4.3. Автоматизація фруктосховищ
Комплект електрообладнання для фруктосховищ забезпечує автоматичне управління мікрокліматом у камерах зберігання фруктів, управління роботою конденсаторного і випаровувального обладнання, захист компресорів охолоджувальних машин та сигналізацію нормальних і аварійних режимів роботи. Один комплект може автоматично управляти 2—4 камерами.
Система автоматичного управління мікрокліматом призначена для підтримання в камерах заданих значень температури, вологості повітря, циклічного його перемішування в камерах; вмикання і вимикання установок припливної та витяжної вентиляції, а також для контроля за станом температури і вологості повітря в камерах і окремих точках холодильної установки.
Електрична схема управління мікрокліматом у фруктосховищі зображена на рис. 4.4. Напруга на схему подається кнопкою SB6. У разі необхідності можливе відключення всіх агрегатів за допомогою SB1—SB5, розташованих в різних місцях фруктосховища.
Схема управління температурою і відносною вологістю повітря вмикається автоматом SF1. Перемикач 5Л1 задає режим роботи системи: ручний (1) або автоматичний (2).
В автоматичному режимі при підвищенні температури в камері спрацьовує терморегулятор Р, який через реле KVI вмикає електромагнітний аміачний клапан У А1, вентилятори повітроохолоджувальних установок М2, М3 та один з аміачних насосів (М4 або М5) подачі аміака як холодоносія в охолоджувальні камери. Коли температура в камері досягає заданого значення, контакти терморегулятора розмикаються і все електрообладнання відключається.
Режим роботи аміачних насосів встановлюється перемикачем SA3: 1 — обидва насоси відключені, 2—робочий насос М4 (Af5 в резерві), 3 — ручне управління, 4 — робочий насос М5 (М4 в резерві).
При вдалому запуску насоса спрацьовує датчик тиску SP1, який вмикає проміжне реле KV5. Реле KVb одним- контактом подає напругу на включення компресорів холодильної установки, а іншим — вимикає реле затримки часу КТ2, призначене для включення резервного насосу.
При невдалому запуску або при зменшенні тиску аміака в системі робочого насоса датчик SP1 розмикає реле KV5, що призводить до спрацювання реле КТ2. З затримкою 10 с релеКТ2 вмикає реле KV4, яке підключає резервний насос.
Відносна вологість повітря в камері фруктосховища підтримується регулятором вологості В. При пониженні вологості повітря контакти В вмикають реле ЛУЗ, яке підключає додаткові секції електропароутворювачів ЕК2 і
ЕЬ(3. При досягненні заданої вологості подача пара припиняється. Підігрівник ЕКІ ввімкнений для запобігання замерзанню води при низьких зовнішніх температурах.
Схема передбачає захист пароутворювача від «сухого ходу» за допомогою регулятора рівня води РЬ. При зниженні рівня води регулятор розмикає контакти РЬ і відключає нагрівник ЕКІ—ЕКЗ.
Для рівномірнішого розподілу . волого-температурного поля всередині об’єма камери передбачене циклічне перемішування повітря за допомогою вентиляторів. Режим управління роботою вентиляторів (тривалість роботи і час включення — відключення) забезпечується програмним реле І(Т 1, яке вмикає електродвигуни М2 і М3 вентиляторів.
Системою автоматики передбачене управління процесом видалення льоду (снігової шуби), яка наростає на поверхні охолодників. Режим роботи встановлюють перемикачами 5Л4 і 5/45. В автоматичному режимі наявність «шуби» встановлює реле тиску 5Р2, яке сприймає різницю в тиску до і після охолодника. При обмерзанні повітропроводів ця різниця збільшується, що призводить до замикання контактів 5Р2 і спрацювання реле КУ7. Реле КУ7 своїми контактами відключає магнітний пускач КМЗ вентиляторів охолодників і аміачний клапан У А1. Одночасно воно вмикає електромагнітний клапан УА2 води відтаювання, а іншою групою контактів — реле затримки часу КТЗ і реле ЛУб. Реле ЛУб вимикає реле /(1/7. Із затримкою 3 хв, достатньою для виходу аміака з охолодника, контактом ЛУЗ вмикається пускач КМ8, який включає насос М6 води відтаювання і електромагнітний клапан виходу води УАЗ. Магнітний пускач /СМ9 вмикає додаткову секцію нагрівників води ЕК4. Через 27 хв контактом КТ3 насос М6, нагрівник ЕК4 і клапан УАЗ вимикаються. Цикл відтаювання закінчений і через 3 хв (за цей час з охолодника збігає вода) реле КУ7 повертається в початкове положення і знову вводить в автоматичну роботу ланки управління аміачним клапаном У А1 і електроприводами М2 і М3 вентиляторів охолодників.
Крім пристроїв управління мікрокліматом в камерах, комплект автоматики містить в собі автоматичні системи управління рівнем аміака, компресорами; управління повітряною завісою, яка вмикається при відкритті камер, а також прилади контролю, сигналізації і захисту електрообладнання.