5.3. Способи управління та створення оптимального мікроклі мату у пташниках
Оптимальні параметри мікроклімату для пташників, які найбільш повно відповідають вимогам організму і забезпечують його комфортний фізіологічний стан, наведені в табл. 5.3.
Отже, технологічний процес; по підтриманню мікрокліма-
5.3. Параметри повітря в приміщеннях на птахівничих підприємствах |
ту в птахівничих приміщеннях передбачає врахування всіх факторів, що мають вплив на життєзабезпечення курей.
У пташнику, як об’єкті керування, є велика кількість джерел тепло-, волого- та газовиділення. Все це в цілому можна розглядати як збурення із змінними в часі і просторі характеристиками. Компенсація цих збурень (тобто створення оптимального мікроклімату у пташнику) здійснюється оптимальним технологічним і технічним обладнанням.
Критерієм ефективності опалювально-вентиляційної системи в пташнику буде служити продуктивність курей та збереження їх поголів’я. На птахофабриках та птахофермах застосовують багато опалювально-вентиляційних систем з автоматичним регулюванням параметрів повітря (мікроклімату). Функціональна схема таких систем виглядає так (рис. 5.12): Р — регулятор; СЕ — сприймаючий елемент; ВЕ — виконавчий елемент; ОК — об’єкт керування (пташник); ЕП — елемент порівняння.
Такі системи автоматичного регулювання (САР) є замкнутими. В свою чергу, регулятори, які входять до складу того або іншого обладнання, можуть бути позиційними (обладнання «Клімат-2», «Клімат-3») і безперервними («Клімат-47»). Робота таких систем полягає в тому, що температура в пташнику 0 вимірюється первинним перетворювачем температури і подається у вигляді опору її на елемент порівняння. Якщо ця температура відрізняється від заданої в пташнику, то сигнал виробляється регулятором, підсилюється і подається на виконавчий елемент, який зменшує або підвищує температуру повітря.
Схема автоматизації системи життєзабезпечення середовища утримання курей зображена на рис. 5.13.
Обладнання «Клімат» — найбільш поширене спеціалізоване технологічне обладнання для опалення та вентиляції птахівничих приміщень. До комплекту обладнання вхо-
5.12. Функціональна схема системи автоматичного регулювання температури в пташнику |
5.4. Склад комплектів обладнання типу «Клімат» за його модифікаціями |
5.5. Технічні характеристики комплектів «Клімат*2» та «Клімат-3» |
5.14. Схема комплекту обладнання , «Клімат-2» і «Клі- мат-3»:
— відцентровий вентилятор; 2 —' жалюзі; 3 — електромагнітний клапан; 4 — бак напірний; 5 — трубопровід; 6 — краплеуловлювач; 7 — розпилювач
дять системи з централізованим постачанням («Клімат-2», «Клімат-3») та системи з децентралізованим постачанням тепла, «Клімат-4») (табл. 5.4—5.5). Обладнання «Клімат-2», «Клімат-3» застосовують у пташниках з механічною вентиляцією та обігрівом повітря водяними калориферами, які живляться гарячою водою від котельних.
Система управління комплекту «Клімат-2» (рис. 5.14) виконує такі функції:
підтримання заданої температури повітря у пташниках в холодний період шляхом зміни кратності повітрообміну, за рахунок автоматичної трипозиційної зміни частоти обертання витяжних, а також ручного регулювання припливних вентиляторів;
автоматичного підвищення відносної вологості повітря в приміщенні, вмикаючи зволожуючі пристрої — УВ-60;
автоматичного регулювання температури повітря в приміщенні в теплий період року за рахунок зміни кратності повітрообміну за допомогою ступеневої зміни частоти обертання електровентгіляторів;
перехід з одного режиму на інший залежно від температури зовнішнього повітря;
автоматичного захисту калорифера від заморожування при зміні температури води в тепломережі;
автоматичного відключення вентиляторів при аварійному зниженні температури повітря;
захист від короткого замикання, перевантаження, сигналізації про наявність напруги на станції керування.
У комплектах обладнання «Клімат-2» та «Клімат-3» передбачена система зволоження повітря за допомогою розпилювача, який вмонтовано у відцентровий вентилятор.
Для зволоження та зниження температури повітря, що надходить через припливні шахти, застосовують зволожувачі УВ-60 (рис. 5.15). Вони складаються із системи водопостачання та комплекту зволожувачів, число яких розраховують. Один зволожувач розпилює 60 л води за годину.
