5.4. Механізми управління земельними ресурсами на місцевому рівні
До основних цілей управління земельними ресурсами на місцевому рівні, де зосереджена державна, муніципальна і приватна власність на землю, відносяться:
- захист інтересів суспільства і безпеки держави та громадян;
- забезпечення схоронності, раціонального використання державної і муніципальної власності на землю;
- підвищення прибутковості об’єктів власності на землю;
- поліпшення стану об’єктів власності, підвищення їхньої ринкової вартості;
- оптимізацію виробничих витрат на поліпшення об’єктів власності;
- забезпечення інтересів територіальних громад у процесі розробки реалізації комплексних програм розвитку держави і муніципальних утворень;
- вирішення соціальних завдань, пов’язаних з використанням державної і муніципальної власності на землю;
- розвиток інфраструктури і містобудування.
Реалізація цих цілей забезпечується шляхом вирішення таких завдань:
• прийняття законодавчих і нормативних актів;
• розмежування функцій у сфері регулювання земельних відносин;
• розмежування повноважень органів державної влади й органів місцевого самоврядування у сфері земельних відносин;
• здійснення діяльності з управління земельними ресурсами;
• постійний аналіз та оцінка ефективності використання земель різних категорій і цільового призначення та ін.
Завдання управління земельними ресурсами муніципалітету поділяється між різними органами таким чином:
- міська рада здійснює прийняття регламентів і програм розвитку територій;
- міські, селищні і сільські виконавчі органи реалізовують заходи щодо управління земельними ресурсами поселень, перерозподілу земель, регулюванню земельного ринку, економічному стимулюванню раціонального землекористування;
- територіальні органи виконавчої влади здійснюють управління земельними ресурсами державної власності в межах муніципальних утворень у рамках повноважень, а також можуть виконувати делеговані повноваження.
Предметом управління є процеси використання землі в межах муніципального утворення, об’єктом - земельні ділянки.
Об’єктами комунальної власності є землі, що перебувають у межах населених пунктів та за їхніми межами, на яких розміщені майнові об’єкти комунальної власності, крім земель державної і приватної власності, а також землі запасу.
Суб’єктами місцевого управління є органи місцевого самоврядування та місцеві органи Держкомзему України.
Суб’єктами внутрішньогосподарського управління є власники, землекористувачі, орендарі.
При створенні системи управління земельними ресурсами на рівні муніципального утворення доцільно керуватися такими критеріями: ріст доходної частини муніципального бюджету за рахунок збільшення збирання земельних платежів, економія бюджетних засобів, зниження витрат часу на управлінські рішення.
При цьому повинен враховуватися комплекс умов об’єкта управління:
• регіональна (територіальна) нормативна база з управління земельною власністю;
• інформаційна база (бази даних, методики розрахунку ефективності, регіональні нормативи та ін.);
• рівень доходів від використання землі й іншого нерухомого майна (абсолютний рівень - порівняно з найбільш благополучними територіями, відносний - у вигляді частки в місцевому бюджеті);
• баланс доходів від використання земельної власності;
• динаміка техніко-експлуатаційних характеристик об’єктів власності порівняно з минулими періодами;
• рівень попиту на об’єкти власності (в основному стосується нерухомості);
• рівень ринкових цін на об’єкти власності;
• динаміка якості продукції і послуг, вироблених державними і муніципальними підприємствами і, відповідно, динаміка попиту на них;
• ступінь розвитку інститутів професійної діяльності у сфері оцінки землі (незалежна оцінка, ріелтерська діяльність і т.д.);
• динаміка обсягів інвестицій;
• динаміка ризикової інвестиції;
• динаміка вартості державних, муніципальних і часток гарантій, і т.п.
З метою найбільш повного забезпечення соціальних потреб населення території, ради повинні максимально повно брати участь у тих сферах ринку, де можливе одержання прибутку. Цей підхід виправдовується, по-перше, необхідністю економічної самостійності місцевих органів влади, по-друге, економічною ситуацією, що склалася і невеликими обсягами державного фінансування.
