3.3. Агротехнічні вимоги до автоматизації технологічних процесів у закритому грунті
Норми технологічного проектування споруд закритого грунту (НТП—СХ) передбачають: автоматичне регулювання температури і вологості повітря; температури води в системі підгрунтового обігрівання; температури поливної води і розчину мінеральних добрив; концентрації добрив у розчині та вуглекислоти в повітрі; автоматизацію процесів поливу, підживлення і досвічення рослин; закриття вентиляційних фрамуг при швидкості вітру понад 10 м/с.
Для кожного виду рослин характерні свої оптимальні режимні параметри та допустимі відхилення від оптимуму.
Тепловий режим культиваційних споруд підтримується за допомогою автоматичних систем обігрівання і вентиляції. Він визначається потужністю джерел тепла, а також конструктивними особливостями споруд. Точність підтримання заданої температури — в межах ±1°С. Крім того, задана температура повинна узгоджуватись з рівнем освітленості, що пов’язане з фізіологічними особливостями життєдіяльності рослин. Технологічні норми також регламентують максимальну температуру ЗО °С (для розсади 26 °С)., мінімальну— 15 °С (не більше доби).
Водний режим забезпечується підтриманням необхідної вологості повітря і грунту за допомогою різних систем зрошення (надгрунтове, підгрунтове, крапельне зрошення). Витрати води становлять від 5 до 15 л/м2 на добу. Оскільки зрошення не повинне порушувати тепловий режим у споруді, температура поливної води підтримується на рівні температури повітря і грунту (в межах 20—25 °С).
Режим оісивлення забезпечується підтриманням необхідної концентрації мінеральних добрив, їх співвідношенням і pH грунту або субстрату. Технологія передбачає регулювання загальної концентрації з точністю ±10 % і pH з точністю ±0,1 в достатньо вузькому діапазоні, який визначається технологічним регламентом для кожного виду рослин і змінюється залежно від фази розвитку.
Газовий режим в об’ємі споруди закритого грунту передбачає контроль і підтримання концентрації вуглекислоти на рівні 0,1—0,35 %• Регулювання концентрації здійснюється при рівні освітленості більше 5 клк. При цьому повітряний обмін з навколишнім середовищем припиняється шляхом закриття вентиляційних фрамуг. Для інтенсифікації процесів життєдіяльності рослин швидкість повітряних потоків повинна становити 0,15 м/с.
Світловий режим, як правило не регулюється. Лише при вирощуванні розсади і в селекційних спорудах використовують штучне освітлення. Питома потужність опромі- нювачів згідно з технологічними нормами знаходиться в. межах 100—300 Вт/м2.
Урахування всієї різноманітності взаємозв’язків між режимними параметрами, їх узгодження та оптимізація потребують високого рівня автоматизації технологічних процесів.