Вступ
Останнім часом в нормативно-правових актах України все частіше зустрічається термін «земельний сервітут». Аналіз змісту цього терміну свідчить про те, що він все більше наповнюється прикладним змістом і набуває важливого значення в реалізації прав громадян та юридичних осіб на землю.
Перерозподіл земель, наслідком чого є розукрупнення чи подрібнення земельних ділянок, породжує низку нових проблем, що виникають перед їх власниками та користувачами. Однією з них є проблема доступу до таких земельних ділянок. Це зумовлено тією обставиною, що при утворенні однієї земельної ділянки на основі двох чи більше нових (при виділенні єдиним масивом) або на основі однієї декількох (при паюванні) виникають ситуації, коли, наприклад, земельна ділянка жодною зі своїх сторін не прилягає до вулиці чи дороги, або не має безпосереднього виходу до лінії електропередач, зв’язку чи інших лінійних об’єктів і комунікацій. В таких випадках власник чи користувач земельної ділянки не може повною мірою скористатися наданими йому законодавством правами щодо використання ділянки за її цільовим призначенням.
Для усунення обмежень прав власників чи землекористувачів щодо користування земельними ділянками, пов’язаних з місцезнаходженням та розміром ділянок, новим Земельним кодексом України (далі — ЗКУ), введеним в дію 1 січня 2002 р., було відновлено право земельного сервітуту. Зазначимо, що інститут земельного сервітуту був невід’ємною частиною законодавства, що діяло на території України до 1917 р., тобто до націоналізації землі, введення режиму права виключної державної власності на землю і скасування всіх інших видів прав на землю, включаючи і право земельного сервітуту.
З моменту введення в дію чинного ЗКУ минуло майже чотири роки. Проте, поняття земельного сервітуту для пересічного громадянина досі залишається новим і не до кінця зрозумілим. Тенденція щодо збільшення кількості власників земельних ділянок невпинно розширює коло громадян, які починають поступово проявляти інтерес до поняття земельного сервітуту.