Реальна економічна самостійність органів місцевого самоврядування і незалежність у прийнятті рішень (у межах їхньої компетенції) від державних органів, а також ефективність їхнього функціонування (зумовлена динамікою соціально-економічного рівня території, рівня життя населення муніципального утворення і т. п.) перебуває в прямій залежності від:
1) розміру наявної в органів місцевого самоврядування комунальної власності;
2) структури комунальної власності;
3) ступеня ефективності управління комунальною власністю.
Чинним законодавством передбачено, що державний земельний кадастр, поряд з іншою інформацією, містить систему відомостей і документів про розподіл земель на право власності. Так, Положення про порядок ведення державного земельного кадастру говорить, що облік земель ведеться за об’єктами земельної власності, землеволодіння, землекористування, оренди земель.
Тому вирішення проблеми розмежування земель за рівнями власності є одним з етапів удосконалення системи земельних відносин у країні.
Необхідність муніципалізації земель на благо розвитку місцевого співтовариства очевидна. Однак, як відомо, на території муніципального утворення існують об’єкти з різними видами прав на землю. Тому основною проблемою є визначення оптимального співвідношення всіх існуючих форм землекористування. Для цього необхідно встановити норми, що визначають кількість муніципальних земель у межах адміністративно-територіального утворення з урахуванням інших форм власності. Наприклад, до земель життєво необхідних місцевому населенню і сприятливому поліпшенню якості життя.
I. Ділянки, на яких розташовуються об’єкти соціальної сфери, передані в комунальну власність відповідно до умов роздержавлення. А саме:
1) житловий фонд соціального використання;
2) дитячі дошкільні установи;
3) дитячі і підліткові літні оздоровчі табори;
4) об’єкти охорони здоров’я (поліклініки, лікарні, пологові будинки, станції швидкої допомоги і переливання крові, санаторії-профілакторії тощо);
5) освітні установи (ПТУ, філії вузів, філії технікумів, вечірні і заочні загальноосвітні школи, навчально-виробничі комбінати, інтернати для дітей);
6) магазини і перукарні;
7) об’єкти культури, відпочинку і спорту (клуби, бібліотеки, будинки відпочинку, санаторії, бази відпочинку і рибальства, туристичні бази, стадіони, спортивні зали, басейни, спортивні площадки).
II. Ділянки, зайняті водопровідною і каналізаційною мережею, місцевими господарствами: газові, електричні і транспортні, так звані землі загального користування. Сюди ж належать землі для розміщення цвинтарів, крематоріїв, смітників побутових відходів.
III. Ділянки під комунальними підприємствами, установами й організаціями.
Земельним кодексом України визначено землі різних категорій, що, відповідно до чинного законодавства, не можуть належати до комунальної власності. Їхні межі визначають під час розмежування земель державної та комунальної власності.
Великий інтерес становлять землі запасу. Чинне земельне законодавство визначає, у чиїй власності вони перебувають. З одного боку, маючи значний фонд перерозподілу земель у власності, в органів місцевої влади з’являється можливість забезпечувати перспективи розвитку муніципального утворення, вирішувати проблеми, пов’язані з будівництвом промислових об’єктів і організацій муніципальних підприємств, зон відпочинку, парків, житла і т. д. Якщо місто або сільський округ не має земельного фонду для свого розвитку, муніципалітетам доводиться, у разі потреби, викуповувати земельні ділянки.
Залучаючи в ринковий оборот землі, що перебувають у власності, створюються передумови для формування земельного ринку і його подальшого розвитку, тим самим забезпечуються оптимальні умови для залучення інвестицій, оскільки будь-який інвестор хоче мати земельну ділянку у власності. Тому державна власність на території муніципального утворення значно гальмує розвиток земельного ринку.
