Чи має право орендар утримувати земельну ділянку і користуватися нею після закінчення договору оренди, посилаючись на заборгованість орендодавця?
Відповідно до ст. 34 Закону України „Про оренду землі“ (у разі припинення або розірвання договору оренди землі) орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку після закінчення строку оренди для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Таким чином, орендар не має права після закінчення договору оренди землі користуватись нею на тій підставі, що орендодавець є його боржником. Таке утримання є незаконним та тягне за собою обов'язок орендаря відшкодувати орендодавцю завдані такими діями збитки.
Хто має відшкодувати орендареві збитки за погіршення якості землі внаслідок виробничої діяльності хімічного підприємства, що розташоване неподалік від земельної ділянки?
Відповідно до п. „в“ ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть юридичну відповідальність за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами, ... побутовими та іншими відходами.
Якщо внаслідок виробничої діяльності якість землі погіршилася, то власникові землі або землекористувачеві (зокрема орендареві) заподіяні збитки підлягають відшкодуванню тими суб'єктами, діяльність яких призвела до погіршення якості землі. Визначаючи обсяг збитків, належить врахувати й витрати на поліпшення якості землі за час її використання, а також не одержані доходи. Визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюється в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284.