2.4. Автоматизація процесу активного вентилювання зерна
Активне вентилювання зерна застосовують для сушіння' насіннєвого зерна, для тимчасової консервації зерна охолодженням та аерації насіння при тривалому зберіганні. Бункер для активного вентилювання (рис. 2.18) має зовнішній і внутрішній циліндри з перфораціями. Простір між циліндрами заповнюється зерновою масою. У внутрішній циліндр вентилятором подається агент сушіння, який проходить через теплообмінник. Для створення підпору у внутрішньому циліндрі розташований поршень, який встановлюється відповідно до рівня зерна в бункері. Така схема реалізована у вітчизняному устаткуванні для активного вентилювання БВ-25, БА-40 та бункерах фірми «Пектус».
Активне вентилювання — це різновид конвективного способу сушіння. Особливість такого способу полягає в досить низьких температурах агенту сушіння, що не призводить до теплового травмування зерна. При цьому не-
2.18. Схема бункера активного вентилювання:
1 — корпус бункера: 2 — зерно; З — поршень; 4 — внутрішній циліндр; 5 — шиберна заслінка; 6 — теплообмінник; 7 — вентилятор
рухомий достатньо товстий шар зерна продувається потоком повітря, який поглинає вологу з зерна доти, поки не настане гігроскопічна рівновага зерна та повітря Наприклад, при температурі 20 °С вологості зерна 14% відповідає відносна вологість повітря 65 %.
Обладнання для активного вентилювання зерна може функціонувати залежно від ефективності процесу сушіння трьома способами.
Перший спосіб полягає в продуванні звичайного повітря навколишнього середовища через шар зерна. При такому процесі висушування можливе тільки тоді, коли середня відносна вологість повітря за час сушіння нижча за необхідну зрівноважену вологість зерна. Для більшості районів України під час збирання врожаю ці умови не виконуються, тому здійснюють періодичні включення бункерів лише у денні часи, коли температура і вологість повітря відповідають необхідним режимним параметрам. У цьому випадку тривалість сушіння значно збільшується. Відомо, що зберігання вологого зерна досить обмежене. Наприклад, при зберіганні зерна вологістю понад 18 % протягом 6—8 діб починається його псування. Ось чому такий спосіб функціонування обладнання для активного вентилювання зерна не знаходить широкого застосування.
Другий спосіб полягає у використанні устаткування для вентилювання як сушарок періодичної дії. Агент сушіння попередньо підігрівають до 45—50 °С. У цьому випадку відносна вологість повітря, що продувається, становить 15—ЗО %, що відповідає 5—8 % зрівноваженої вологості зерна. Оскільки процес сушіння завершується тоді, коли заданого значення вологості досягають шари зерна, розташовані біля зовнішнього циліндра, зерно, що знаходиться при вході повітря до сушарки дуже пересушується. Так, при висушуванні зерна початковою вологістю 25 % нерівномірність вологості становить 12 %, а шари зерна, що прилягають до * внутрішнього циліндра, висушуються до
вологості 3—4 %. Тому для підвищення рівномірності сушіння зерна його необхідно перемішувати під час сушіння. Це здійснюється шляхом пересипання зерна з одного бункера в інший один-два рази за період сушіння залежно від. початкової вологості зерна.
Найдоцільнішим способом сушіння активним вентилюванням є такий, що дозволяє продувати шар зерна повітрям з відносною вологістю, яка відповідає, або трохи нижча за зрівноважену вологість зерна. Відомо, що нагрівання повітря на 1 °С знижує його відносну вологість приблизно на 5 %, то достатньо нагріти повітря навіть вологістю 100% на 7 °С, щоб вологість агрегата сушіння становила 65 %• При такому способі функціонування обладнання для активного вентилювання зерна нерівномірність сушіння майже відсутня, а тривалість сушіння не досягає допустимих строків зберіганя вологого зерна.
Таким чином, раціональне управління сушаркою полягає в тому, щоб забезпечити стабілізацію відносної вологості агента сушіння на рівні зрівноваженої кінцевої вологості зерна. Це складне завдання в зв’язку із значними змінами навіть добової вологості повітря. Наприклад, середня відносна вологість в Україні (центральні райони) у серпні — вересні дорівнює 73% з середньо-квадратичним відхиленням 10—11 %. Аналіз статистичних характеристик випадкового процесу зміни вологості показує, що системі,, яка керує процесом, достатньо здійснювати контроль вологості приблизно два рази на годину. Така частота опитування датчиків збурень вимагає технічних засобів для зняття інформації та керування процесом підтримання заданої" вологості повітря, що подається до сушарки.
Принципова схема регулятора відносної вологості агента сушіння в устаткуванні для активного вентилювання зерна показана на рис. 2.19.
Вимірювання вологості зовнішнього повітря здійснюється за допомогою напівпровідникового вологочутливого опору-гігристора /?г. Гігристор зашунтований опором і включений до мостової схеми електронного моста, плечами якого є резистори а також опір реохорда /?р. Кон
такти 5(31—5(^3 трипозиційного пристрою моста, що настроюються на задані значення відносної вологості повітря срі...фз, через проміжні реле К1—КЗ управляють включенням магнітних пускачів 1ЕК1—1ЕКЗ трьох секцій підігрівання повітря в бункерах.
Принцип дії регулятора такий. При підвищенні відносної вологості зовнішнього повітря до значення фЬ замикається контакт 5(3 і спрацьовує реле /СІ, яке своїми контак-
2.19. Принципова схема автоматичного регулятора відносної вологості агента сушіння в бункері для активного вентилювання зерна |
тами підключає до мережі живлення контактом 1І(М1 котушку магнітного пускача 1ЕК1 першої секції нагрівників. При подальшому підвищенні відносної вологості зовнішнього повітря до ф2 замикаються контакти 5(22 (при ф3 — замикаються 5фЗ), відповідно спрацьовують контакти /С2 та 7(3 і підключаються наступні секції нагрівників. При цьому, коли спрацьовують контакти /СІ та Л'З загоряються сигнальні лампочки НЬ\—НЬЗ, які показують оператору кількість включених секцій. При зниженні вологості аналогічно відбувається відключення секцій підігрівання повітря.
У схемі передбачене блокування на включення секцій при невключених вентиляторах, що здійснюється блоккон- тактами 1К)М, відповідного магнітного пускача двигуна вентилятора. Перемикач 5Л1 призначений для перемикання управління секціями підігрівання з автоматичного на ручний і, навпаки. Поточне значення відносної вологості повітря фіксується стрілкою електронного моста. Ця інформація дозволяє оператору своєчасно включати і відключати регулятор, оскільки він працює лише на пониження вологості.