Існує ще ряд умов формування муніципального землекористування. Рішення про надання земельних ділянок із земель запасу громадянам, їхнім колективам, юридичним особам приймають органи місцевого самоврядування. Умови використання земель, що знаходяться в межах муніципального утворення, встановлюють в інтересах населення також органи місцевого самоврядування. Вони здійснюють контроль за використанням цих земель і беруть участь в охороні навколишнього середовища. Таким чином, дії керівних муніципальних органів спрямовані, по-перше, на стимулювання раціонального управління і використання земельних та інших природних ресурсів, по-друге, на задоволення потреб населення.
Відповідальність, покладена на органи територіальної влади, за розвиток підвідомчої їм території, не означає, що можна ігнорувати задачі, які мають загально регіональне або державне значення. Може виникнути ситуація, коли державі або його суб’єктові знадобиться земельний простір у межах муніципального утворення для вирішення відповідних державних або регіональних завдань. У цьому випадку пропонується формувати земельні масиви з фонду перерозподілу на праві державної власності.
Розглянемо особливості управління земельними ресурсами муніципального утворення як самостійною системою.
При управлінні великими системами практично завжди постає проблема раціонального вибору в унікальних ситуаціях, характерних для управлінської діяльності. Перелік подібних проблем у муніципальних утвореннях досить великий, але всі ці проблеми мають загальні риси:
- унікальність, неповторність ситуації вибору;
- складний для оцінки характер розглянутих альтернатив;
- недостатня визначеність наслідків прийнятих рішень;
- наявність сукупності різнорідних факторів, які слід брати до уваги;
- наявність особи або групи осіб, відповідальних за прийняття рішень.
Проблема раціонального вибору управлінських рішень у муніципалітетах існувала завжди, але з ряду причин в останні десятиліття важливість її значно зросла. Насамперед, зріс динамізм змін навколишнього середовища і скоротився період часу, коли прийняті рішення залишаються правильними. По-друге, розвиток науки і техніки призвів до появи великого числа альтернативних варіантів вибору. По-третє, зросла складність кожного з прийнятих варіантів рішень. По-четверте, збільшилася взаємозалежність різних рішень й їхніх наслідків. У результаті всього цього різко зросли труднощі раціонального рішення проблем вибору. Етапи раціонального вибору управлінського рішення показані на рисунку 5.4.
Рис. 5.4. Етапи вибору управлінського рішення |
У системі управління соціально-економічними процесами, що відбуваються в суспільстві, регулювання їхнього напряму і динаміки особливе місце належить плануванню. Процес планування і управління землекористуванням сам по собі є системою. Ця система має призначення (поставлена мета), функції (дослідження середовища, ситуації, вибір структури й альтернативи, оцінка дії), потоки інформації (між відомствами і фахівцями з планування і користувачами), і загальний план, у межах якого фахівець із планування забезпечує найбільш імовірний і бажаний результат.
Територія муніципального утворення як об’єкт аналізу для планування, поєднує в собі просторові і поведінкові дії. Просторове планування пов’язане з безперервним розвитком фізичних систем. Планування використання земель і розміщення, наприклад, промисловості - два види просторового планування. При поведінковому плануванні аналізують соціальні системи і визначають вплив передбачуваних політичних дій на поводження окремих осіб або груп людей. Воно може бути пов’язаним, наприклад, із проблемою зниження податків і мотивацією людей вкладати гроші в банки, збільшуючи наявні фонди, що сприяє зниженню процентних ставок і, у кінцевому рахунку, стимулює економічний ріст.
Планування доцільно розглядати в широкому і вузькому сенсі. Наприклад, загальне планування в містах поєднує в один план широкий спектр соціально- економічних питань, таких як характер транспортних потоків, землекористування, муніципальні витрати, суспільні послуги, відносини між центральною і місцевою владою. Спеціалізоване планування обмежує сферу дослідження до однієї проблеми (наприклад, муніципальні доходи від плати за землю), вибірково розглядаючи фактори оточення, що сприймаються як такі, що прямо чи побічно впливають на конкретний результат дослідження. Рівень аналізу може бути також визначений у просторових поняттях (планування у масштабах країни порівняно з місцевим), тимчасових (короткострокове, довгострокове, стратегічне, тактичне планування) або поведінкових (групове порівняно з поведінкою окремих осіб).
