4.1. Сутність нормативно-методичного забезпечення управління земельними ресурсами
На сучасному етапі в складі земельного законодавства намічається біля 100 нормативно-правових актів, які заклали правові основи регулювання земельних відносин та організації і охорони земель. Проте, незважаючи на їх велику кількість, існує безліч негативів, що фактично не дозволяють громадянам в повній мірі скористатися своїми правами на земельну власність. Земельним кодексом України, Законами України “Про землеустрій”, “Про охорону земель” та “Про оцінку земель” передбачено розробити ще біля 150 відповідних стандартів, норм і правил.
Отже, регулювання громадського життя, пов’язаного з використанням землі, тісно пов’язане з нормативним регулюванням, яке виникає на їхній основі, кількісно і якісно орієнтує суб’єкти управління при оцінці стану суспільних процесів і тенденцій їх розвитку.
Наявність у суспільстві визначеного запасу культури, духовності, передових ідей завжди визначало і визначатиме можливості і рівень нормативного регулювання. Духовна культура і воля суспільства, його бажання змінити ситуацію на кращу завжди шукають шляхи вирішення назрілих проблем. У цьому ряду особливе місце займають соціально-економічні норми, що фіксують кількісні і якісні параметри життя своїх громадян, визначають вектор суспільного розвитку, критерії і показники, за допомогою яких вони вимірюються.
У буквальному перекладі з лат. погта - керівне правило, зразок. Найбільше поширення нормативне управління одержало в економіці, у визначенні матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, де встановлювалася норма їхніх витрат. Однак такий зміст терміна непридатний для соціального управління, яким є управління земельними ресурсами. Тут нормами називають як стихійно сформовані, так і встановлені суспільством правила, що визначають стійкі форми соціальної життєдіяльності людей, спрямовані на досягнення схвалюваних ними соціальних цілей.
Звичайно, в соціології розуміння соціальної норми пов’язано з особливого роду розпорядженням, що регулює поведінку людей у тих або інших соціально значимих ситуаціях. Вони можуть набирати форми юридичних норм або існують у вигляді суспільних правил, показників, звичаїв і традицій.
Норматив виступає як ключове поняття у визначенні збалансованості розвитку соціальної, а в останнє десятиріччя і екологічної системи. Подібна оцінка нормативу зумовлюється характером його зв’язку з показниками прогнозів, розрахунків, соціальних та екологічних програм. Якщо соціальний показник відображає конкретний напрям (вектор, процес) соціального розвитку, то норматив фіксує оптимум цього показника щодо конкретних умов. Соціальний норматив диференціюється під впливом конкретного соціального середовища, географічного, етнічних та інших факторів, є основою формування нормативної культури управління, сукупності принципів, цінностей, норм управлінської діяльності. Кожен норматив може впливати на неформальні норми, традиції, на прийняття рішень у процесі управління. Сукупність норм і цінностей визначає зміст нормативного управління, що розчленовується на три рівні. Перший: оперативне управління, що керується питаннями «як» і «за допомогою чого» можна управляти. Другий: стратегічне управління, що керується нормами «що» і «коли». Третій: власне нормативне управління, що керується питаннями «навіщо» і «для чого». Норматив у галузі управління земельними ресурсами містить у собі два типи норм, перший з яких регулює власне управлінську діяльність, процес, а другий - організаційні процеси, що спрямовані на відтворення самої системи організації, використання і охорони земель як цілісної соціально-економічної системи. При розробці й освоєнні тих соціальних чи природних явищ і процесів, де відсутні апробовані норми і нормативи, на практиці широко використовуються методи експертних оцінок, моделювання, експерименту.
Нормативи, соціальні чи екологічні - різновид соціологічної або екологічної технології для характеристики оптимального стану соціального прогресу (або однієї з його сторін); вони складені на основі врахування об’єктивних закономірностей соціального розвитку. Конкретно-історичний характер соціального (включаючи і екологічний) нормативу полягає в тому, що він відображає можливості і потреби соціального розвитку на одному етапі і відповідно може (і повинен) змінюватися в майбутньому. Він має чітку кількісну та якісну визначеність і являє собою величину, що характеризує ідеальну (бажану) ціль розвитку соціального процесу. Для того щоб установити найбільш ефективне співвідношення потреб і можливостей у соціальному розвитку, нормативи, звичайно, апробуються спочатку експериментально, а потім у масовому порядку.
