8.1. Автоматизація котлоагрегатів
Серед основних джерел теплоти для виробничих потреб І побуту є котельні агрегати різних конструкцій, у тому числі парові —ДКВР-2,5-13; ДКВР-4-13; ДКВР-6,5-13;
ДКВР-10-13; ДКВР-20-13; Е-1/9; МЗК; Е-2,5-14Р; Е-4-14Р; Е-6,5-14Р; Е-10-14Р,Г ГІДН-2С; КГІА-500; водогрійні — «Братск», «ФакелТ», КЧМ та ін.
Системи автоматичного управління котельними установками виконують такі основні операції:
автоматичне регулювання теплового навантаження (теплової потужності) з метою забезпечення певної температури в приміщенні й потрібної кількості гарячої води і пари; автоматичне регулювання рівня води в котлі; дистанційне керування котлом (пуск, регулювання тепло- і паропродуктивності та зупинення); технологічний та аварійний захист;
технологічне блокування, яке виключає помилкові операції в експлуатації;
технологічну сигналізацію, що сповіщає персонал про хід виконання процесів;
автоматичний контроль технологічних параметрів роботи котлів.
У сільському господарстві набули поширення системи автоматизації котельних агрегатів типу «Кристал» з електрогідравлічною автоматикою.
Система забезпечує автоматичне регулювання тиску пари і рівня води в барабані котла 6 (рис. 8.1), керування розрідженням у топці 7, витратами палива і повітря, під- паленням факелу за допомогою пальника 4, а також здійснює дистанційне керування електродвигунами димососа 9 і вентилятора 3 на подаванні повітря в форсунку.
Для повнішого згоряння палива в топці необхідно підтримувати певне співвідношення між кількістю палива і повітря, що забезпечує регулятор /Г/7С. Виведення димових газів з топки здійснює димосос 9, який за допомогою регулятора РС-2 створює задане розрідження- газів у верхній частині топки. При надмірному розрідженні збільшується винос теплоти через димосос, а при недостатньому — димові гази надходять до приміщення котельної.
Контроль за рівнем води в котлі здійснюється дифманометром ЬОЕ, сигнали від якого надходять у регулятор ЬС, який діє на регулюючий клапан 8.
8.1. Функціональна схема автоматизації котла системи «Кристал»: 1 — паливо; II — повітря; III — пара; IV — продукти згоряння; V — живильна вода |
В аварійних режимах котел зупиняють, припиняючи подачу палива в форсунку за допомогою електромагнітного клапана У А 2. Це відбувається у таких випадках: якщо упаде чи підвищиться тиск у системі подачі палива або повітря, зменшиться розрідження в топці, підвищиться тиск пари, знизиться або підніметься надмірно рівень води в барабані, погасне факел у топці. Для цього котел обладнують відповідними датчиками безпеки: тиску газо- або рідиноподібного палива 5РТ повітря 5РВ, розрідження газів в топці ЗРГ, тиску пари 5РП, верхнього 5£п і нижнього 5£п рівнів води в барабані котла, наявності полум’я ЗЗУ (рис. 8.2).
При подачі на схему напруги спрацьовує лише реле /СУ5 через замкнутий контакт датчика 5Рп. Решта реле сигналізації вимкнуті.
Переводом перемикача 5/11 в нормальне передпускове положення «Н» вмикають реле блокування І(В і реле витримки часу КТ2, які виключають помилкове спрацювання реле захисту ЩУІ...КУ6 внаслідок спрацювання датчиків при коливанні контрольованих параметрів під час підготовки котла до пуску.
Після цього оператор за допомогою кнопок вмикає живильний насос, який подає воду в барабан, а також димо-
8.2. Принципова електрична схема управління системою «Кристал» та її захистом |
сос, дуттьовий вентилятор. У міру встановлення параметрів заданих значень, що характеризують котел, спрацьовують датчики 5£в, 5ЬЯ, 8РГ, 8Р3 і вмикають відповідно реле КУ6, КУЗ і КУ2. Для запалювання факелу від іскри запальника 3 перемикач 5/11 переводять у положення П — «Пуск», при якому спрацьовують реле витримки часу /<Т1 по колу К (із схеми керування димососом), КУ2,1, КУЗ,1 і ЛУ6,1. В той же час вмикається електромагнітний клапан УА1 подачі палива до запальника і запальник 3. При цьому вимикаються реле КВ і КТ2, але реле КВ знову вмикається замикаючими контактами КТ1.3.
Після цього перемикач 5Л1 переводять у положення В — «Ввімкнуто» і вручну повністю відкривають електромагніт УА 2 відсічного клапану (див. рис. 8.1). Одночасно спрацьовує реле КТ2 електромагніта УАї і він закривається. На цьому пуск закінчується.
Для нормальної зупинки котла перемикач 5Л1 переводять в полеження 0 — «Вимкнуто». Аварійна зупинка відбувається при спрацюванні відповідних захисних реле. Наприклад, при зниженні тиску повітря за дуттьовим вентилятором розмикаються контакти ЗРВ — датчика тиску повітря і реле КУ2 вимикається. Потім вимикаються /інші елементи схеми в певній послідовності.