Важливо також відзначити, що самостійно визначити перспективу розвитку муніципального утворення, забезпечити виконання поставлених цілей і задач не можуть окремо муніципальні утворення, держава, підприємства чи організації. Тільки скоординована взаємодія всіх учасників забезпечує продуманий і погоджений розвиток земельної території.
Враховуючи те, що будь-яке муніципальне утворення, будучи складною системою, підпадає під вплив зовнішніх факторів, можна дійти висновку, що успішний розвиток території муніципального утворення багато в чому визначається законодавчими і виконавчими органами.
До факторів, які впливають на систему управління земельними ресурсами муніципальних утворень, можна віднести: політичні, економічні, конкурентні, соціальні, ринкові, екологічні.
Важливу роль відіграє узгодженість дій муніципальних органів управління й органів державної влади у виробленні взаємопов’язаної з регіоном програми розвитку у сфері перетинання загальних інтересів. При цьому підвищується значення міжмуніципальної кооперації, насамперед із сусідніми муніципальними утвореннями, для спільного представлення і захисту інтересів територіальних громад у державних органах. Однак рішення багатьох питань управління земельною територією багато в чому безпосередньо залежить від діяльності органів місцевого самоврядування.
Практично в кожному територіальному утворенні комплексний соціально-економічний розвиток заснований на виробленні стратегії, відображеної в плані (концепції розвитку або іншому документі). Стратегічний план розвитку території будь-якого муніципального утворення повинний розроблятися, виходячи з таких принципових положень:
1) складатися на основі аналізу стану і перспектив розвитку соціально-економічної і політичної ситуації в країні, регіоні, муніципальному утворенні з урахуванням матеріальних, інтелектуальних та інших ресурсів, якими володіє або які може реально залучити муніципальне утворення для свого розвитку;
2) вироблятися з урахуванням довгострокових перспектив розвитку муніципального утворення всім співтовариством муніципального утворення, а також з урахуванням інтересів сусідніх територій і органів влади;
3) з урахуванням середньоринкових перспектив основних напрямів розвитку муніципального утворення: економічне, соціально-культурне, містобудівне, екологічне та ін. План повинний являти собою прогностичний документ із визначеним сценарієм розвитку;
4) на основі сукупності програм, розгорнутих завдань і конкретних заходів з оцінкою їхньої вартості, очікуваного ефекту і визначенням конкретних розробників і виконавців.
5) з урахуванням періодичної конкретизації річних планів відповідно до змін соціально-економічної ситуації, поглядів співтовариства муніципального утворення на розвиток території.
Таким чином, розглянувши фактори й особливості розвитку міської території як великої системи, можна дійти висновку, що цей об’єкт управління є одним з найбільш очікуваних і складних, створений природою і суспільством. Тому управління територією муніципальних утворень є великою і складною системою, заснованою на умінні, використанні минулого досвіду і інформації, моделюванні, прогнозуванні та спрямованості розвитку системи в бік поліпшення умов життя населення цієї території на основі здібностей, інтуїції і знань керівника.
Беручи до уваги складність системи, в основу процесу управління земельними ресурсами муніципального утворення повинна бути покладена система землеустрою та земельного кадастру, що дасть змогу:
- проводити моніторинг стану об’єкта управління;
- забезпечити контроль виконання рішень і ефективності діяльності виконавчих органів;
- здійснювати аналіз зовнішніх і внутрішніх проблемних ситуацій і прогнозування їхнього розвитку;
- проводити підтримку процедур прийняття рішень;
- вести управління діяльністю органів місцевого самоврядування;
- забезпечити надійне збереження й оперативний виборчий доступ до великих обсягів інформації;
- здійснювати автоматизовану підтримку складних процедур обробки інформації;
- формувати зовнішні і внутрішні комунікації, а також забезпечити підтримку доступу до вилучених джерел і фондів.
