4.4. Автоматизація обліку, контролю і сортування сільськогосподарської продукції в сховищах
Продукцію, що закладається на тривале зберігання, контролюють перед закладкою, відвантажуванням споживачу і під час зберігання.
Перший і останній етапи контролю потребують проведення спеціальних аналізів у лабораторних умовах. При цьому визначається хімічний склад продукції, вміст білків, клейковини, токсичних речовин та інші показники, що визначають якість продукції. Враховуючи велику кількість зразків і значну трудомісткість аналізу, такі лабораторії повинні бути оснащені сучасним обладнанням для автоматизованого контролю якості і реєстрації даних в пам’яті ЕОМ.
Для успішного зберігання продукції треба безперервно контролювати стабільність тепло- і масообмінних процесів у масі рослинної продукції. Найнебезпечнішим є процес саморозігрівання рослинної маси, що супроводжується лавиноподібним зростанням температури і виділенням вологи в місці локального розігрівання. Саморозігрівання виникає внаслідок біохімічних процесів, що починаються при недотриманні технологічних режимів зберігання (підвищена вологість повітря, погана вентиляція, короткочасний вплив від’ємних температур).
Явище самозігрівання супроводжується локальною зміною температури, або вологості рослинної маси в осередку самозапалення. Тому найефективнішим є контроль розподілу температури і вологості рослинної маси, шляхом встановлення датчиків на певній відстані один від одного.
Для зменшення нерівномірності теплофізичних властивостей продукції, що закладається на зберігання, вона повинна проходити етап попереднього сортування. На даний час розроблені пристрої для автоматичного сортування продукції залежно від її оптичних, тепло- і електрофізичних властивостей.
Наприклад, функціонування установки для автоматичного сортування картоплі грунтується на оптичному принципі. Спектральні характеристики хворих і непошкоджених клубнів в інфрачервоному діапазоні (0,95—1,25 мкм) суттєво розрізняються. Електронний блок розпізнає каміння, грудки, а також пошкоджені і гнилі клубені і відбраковує їх за допомогою електромеханічного виконавчого механізму. Роликовий транспортер забезпечує пропускну здатність сортувальної установки до 6 клубнів/с або майже 2 т/год.
Плоди томатів сортують за механічними і оптичними властивостями. За пружністю і твердістю шкірки визначається лежкість. Оптичні властивості (колір у видимому діапазоні) дозволяють розподілити томати за стиглістю на три фракції — зелені, бурі, червоні.
Аналогічно сортують і рослинницьку сировину — листя тютюну. Сортувальна установка визначає процент темної зелені на площі листа і залежно від цього листя поділяють на три сорти. Спектрометричний блок працює разом з обчислювальним пристроєм, який аналізує набір спектральних властивостей листя в діапазоні 0,4—0,8 мкм і подає відповідні команди на виконуючі механізми (пнев- моклапани). Пропускна здатність установки становить до 10 листів/с або 65 кг/год.
Для сортування яблук пошкоджених або з ураженою поверхнею, використовуються скануючі прилади. Видиме світло від опромішовача освітлює поверхню плода. Інтенсивність відбитого світла аналізується інтегратором, в результаті чого формується сигнал, пропорційний площі пошкодження. Залежно від величини цього сигналу виконавчий механізм пропускає або відбраковує плід.
Електричні, оптичні, теплові й акустичні властивості продукції широко використовують при створенні нових приладів контролю стиглості кавунів, посівних властивостей насіння, вмісту жиру і білка в молоці, якості яєць та інше.