ВСТУП
Відновлення в Україні права приватної власності на землю стало фундаментом кардинальних змін в економічній, соціальній, політичній та правовій сферах життя держави. Правові зміни у відносинах власності на землю відкрили шлях до приватизації земель колективних сільськогосподарських підприємств, передачі їх у приватну власність громадян, що у свою чергу сприяло відновленню земельних орендних правовідносин.
Правове регулювання земельних орендних правовідносин в Україні забезпечують Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України, Закони України „Про оренду землі“, „Про плату за землю“, інші закони України, Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України з цього питання, інші нормативно-правові акти. За такої розгалуженості чинного земельного законодавства та відсутності реальної юридичної підтримки процесу захисту прав сільського населення, яке не маючи змоги оплачувати послуги адвокатів та перебуваючи в стані традиційної боязні судів, намагання відстояти свої права шляхом написання листів та скарг у різні інстанції, у переважній більшості випадків не дає жодних позитивних результатів.
В цій главі наведено найбільш поширені запитання практичного характеру, які виникають у повсякденному житті землевласника (землекористувача), а також запропоновано короткі обґрунтовані відповіді на них щодо сучасних орендних правовідносин, які дадуть змогу з'ясувати основні положення земельного, податкового та іншого законодавства, способів і форм їх практичного застосування.