Окремими суб’єктами муніципальних утворень створюються геоінфор- маційні системи (ГІС) для органів управління. В основному це ГІС земельного кадастру, обліку нерухомого майна, природних ресурсів, але є спроби створення екологічних ГІС, проектуються інформаційно-аналітичні ГІС, призначені для органів влади.
Для того щоб створити реально діючу систему й уникнути необгрунтованих фінансових витрат при створенні муніципальної земельно-кадастрової системи (ЗКС), необхідно забезпечити такі умови:
1. Обов’язковість інтеграції (добровільної чи примусової), оскільки тільки в цьому випадку інформація буде повною, достовірною, точною і актуальною.
2. В основу принципу створення ЗКС повинен бути покладений рух інформації знизу вгору, що не вимагає значних одноразових фінансових витрат, формування додаткових контрольованих органів, твердої виконавської дисципліни.
3. Структура інформаційної системи для управління територією повинна бути строго організована, оскільки багато відомств претендують на виняткову роль у веденні всієї системи (земельні комітети, органи архітектури, БТІ та ін). Тому доцільне створення спеціалізованих інформаційних центрів, що здійснюють збір і узагальнення інформації.
4. Обов’язковість урахування існуючих реєстрів інформації, що ведуть потенційні учасники системи.
Основною передумовою управління земельними ресурсами на території муніципального утворення є те, що земля є одним з деяких резервів суспільного розвитку. Кожен громадянин, що проживає на території будь-якого адміністративного рівня, зокрема і муніципального утворення, по праву вважає її своєю. Тому управління земельними ресурсами конкретної території повинно здійснюватися з урахуванням економічного укладу і сформованого менталітету. Земельна політика як результат діяльності органів управління для досягнення поставлених завдань повинна бути простою, прозорою і відповідати прийнятим поняттям справедливості. Це можливо за умови визначення усіх без винятку процедур і принципів управління земельними ресурсами на регіональному рівні, починаючи від функціонування земельного ринку, формування земельної ділянки і визначення її цільового призначення та вартості, встановлення обтяжень, проведення контролю за використанням і вживання заходів відповідальності за стан ділянки.
При здійсненні управління земельними ресурсами муніципалітетів як системою необхідно:
1) оцінити в динаміці існуючий стан з управління земельними ресурсами;
2) оцінити чинне законодавство, політичну й економічну ситуацію в країні, регіоні і муніципальному утворенні, і визначити основні цілі в галузі управління земельними ресурсами, а також виявити причини, що перешкоджають досягненню цих цілей.
3) визначити план заходів для досягнення бажаних цілей.
При управлінні земельними ресурсами муніципальні органи повинні виходити з таких положень:
- земля належить як державі, так і населенню, що проживає на конкретній території, тому необхідна угода між державними, регіональними і муніципальними органами виконавчої влади з питань володіння, користування і розпорядження, а також відповідальності за збереження і використання земельних ресурсів;
- земельні ресурси повинні приносити користь усьому населенню муніципального утворення та регіону;
- розмір плати за використання землі повинен установлюватися на підставі грошової оцінки, відповідно до законодавства, тими органами влади, до власності яких віднесені землі;
- земельний оборот (тобто усі види угод із землею) повинен відбуватися за правилами, установленими земельним законодавством, але з обов’язковим урахуванням особливостей регіону чи території, на принципах, передбачених угодою з розмежування повноважень у сфері володіння, користування і розпорядження земельними ресурсами;
- регіональні чи територіальні органи влади можуть накладати обмеження на використання землі будь-яких власників, якщо це використання наносить шкоду навколишньому середовищу або погіршує умови життя населення.
Загальне державне управління землями здійснюється органами виконавчої влади, що здійснюють ряд функцій управління стосовно всього земельного фонду країни.
