Купівля-продаж земельних ділянок
Що таке договір купівлі-продажу землі?
Договір купівлі-продажу землі — це цивільно-правова угода, за якою одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати земельну ділянку у власність іншій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти земельну ділянку і сплатити за неї певну грошову суму.
Які категорії земель можуть і не можуть бути предметом договору купівлі-продажу?
Відповідно до пункту 15 Перехідних положень ЗКУ, громадяни та юридичні особи, що мають у власності земельні ділянки для ведення селянського (фермерського господарства) та іншого товарного сільгоспвиробництва, а також громадяни України — власники земельних часток (паїв) не вправі до 1 січня 2007 року продавати чи іншим способом відчужувати належні їм земельні ділянки та земельні частки (паї), окрім передачі у спадщину та при вилученні (викупі) землі для суспільних потреб.
Це означає, що громадяни України та юридичні особи, які мають державний акт на право власності на земельну ділянку, надану саме для ведення товарного сільгоспвиробництва, не мають права продати чи іншим способом передати іншій особі право власності на цю ділянку. Тип цільового призначення конкретної земельної ділянки зазначається у державному акті на право власності на цю земельну ділянку.
На сьогоднішній день предметом договору купівлі-продажу можуть бути тільки земельні ділянки, надані для ведення особистого селянського господарства, присадибні земельні ділянки, ділянки для садівництва, дачного та гаражного будівництва. Однак слід пам'ятати, що сьогодні продати земельну ділянку сільськогосподарського призначення, надану, зокрема, для ведення особистого селянського господарства або садівництва, закон дозволяє лише покупцю — фізичній особі, яка є громадянином України (ч. 3 ст. 22, ч. 2 ст. 81, ст. 82 ЗКУ).
Які вимоги встановлює закон щодо форми та змісту договору ку- півлі-продажу земельної ділянки?
Чинне законодавство вимагає, щоб договір купівлі-продажу земельної ділянки було укладено в письмовій формі. Окрім дотримання письмової форми, такий договір підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації (ст. 657 ЦКУ, ч. 1 ст. 132 ЗКУ).
Договір купівлі-продажу земельної ділянки, як і інші угоди про перехід права власності на земельну ділянку, повинен містити:
а) назву сторін (прізвище, ім'я та по батькові громадянина, назву юридичної особи);
б) вид угоди;
в) предмет угоди (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму);
г) документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку;
д) відомості про відсутність заборон на відчуження земельної ділянки;
е) відомості про відсутність або наявність обмежень щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням (застава, оренда, сервітути);
є) договірну ціну;
ж) зобов'язання сторін.
За домовленістю сторін у договорі міни земельної ділянки можуть передбачатися й інші умови, які будуть істотними для цього договору.
З якого моменту договір купівлі-продажу земельної ділянки вважається укладеним?
Договір купівлі-продажу земельної ділянки, як і інші угоди про перехід права власності на земельну ділянку, вважається укладеним з дня їх нотаріального посвідчення (див.: ч. 3 ст. 132 ЗКУ).
Якої процедури потрібно дотримуватися громадянам під час продажу земельних ділянок державної та комунальної власності?
Продавати земельні ділянки державної та комунальної власності мають право місцеві державні адміністрації, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень.
Процедура купівлі складається з таких послідовних етапів.
1. Особа, яка купує земельну ділянку, подає заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної чи міської ради. У заяві необхідно зазначити бажане місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення та площу.
До заяви належить додати такі документи:
— державний акт на право постійного користування землею або договір про оренду землі;
— план земельної ділянки та рішення відповідного органу влади про її надання (ці документи потрібно подавати в тому разі, якщо потенційний покупець не має державного акту на право постійного користування землею);
— свідоцтво про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (якщо потенційний покупець має такий статус).
2. Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, місцева державна адміністрація або сільська, селищна чи міська рада розглядає заяву протягом місяця і ухвалює відповідне рішення — про продаж земельної ділянки або про відмову продати її (тоді у своїй ухвалі органи влади зобов'язані обґрунтувати причини відмови).
Відмовити в продажу земельної ділянки органи влади можуть у таких випадках:
— потенційний покупець не подав усіх потрібних документів;
— у документах, що їх подав покупець, виявлено недостовірні відомості;
— щодо покупця — суб'єкта підприємницької діяльності порушено справу про банкрутство;
— покупець припинив свою підприємницьку діяльність.
Втім, рішення про відмову продати земельну ділянку можна оскаржити в суді.
3. Органи влади, які дали згоду на продаж земельної ділянки, укладають з покупцем договір купівлі-продажу земельної ділянки. Цю угоду потрібно засвідчити в нотаріуса.
В договорі зазначається вартість земельної ділянки, яка встановлюється на підставі експертної оцінки вартості такої ділянки (відповідну методику оцінки затверджує Кабінет Міністрів України).
Якщо покупець є користувачем земельної ділянки, то угоду про купівлю- продаж укладають після ухвали відповідного рішення органів влади протягом терміну, який сторони визначили самі. Якщо ж покупець не є користувачем такої ділянки, то процедура виглядає так: спершу землевпорядна організація розробляє проект відведення земельної ділянки, а потім, протягом терміну, що не має перевищувати 30 днів, органи влади підписують з покупцем договір купівлі-продажу.
4. Покупець сплачує вартість земельної ділянки. На підставі документу про сплату йому видають державний акт на право власності на земельну ділянку, а потім реєструють цей акт.
За земельну ділянку можна розраховуватися двома способами — сплатити відразу всю суму або сплачувати її частинами. У будь-якому разі спосіб розрахунку необхідно визначити в угоді (див.: ст. 128 ЗКУ).