У співвідношенні з потребами практики соціальні нормативи розроблені для багатьох сторін життя людини: у сфері праці, культури, побуту і т. п.
Однак нормування зачепило і соціально-економічну діяльність, соціальне і міжособистісне спілкування. У практику управління вводиться поняття соціальний орієнтир - найбільш імовірна раціональна величина розвитку тих чи інших соціальних процесів.
Можлива класифікація соціального нормативу за різними параметрами. По-перше, основним є класифікація за сферами життєдіяльності людини: місце проживання, діяльність, соціально-політичне життя, культура, побут і т. п. Вони відображають, насамперед, забезпечення земельними і матеріальними ресурсами в розрахунку на 1 тис. чоловік населення виробництво ВВП на одиницю площі і т. д. Застосування цього підходу дає можливість оцінити відставання, випередження або відповідність рівня розвитку соціальних процесів у регіоні, країні, світі порівняно з нормативними вимогами. По-друге, соціальні нормативи можуть виражатися у вимогах, що висуваються до міських і сільських поселень. Ці нормативи пов’язані з розмірами приватної власності на землю і необхідністю організації раціонального життя населення. По-третє, це норми, що пов’язані із системою «людина - природа» ними фіксується, наприклад, взаємовідносини людини з природою.
Соціальні нормативи й орієнтири можуть бути розроблені для різних рівнів: усієї країни, визначеного регіону, галузей економіки країни, конкретних категорій земель, системи землекористування. Вони диференціюються залежно від соціальної структури суспільства, природних умов тощо. І, нарешті, ці нормативи й орієнтири міняються і будуть мінятися на кожнім етапі розвитку не тільки суспільства, а й будь-якої соціальної організації.
Світова тенденція полягає в тому, що роль нормативно-ціннісного регулювання в житті суспільства постійно зростає, а це і є вірною ознакою появи цивільного суспільства. Останнє забезпечує зростання значимості духовних регуляторів, соціальних факторів на основі демократизації людських відносин, гласності на всіх рівнях управління і створення сприятливих умов для розвитку ініціативи населення, насамперед у кожному муніципальному утворенні, що безпосередньо організовують, нормують і регулюють поведінку кожного землеволодільця і землекористувача.
Нормативне регулювання і вплив нерозривно пов’язані із соціальним прогнозуванням і моделюванням, заснованими на характеристиці цілісного стану об’єкта через пізнання його окремих частин, а також із передбаченням, що і додає управлінню цілеспрямованого характеру, служить засобом формування і перевірки гіпотез. З їх допомогою підтверджуються або відкидаються на практиці як істинні досягнення науки, оцінюється проблемна ситуація, перевіряються вихідні положення. Побудова моделей майбутнього стану сприяє більш глибокому пізнанню сьогодення, об’єктивній оцінці минулого, виявленню основних тенденцій і перспектив розвитку. Але якщо метод наукового передбачення досить добревивчений, йому присвячені численні роботи, то питання моделювання, особливо соціального, багато в чому є нові і малоосво- єні в теорії управління.
Системне уявлення про реальну дійсність пов’язано з ієрархією систем. Власне кажучи, весь всесвіт складається з безлічі систем, кожна з яких міститься в більшій системі подібно до безлічі пустотілих кубиків, вкладених один в одного. Так само, як можна уявити собі більшу систему, в яку входить інша система, завжди можна виділити із цієї системи більш обмежену.
Тому, на нашу думку, методи системного підходу і моделювання суспільних систем є основою теорії і методології оптимальних систем управління, що дає змогу виділяти істотні риси, властивості системи і принципові заходи впливу на неї.
Питання методології удосконалення управління земельними ресурсами належать до найменш розроблених у науці управління. Їхнє вирішення нині є важливим і актуальним завданням теорії і практики управління. У широкому сенсі під методологією розуміють філософське вчення про методи пізнання і перетворення дійсності. На відміну від теорії, спрямованої на пізнання дійсності, методологія вивчає сам процес пізнання.
Модель - це еталон, стандарт, що відтворює устрій (будівлю) та імітує, функції, дії будь-якого іншого устрою; образ, аналог, схема якогось фрагмента реальності, об’єкта землекористування, пізнання оригіналу; інтерпретація (у логіку, математику). З гносеологічної точки зору модель - замінник оригіналу в пізнанні.
