13.4.5. Оцінювання капіталу
На третьому етапі аналізу оцінюють джерела формування господарських засобів підприємства. Спочатку аналізують загальний обсяг капіталу підприємства і особливо детально власний капітал за формою табл. 13.13.
Таблиця 13.13. Оцінювання капіталу (розраховується на основі форми № 1 «Баланс підприємства») |
На цьому етапі оцінюють також розмір статутного та додаткового капіталу, що особливо важливо у нових умовах господарювання (починаючи з 2000 р.). При вагомих змінах розміру та структури власного капіталу потрібно виявити причини таких змін за допомогою форми № 4 «Звіт про власний капітал».
Надалі вивчають склад і структуру довготермінових зобов’язань підприємства за формою табл. 13.14. Тут звертають увагу на такі зобов’язання, як відстрочена податкова заборгованість. За потреби з’ясовують умови, термін і причини відстрочки сплати податкової заборгованості тощо.
Таблиця 13.14. Структура довготермінових зобов’язань (розраховується на основі форми № 1 «Баланс підприємства», ІІІ розділ пасиву) |
Якщо є потреба, то встановлюють умови надання довготермінових кредитів, розміри плати за користування кредитними ресурсами й терміни їх погашення. Проте наявність довготермінових кредитів банків може визначатись як позитивна тенденція, адже вона свідчить про можливість підприємства отримувати банківський капітал на довготермінових умовах. Важливими можуть стати відомості про ефективність їх використання.
В аналізі фінансового стану сільськогосподарських підприємств найважливіше місце належить оцінюванню структури і руху короткотермінової заборгованості. Аналізуючи кредиторську заборгованість, слід виявити тенденції її зміни, при цьому зростання може оцінюватися негативно за умови стабільності цієї тенденції, а також при збільшенні термінів і обсягів простроченої заборгованості.
Аналіз здійснюють за формами табл. 13.15 — 13.17. З’ясовують, якій заборгованості (внутрішній чи зовнішній) належить найбільша частка, вивчають причини виникнення і термін заборгованості з оплати праці (якщо оплата праці виплачується невчасно тривалий час).
Слід виявити частку кредиторської заборгованості у майні підприємства. Нижчий рівень цього показника характеризує кращий фінансовий стан підприємства. Важливим є співвідношення кредиторської і дебіторської заборгованості. Якщо він більший за одиницю, то стан підприємства є відносно стабільним, хоча може свідчити про недосконалість відносин із партнерами по бізнесу.
Важливо також виявити, чи користується підприємство короткотерміновими кредитами банків і короткотерміновими позиковими коштами, та їхню частку у загальній вартості майна підприємства. Оскільки сільське господарство є кредитомісткою галуззю, наявність банківських кредитів може розцінюватись позитивно, проте слід урахувати умови надання та повернення кредитів.
Таблиця 13.15. Структура поточної заборгованості (розраховується на основі форми № 1 «Баланс підприємства», IV розділ пасиву) |
Одночасно потрібно звернути увагу на наявність короткотермінових кредитів і позик, не погашених вчасно, а також виявити їхню частку у вартості майна підприємства. Наявність їх і особливо висока частка у вартості господарських засобів підприємства є негативним явищем і може потребувати детальнішого вивчення стану, що склався.
За формами табл. 13.16 та 13.17 продовжують оцінювання кредиторської заборгованості підприємства. З’ясовують склад основних кредиторів і терміни заборгованості. Якщо підприємство перебуває у скрутному фінансовому стані, то результати такого аналізу дадуть уявлення про можливий розвиток подій у майбутньому.
Найбільшу увагу слід приділяти старінню кредиторської заборгованості більше ніж на 90 днів, оскільки після закінчення терміну мораторію на визнання сільськогосподарських підприємств банкрутами й відкриття ліквідаційних процедур у процесі провадження справи про банкрутство (з 1 січня 2004 р.) таке старіння рахунків може стати підставою для відкриття справи про банкрутство підприємства.
Дані попереднього аналізу й особливо третього етапу дають детальну картину щодо складу господарських засобів підприємства, рівня і тенденцій зміни його заборгованості складу кредиторів, термінів прострочення заборгованості тощо.Після такого аналізу переходять до основного етапу оцінювання стану сільськогосподарського товаровиробника.