7.1. Загальні відомості
Раціональна годівля тварин та птиці — найважливіша умова збільшення виробництва молока, м’яса та яєць. Збалансовані раціони зменшують витрати кормів, позитивно впливають на племенні властивості тварин, здоров’я та довголіття, підвищують якість та знижують собівартість продукції. Використання кормосумішей дозволяє при гарантованій продуктивності зменшити до 50 % витрати зерна і замінити їх грубими кормами й відходами виробництва.
Досвід використання кормоцехів для підготовки повноцінних кормів свідчать про підвищення продуктивності тварин на 20—25 % і зменшення витрат кормів на продукцію твариниицтва на 10—15 %. Основними технологічними процесами при приготуванні слід вважати:
подрібнення зерна, зелених, грубих кормів та коренеплодів;
виготовлення трав’яного борошна; дозування та змішування кормів; ущільнення кормів на гранули та брикети.
При підготовці кормів для згодовування кормові компоненти подрібнюють. Для подрібнення зернових використовують молоткові дробарки КДМ-2, КДМ-3, ДДМ, АИ-ДДР та ін. Грубі корми подрібнюють на подрібнюва- чу ИГК-ЗОБ, РСС-6, «Волгарь-6» та КДУ-2, а коренеплоди — на подрібнюючих апаратах ИКС-5, КПИ-4 і «Волга рь-5» та ін.
Для виготовлення трав’яного борошна використовують в основному його високотемпературне сушіння на обладнанні типу АВМ та СБ, які базуються на барабанних сушарках прохідного типу.
Процеси дозування та змішування компонентів виявляють досить значний вплив на якість кормів. Дозування здійснюється різними підживлювачами (типу НК-6) та підживлювачами-нагромаджувачами (КТУ-10, СТ-40). Для змішування застосовують порційні змішувачі (ВК-1, С-2, АПС-6 та інші) або шнекові (ШВС-40).
Для подальшого транспортування та зберігання корми гранулюють або брикетують за допомогою прес-гранулято- рів ОГМ-0,8А, ОГК-3, ДГ-1, ОПК-25, брикетних пресів ПБС-3,5, ПБС-4 і «Рефама» (Польша).
Таким чином, всі процеси приготування концентрованих кормів здійснюються на стаціонарних агрегатах. Вони оснащені досконалими системами управління та пуско-захис- ною апаратурою.