Модель використовується у тих випадках, коли потрібно вивчити не- розвинені властивості досліджуваного об’єкта. При цьому враховується, що модель і оригінал далеко не тотожні, вони лише подібні, інакше неминуча абсолютизація, перекручування об’єктивної дійсності, що перешкоджає досягненню об’єктивного знання.
Нормативний документ - це документ, що встановлює правила, загальні принципи чи характеристики різного виду діяльності або їх результатів.
Стандарт - це створений на основі консенсусу та ухвалений визнаними органами нормативний документ, що встановлює для загального і багаторазового користування правила, настанови, вказівки або характеристики різного виду діяльності чи її результатів і який є спрямованим на досягнення оптимального ступеня впорядкованості у певній сфері та доступним широкому колу користувачів.
Національний стандарт - це стандарт, прийнятий національним органом стандартизації.
Комплекс стандартів - це сукупність взаємопов’язаних стандартів, що належать до певної сфери стандартизації і встановлюють взаємопогоджені вимоги до об’єктів стандартизації на підставі загальної мети.
Нормативно-методична база, наприклад, сталого землекористування створюється за ієрархічним принципом і включає такі блоки:
а) організаційно-методичні норми;
б) еколого-технічні та еколого-технологічні норми;
в) еколого-економічні та соціально-екологічні норми;
г) ґрунтоохоронні норми.
Група організаційно-методичних нормативів включає основні загальні положення використання та охорони земель.
Еколого-технічні та еколого-технологічні норми регулюють зони особливого режиму землекористування, обмеження на використання техніки, агротехнологій, агрохімікатів і пестицидів у різних галузях господарювання, наприклад, регламентація з екологічних позицій технології вирощування сільськогосподарських культур чи технологій окультурення ґрунтів тощо.
Еколого-економічні та соціально-екологічні норми - це правила та вимоги до управління у галузі сталого землекористування, що спрямовані на досягнення екологічних нормативів. Наприклад, до цих норм можуть бути віднесені розрахунки та нормативи щодо розмірів платежів за використання земельних (ґрунтових) ресурсів з урахуванням їх екологічної та соціальної цінності, штрафні санкції за порушення екологічних вимог, правила врахування ґрунтоохоронної діяльності (при наданні кредитів, призначенні податкових пільг та ін.), правила стимулювання за виконання екологічних нормативів, правил та вимог.
Комплекс ґрунтоохоронних норм може бути розподілений на три групи: нормативи та правила екологічної безпеки, екологічні норми (ЕН), ресурсо- господарські нормативи і правила.
Нормативи та правила екологічної безпеки встановлюють гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин у ґрунтах. Ця група нормативів найбільш детально розроблена, хоча і має недоліки.
До екологічних норм відносяться: екологічні нормативи і правила охорони ґрунтів і земельних ресурсів та екологічні нормативи антропогенного навантаження. Саме ця група норм є центральною у системі ґрунтоохоронних норм.
До групи екологічних нормативів і правил охорони ґрунтів та земельних ресурсів належать нормативи екологічно безпечного зрошення і осушення земель, нормативи допустимого рівня втрати ґрунту тощо.
Екологічні нормативи антропогенного навантаження з врахуванням екологічних норм такі:
- допустимі рівні навантаження на одиницю території;
- гранично допустимий питомий тиск ходових частин техніки на ґрунт;
- оптимальне співвідношення земельних угідь у різних регіонах;
- інтенсивність використання земель;
- гірничо-технічні, які регламентують проведення рекультивації земель.
У групу ресурсогосподарських нормативів та правил входять нормативи використання земельних ресурсів.
Екологічні нормативи якісного стану ґрунтів (земель) охоплюють:
• нормативи обмежень у використанні земель;
• систему показників вмісту поживних речовин, гумусу, солей, біологічні, фізичні та фізико-хімічні властивості ґрунтів та ін.;
• нормативи збереження видового різноманіття ґрунтів;
• нормативи збереження стійкості ґрунтів;
• вимоги до збереження особливо цінних ґрунтів;
• правила вилучення земель з інтенсивного обробітку;
• правила відновлення якісного стану ґрунтів.