Інтереси державних органів і органів місцевого самоврядування у сфері управління земельними ресурсами в основному збігаються, але зацікавленість у формуванні місцевих бюджетів змушує голів місцевого самоврядування враховувати проблему управління земельними ресурсами в основному тільки з фінансової точки зору.
Управління землями на території муніципального утворення містить у собі прийняття нормативних правових актів органами міського самоврядування і розкривається через дії, кожне з яких являє собою відособлений вид діяльності, що має мету і порядок здійснення. Відповідно до чинного законодавства, органи місцевого самоврядування можуть активно впливати на розвиток і становлення земельного ринку, не чекаючи рішення земельного питання на державному рівні.
Основними діями, що забезпечують управління землями муніципального утворення, є:
• ведення земельного кадастру, включаючи реєстрацію земельних ділянок, їх облік і оцінку;
• планування і систематичне регулювання використання земель;
• надання і вилучення земель;
• здійснення землеустрою і моніторингу земель;
• забезпечення контролю за використанням і охороною земель і т. д.
Дії з управління землями мають із правового погляду різний характер. Наприклад, дії з вилучення і надання земель мають правонаділяючий характер, з ведення земельного кадастру - правозабезпечуючий, з охорони земель - правоохоронний.
Повноваження у розпорядженні землями (у межах компетенції органів місцевого самоврядування) реалізуються шляхом видання правових актів з надання земельних ділянок у власність, оренду, постійне користування з установленням цільового призначення ділянки, вилученням ділянок із земель загального користування або інших земель.
Новим напрямом у сфері управління земельними ресурсами муніципального утворення є перспективне планування використання земель на основі даних земельного кадастру. Управлінські рішення з використання земельних ділянок необхідно обґрунтовувати розрахунками ефективності, з урахуванням факторів, які впливають на ухвалення рішення органами місцевого самоврядування. До таких факторів можна віднести:
- відповідність земельної ділянки передбачуваному варіантові використання (місце розташування, екологічна обстановка, обмеження у використанні, встановлене цільове використання);
- економічні показники (вартість земельної ділянки або розмір орендної плати, витрати на освоєння ділянки, капітальні вкладення для досягнення поставленої мети);
- передбачувані негативні процеси, що можуть виникнути після досягнення поставленої мети (погіршення екологічної обстановки, порушення етичних норм, можливість виникнення соціальної напруженості і конфліктних ситуацій, обмежень щодо термінів використання ділянки);
- передбачувана вигода після досягнення поставленої мети.
У процесі роботи повинен виявлятися фактичний стан використання земельних ресурсів, проводитися порівняльний аналіз ефективності різних варіантів їхнього використання, виходячи з того, що пропонований варіант юридично дозволений, фізично можливий і фінансово виправданий. Потім розробляються пропозиції для ухвалення рішення органами державної влади або місцевого самоврядування.
Результатом взаємин населення муніципального утворення й органу місцевого самоврядування повинно бути задоволення потреб перших і одержання податкових та інших фінансових надходжень для вирішення других. Причому органи місцевого самоврядування повинні спрямовувати отримані фінансові кошти на покращення облаштування земель та підвищення якості життя всього населення території. Головним завданням муніципального управління є забезпечення стійкого існування муніципального утворення, що, по своїй суті, є відкритою нестаціонарною системою, яка перебуває у стані динамічної рівноваги. Для об’єктів такого роду характерні дві основні особливості: залежність параметрів складових частин об’єкта від їхнього просторового розташування і мінливість цих параметрів у часі.
Тому при побудові структури управління муніципальним утворенням необхідно виходити з того, що всі аспекти управлінської діяльності повинні бути структурно забезпечені. Організаційно структура органів місцевого самоврядування може істотно відрізнятися одна від одної, причому ці розходження залежать як від об’єктивних, так і від суб’єктивних причин. До об’єктивних причин можна віднести наявність на території муніципального утворення міс- тоутворюючих підприємств, що мають і містять житло, постачають тепло і воду, тобто виконують загальноміські функції. До суб’єктивних причин - те, що кожен орган місцевого самоврядування формує процес управління земельними ресурсами з урахуванням свого досвіду, знання і цілей.
