Передмова
У сільському господарстві автоматизація технологічних процесів набула розвитку тільки з 60-тих років нинішнього століття. Цьому сприяли успіхи в комплексній механізації та електрифікації сільськогосподарського виробництва. Спочатку автоматизація була лише частковою, тобто автоматизували окремі виробничі процеси та установки (інкубатори, водокачки, вентиляцію). Згодом почали створювати системи комплексної автоматизації, за яких автоматизувалися не тільки основні, а й допоміжні виробничі процеси й операції. Виникли автоматизовані потокові лінії, а також виробничі об’єкти: птахофабрики, тваринницькі комплекси, кормоцехи, теплиці й тепличні комбінати, зерноочисні і зерноочисно-сушильні пункти тощо. Нині провадяться науково-дослідні роботи по створенню автоматизованих польових мобільних агрегатів.
Автоматизація процесів сільськогосподарського виробництва забезпечує значний економічний ефект. Зокрема, комплексна автоматизація приготування кормів па потокових лініях сприяє зменшенню затрат праці у 4—5 разів і зниженню собівартості цих кормів на ЗО—50 °/<ь1 Особливо суттєвим є економічний ефект при автоматизації технологічних процесів у птахівництві. На багатьох сучасних птахофабриках України, де повністю автоматизовано роздачу кормів, водопостачання, видалення посліду, збирання яєць, освітлення і регулювання режимів мікроклімату, затрати праці на .виробництво 1000 яєць становлять 1,5— 2,5 год, тобто у багато разів менше ніж на звичайних пеав- томатизованих птахофермах^
Дуже ефективною є автоматизація стаціонарних електрифікованих процесів у рослинництві. Так, застосування для післякомбайнової обробки зерна комплектних зерноочисно-сушильних пунктів (ЗАВ-20, ЗАВ-40, КЗС-10, КЗС- 20 та ін.) з потоковими технологічними лініями і централізованим автоматичним керуванням дає можливість у 2—З рази знизити затрати праці порівняно із затратами на звичайних електрифікованих, але не автоматизованих токах.
Автоматика ефективно зарекомендувала себе й на мобільних машинах та агрегатах. Наприклад, впровадження засобів автоматичного наведення робочих органів комбайна «Херсонець-7» на рядки кукурудзи, що збирається, дало можливість суттєво підвищити робочу швидкість руху агрегату і в кілька разів зменшити втрати врожаю. За розрахунками вчених, автоматизація польових мобільних агрегатів забезпечує підвищення продуктивності праці на ЗО %, зниження втрат продукції до 5 % та зменшення витрат палива на 14 %. При комплексній автоматизації рільничих процесів продуктивність праці може збільшитись у 4—5 разів, а собівартість продукції знизитися на 10—ЗО %.
* Слід зазначити, що мета автоматизації не обмежується лише ^зниженням затрат праці і підвищенням ефективності використання техніки. Вона сприяє створенню енерго- і ресурсозберігаючих технологій, а також підвищенню продуктивності тварин і птиці, урожайності сільськогосподарських культур. Велике значення має створення сприятливих, а іноді навіть комфортних умов для працівників, зайнятих в автоматизованому виробництві.
Автоматизація технологічних процесів й надалі вдосконалюватиметься. Науково-дослідні і проектні організації, працюють над створенням принципово нових автоматизованих систем управління технологічними процесами (АСУТП), до структури яких вводяться керуючі обчислювальні машини (КОМ). Завдяки функціонуванню КОМ такі системи керують технологічними процесами в оптимальних режимах і дають змогу значно зменшити затрати праці і одночасно збільшити кількість і поліпшити якість сільськогосподарської продукції.
Оскільки сільське господарство дедалі більше оснащуватиметься електричним і технологічним обладнанням із застосуванням різних засобів і систем автоматизації, сучасний спеціаліст з технічною освітою має бути обізнаний з будовою різних систем автоматизації технологічних процесів, що застосовуються і передбачені для застосування в аграрному виробництві.
Змістом предмету «Автоматизація технологічних проце сів» є вивчення основ побудови систем автоматизації і освоєння принципів дії конкретних схем і систем автоматизації процесів та установок у тваринництві, птахівництві, тепличному господарстві тощо.
Після засвоєння основних положень курсу майбутні спеціалісти зможуть вільно користуватися спеціальною літературою з автоматизації технологічних процесів, проектами автоматизації та іншою науковою і технічною документацією. Орієнтовний перелік лабораторних робії" з програмами їх виконання наведено у додатку.
1