5.15. Зволожувач УВ-60: І — фільтр; і — бак; 3 — конус зволожувача; 4 — водозбірник; 5 — сепаратор; « — кришка; 7, в — краплеуловлювачі; 9 — гак для підвішування; 10 — кожух; 11 — електродвигун |
Принцип роботи зволожувача такий: вода під тиском 'заповнює зволожувачі до певного рівня, що регулюється •системою зволоження. Електродвигун приводить в рух конус зволожувача. Вода, що знаходиться в баці на певному рівні, під дією відцентрової сили піднімається тонкою плівкою по внутрішній поверхні конуса зволожувача і через отвори в конусі розтікається по диску. Дрібні водяні краплі, зриваючись з диска і перемішуючись з повітрям, утворюють водяний пил.
Краплевловлювачі служать для збирання великих крапель води та рівномірного радіального поширення зволоженого повітря.
Схема автоматизації системи припливної вентиляції зображена на рис. 5.16.
Система керування «Клімат-3» (рис. 5.17) порівняно із «Клімат-2» має відмінності, що належать до холодного режиму:
автоматичне регулювання температури повітря в пташнику за рахунок зміни подачі теплоти калориферів шляхом регулювання кількості теплоносія;
автоматичне зниження відносної вологості повітря в пташнику (осушення повітря) зміною подачі вентиляторів;
автоматичний захист калориферів від заморожування
5.16. Схема автоматизації системи припливної вентиляції:
1 — пташник; П — вентилятор; III — калорифер; IV — шахта припливна; V зовнішнє повітря; VI — подача теплоносія
5.17. Система управління комплекту «Клімат-3»: 1 — забірна шахта; 2 — витяжний вентилятор; 3 — припливна установка; 4 — канал^ подачі води; 5 — датчик захисту калориферів від замерзання; 6 — напірний бак; 7 — калорифери; 8 — повітряний шибер; 9 — регулювальний клапан; 10 — панель датчиків; 11 — станція кеоування |
5.18. Схема розташування обладнання «Клімат-45» в пташнику: 1 — вентилятор осьовий; 2 — автоматичні вимикачі; 3 — перемикач; 4 — станція керування; 5 — датчик температури |
при порушенні температури води в мережі шляхом подачі сигналу на їх прогрівання відкриттям регулюючого клапана.
Наявність в обладнанні «Клімат-3» двох клапанів з моторним виконавчим механізмом ПР-1М дозволяє регулювати критичну температуру повітря (за рахунок зміни тепловіддачі на калорифери) і відповідно температуру в пташнику.
Комплект обладнання «Клімат-4» (рис. 5.18) складається із спеціальних низьконапірних вентиляторів з автоматичним вимикачем для індивідуального керування і захисту їх електродвигунів, автотрансформатора типу АТ-10 для зміни прикладеної на електродвигуни напруги і станції керування з виносним блоком датчиків температури. Станція керування забезпечує такі функції:
ступінчасту зміну частоти обертання електровентиля- торів;
автоматичний перехід на меншу частоту при зменшенні температури повітря в пташнику або більшу—при її підвищенні;
автоматичний вибір кількості працюючих вентиляторів залежно від температури в залі;
автоматичне відключення груп вентиляторів при пониженні температури або всіх вентиляторів при аварійному їх зниженні;
ручне включення і відключення вентиляторів; захист електродвигунів та лінії живлення від стругів короткого замикання і аварійних перетворень.
Ці комплекти забезпечують автоматичне підтримання в пташниках температури повітря з точністю 1,5—2 °С, відносної вологості в сторону підвищення від 35 до 95 % і в сторону зниження від 80 до 50 % з похибкою 5—6 %, а також шкідливих газів (аміак, сірководень, вуглекислий газ) в межах норми.
У комплектах технологічного обладнання Німеччини Р-15 і Угорщини ККТ є пристрої для плавного регулювання продуктивності вентиляторів. Так, в обладнанні Р-15 використовується регулятор вентиляції АЛР-9, який підтримує необхідну температуру в пташнику за рахунок плавної зміни повітрообміну в межах від 5 до 105 м3/год, регулювання вологості при розрахунковій температурі зовнішнього повітря від —10 до -)-35 °С.
Комплекти опалювально-вентиляційного обладнання «Клімат-45», «Клімат-47», «Клімат-48» випускаються із системою керування продуктивністю вентиляторів на основі зміни напруги живлення електродвигуна, що регулюють температуру повітря. Для цього використовують тиристорні станції ТСУ-2-КЛУЗ та МК-ВАУЗ, які забезпечують пропорційне регулювання частоти обертання двигунів вентиляторів. Технічні характеристики таких комплектів наведені в табл. 5.6.
Блок-схема станції керування МК-ВАУЗ зображена на рис. 5.19. Сигнал від датчика напруги ЯК надходить на міст керування МС. Крім цього, передбачене ручне задания температури ЗДТ. Із МС через підсилювач-демодулятор УД сигнал потрапляє на вузол зміщення УС. Він вміщує резистори, на які діють задатчики: базової напруги ЗБН, диференціала на допустиме зниження температури ЗД, мінімальної напруги ЗММ, яку можна подавати на статор електродвигуна. Із вузла зміщення УС сигнал надходить на систему імпульсно-фазового управління тиристорами СИФУ. Цей сигнал коригує інший сигнал, який поступає від блока живлення БП до блока тиристорів кожної із фаз. БТ.