Формуючи структуру земельного комітету, доцільно розділяти адміністративні функції управління земельними ресурсами і чисто технічні функції (облік земель, ведення земельного кадастру). Управлінський підрозділ повинен складатися з трьох секторів:
- земельного кадастру та землеустрою;
- управління землекористуванням муніципального утворення;
- контролю за реалізацією управлінських рішень та земельного законодавства.
Суть підходу до завдань управління територією полягає в заміні фізичних показників, що відображають реальність, яку представляє адміністративний район як територіально-соціальна система, на абстрактну систему формалізованих понять, правил, знань, картографічних мов. Тому методологічною основою для формування системи показників муніципальної геоінформаційної системи для управління муніципальним утворенням є уявлення муніципального утворення у вигляді слабоструктурованої складної системи, у складі якої можуть бути інші підсистеми: природні ресурси, населення, виробництво, соціальна сфера і т. д. Для системи управління територією необхідні такі види інформації:
• нормативні і довідкові дані, що складають інформаційний базис системи;
• поточні зведення й оперативна інформація, що надходять з навколишнього інформаційного простору і вимагають відповідної реакції системи або впливають на алгоритм вироблення рішень;
• накопичувальні облікові й архівні зведення, необхідні для планування і розвитку системи.
Загальне призначення системи, з погляду користувачів і органів, що приймають управлінські рішення, зводиться до перетворення вхідної інформації (запитів, документів) у вихідну інформацію (відповіді, бази даних, картографічні зображення), тобто до обслуговування абонентів системи. Вхідна інформація піддається визначеним перетворенням: кодуванню, деталізації, узагальненню, у результаті чого виникає новий документ, що відображає стан системи.
При використанні земельно-інформаційних технологій ефективним і наочним є картографічний спосіб подання інформації у вигляді тематичних і топографічних карт - головного джерела просторово-тимчасової інформації в системі географічних і прямокутних координат, що є основою для координатної прив’язки (географічної локалізації) інформації, що надходить у систему і має просторову природу.
Картографічний спосіб допомагає:
- проводити картографічний аналіз - один з найефективніших способів виявлення географічних закономірностей, зв’язків, залежностей при формуванні баз знань (картографічне моделювання і є головним засобом при створенні інформації в процесі прийняття рішень, управління, проведення експертиз);
- давати уявлення у вигляді візуального образу про просторовий і тимчасовий розподіл різних процесів і явищ;
- формувати як реальні так і чисто умовні простори, такі як економічні характеристики, поширення соціальних явищ, зони впливу різних факторів, ув’язуючи і деталізуючи межі цих просторів.
Для інформаційного забезпечення системи управління територією картографічна база даних має велике значення.
При формуванні системи показників необхідно визначити основні складники опису системи. Необхідно зазначити, що структура геоінформацій- ної системи будується по горизонталі (тематичному змістові) і по вертикалі (масштабові).
Оскільки створення муніципальної ГІС ведеться на базі даних земельного кадастру, необхідно визначити, яка інформація може бути співвіднесена з картографічною базою даних земельного кадастру за допомогою кадастрового номера або за допомогою адресної системи і цифрової топографічної карти.
У процесі дослідження об’єкта управління постановка проблеми створення ЗІС конкретизується, що дає змогу зменшити складність системи до практично реалізованих обрисів. Першочерговими цільовими комплексними завданнями є:
- формування системи інформаційних показників;
- організація технології збору вихідної базової, оперативної і ретроспективної інформації про стан об’єкта, забезпечення інформаційно-довідковими даними, задоволення користувальницьких запитів на одержання конкретних даних і форми їхнього подання;
- розв’язання комплексу функціональних завдань, як за окремими напрямами, так і з врахуванням їхніх взаємних зв’язків і впливу, виконання оцінки існуючої ситуації і прогнозування стану об’єкта дослідження.