінансовий стан підприємства, його стійкість, ліквідність, прибутковість і рентабельність капіталу. Цей етап передбачає якісне оцінювання результатів аналізу, отриманих на трьох перших етапах.
П’ятий етап аналізу забезпечує встановлення причин (чинників), що зумовили сучасний фінансовий стан, обсяги та результативність виробничо-господарської діяльності. Водночас на цьому етапі визначаються напрями використання прибутку. Слід зазначити, що результати виробничо-господарської діяльності підприємства значною мірою залежать від ресурсного потенціалу, наявності та якості основних й оборотних засобів підприємства, які досліджувались на першому—третьому етапах аналізу. В свою чергу, прибутковість й особливо напрями використання прибутку впливають на поліпшення матеріально-технічної бази господарства.
При поглибленому аналізі доцільно використовувати не лише дані річної звітності підприємства, а й показники поточного бухгалтерського обліку. Повний і детальний аналіз слід виконувати лише тоді, коли підприємство буде на стадії очевидного банкрутства і потребуватиме негайної санації. В інших випадках доцільно здійснювати аналіз з використанням основної річної та квартальної звітності.
Для проведення найбільш повного аналізу слід використовувати дані синтетичного й аналітичного обліку основних засобів. Адже у разі застосування лише показників форми № 1 «Баланс підприємства» та форми № 5 «Примітки до річної фінансової звітності» не можна визначити реальний рівень зносу основних засобів і час їх використання, частку найбільш ліквідних основних засобів у їх загальній кількості.
При визначенні рівня забезпеченості підприємства основними матеріальними ресурсами використовують дані аналітичного обліку палива, мінеральних добрив тощо. їх порівнюють з потребою підприємства з кожного виду ресурсів.
Обов’язковим є використання даних аналітичного обліку дебіторів і кредиторів. Слід виявити тривалість терміну заборгованості, її причини, перелік основних дебіторів і кредиторів, старіння рахунків тощо. Це набуває особливо вагомого значення при фінансовому оздоровленні підприємства, а також при ймовірності відкриття справи про банкрутство.
Основна частина аналізу ґрунтується на вихідних даних, наведених нижче.