Принципова схема установки «Клімат-4» зображена на рис. 5.20. Необхідно врахувати, що налипання значної кількості пилу на лопатках вентиляторів призводить до зменшення їх продуктивності па 20—ЗО %. Тому необхідно регулярно не рідше 1 разу на півроку їх оглядати, перевіряти надійність кріплення всіх вузлів та деталей, а також
5.6. Технічні характеристики обладнання «Клімат-4» |
повертання лопатей жалюзі. Електродвигун та вентилятор очищати від пилу, а при дезинфекції приміщення — прикривати.
Для економії паливно-енергетичних ресурсів температуру повітря в пташнику рекомендується підтримувати на
5.19. Блок-схема станції керування МК-ВАУЗ |
5.20. Принципова електрична схема вентиляційної установки «Клімат-4» |
2—З °С нижчою від необхідної, тому що саме на цю величину температура в клітках більша, ніж у проходах між батареями.
Робота опалювально-вентиляційних систем в автоматичному режимі дозволяє економити теплової енергії до 12%, а електричної — до 8% порівняно з ручним режимом керування.
Автоматизована система вимірювання температури в пташнику «Каштан-Т» призначена для вимірювання температури в пташнику і зовнішнього повітря. Результати багатоканальних вимірювань висвітлюються цифровими індикаторами, а також можуть реєструватися на папері за допомогою цифродрукуючого пристрою один раз за 1, 2, 4 або 8 год послідовно у всіх пташниках. На запит оператора можна проконтролювати температуру в будь-якому пташнику.
До складу системи входять: нормуючі перетворювачі з датчиками температури типу ТСМ — для перетворення
вихідної величини датчика температури — опору на струм; блоки живлеиння, стіл оператора з панеллю керування та електронним блоком, цифродрукуючий пристрій, два адаптери, кабель. Конструктивно вона виконана у вигляді центрального електронного пристрою та периферійних вимірювальних перетворювачів.
Терморегулюючий дилатометричний пристрій ТУДЕ (рис. 5.21) з електричним вихідним сигналом має 20 модифікацій з різними діапазонами регульованих температур від —ЗО до 1000 °С. Він може комутувати (вмикати та вимикати) електричні кола з напругою 220 В та силою струму до 10 А при активному та до 2 А при індуктивному навантаженні.
ТУДЕ складається з дилатометричного чутливого елемента, контактного пристрою та вузла настройки завдання.
Чутливий елемент ТУДЕ — це латунна трубка 1 (рис. 5.21). в якій знаходиться стержень 2 із сплаву інвару з малим коефіцієнтом лінійного розширення.
Верхня частина латунної трубки розміщується в зоні тепловоГ ізоляції, тому для компенсації зміни довжини верхня частина
5.21. Терморегулятор дилатометричний ТУДЕ:
1 — трубка; 2 — стержень із інвару; 3 — латунний стержень; 4 — пружина; 5 — контакти; 6 — гвинт завдання температури; 7 — плата; 8 — важіль на осі А з пружиною; 9 — важіль на осі Б; 10 — важіль на осі В; II —= гвинт диференціалу; 12 — плоска пружина; 13 — корпус
стержня 3 виготовлена з такого ж металу, що і трубка.. Стержні 2 і 3 притискуються до дна трубки пружиною
4, а від поперечних зміщень утримуються пластинчастою пружиною 12. Стержень 3 жорстко з’єднаний з платою 7, в якій змонтований контактний пристрій, який складається з важелів 8 і 9, з’єднаних пружиною, та важеля 10 з контактами 5. Пружина важеля 8 переводить важелі 9 і 10 з положення «включено» або «виключено» залежно від положення плати 7, відносно гвинта 6 завдання. Трубку 1 поміщають в середовище, яке досліджують. При підвищенні температури вона видовжується, що викликає зміщення під дією пружини 4 важелів 2, 3 з платою 7. Утримуваний в цьому положенні важіль 8 зміщується вверх і, коли його вільний кінець з пружиною опиниться вище осі Б, перекидає важіль 9 з зачепом важіля 10 у верхнє положення. Контакти 5 при цьому замикаються. Аналогічно розмикаються контакти при зниженні температури. Хід важеля 10, а отже і зону повернення регулюють гвинтом 11.
Дилатометричні регулятори температури вібростійкі, їх можна монтувати у будь-якому положенні та малочутливі до впливу зовнішнього середовища. Недоліком їх є значна довжина чутливого елемента (100—900 мм) та підгорання контактів.