9.2. Автоматизація водонасосних установок для ферм та населених пунктів
Автоматизація безбаштової насосної установки. Автоматизована насосна установка складається із всмоктуючого патрубка з фільтром 1 (рис. 9.1), насоса 2, нагнітаючого 3 та вихідного трубопроводів із запірними вентилями, повітряно-водяного бака 4 з манометричним датчиком тиску 5 і струминним регулятором об’єму повітря 6. Регулятор об’єму повітря має камеру змішування 7, повітряний клапан 8, жиклер і дифузор. Вода надходить до споживача під дією тиску повітря, що знаходиться в котлі.
В автоматичному режимі передбачене періодичне вмикання насоса. При зниженні рівня води в баці тиск зменшується, датчик тиску спрацьовує і своїми контактами вмикає електронасос. При підвищенні рівня води тиск в котлі підвищується до заданого і насос вимикається.
Оскільки частина повітря розчиняється і виноситься з водою, об’єм повітря в баку має тенденцію до зменшення,
Для автоматичного підтримання об’єму повітря використовується струминний регулятор, який забезпечує підкачування повітря в бак до тиску 250 кПа. При перевищенні тиску спрацьовує запобіжний клапан 9.
Безбаштові водокачки мають низький коефіцієнт використання об’єму бака (0,15—0,2), великий перепад тиску і вибухонебезпечні. Внаслідок цього сфера їх використання в сільському господарстві дуже обмежена.
Автоматизація баштових водокачок. Стабільність водопостачання суттєво зростає при використанні резервуарів великого об’єму, піднятих над поверхнею землі. До 90 % насосних .установок сільськогосподарського призначення складають баштові водокачки (рис. 9.2).
Використання додаткових резервуарів значно спрощує і суттєво підвищує надійність управління водопостачанням. Основним параметром управління в такій системі є рівень води в резервуарі, який контролюється електродним датчиком рівня 51. Датчик складається з електродів нижнього і верхнього рівнів; для запобігання їх обмерзанню в холодну пору року передбачене підігрівання (ЕК).
Електрична схема управління ПЕТ насосними агрегатами баштових водокачок передбачає періодичне вмикання насоса при спрацюванні контактів .нижнього рівня і вимикання при спрацюванні контактів верхнього рівня (двопо- зиційне управління). Можливий ручний режим управління електронасосами (перемикач 5Л встановлюється в поло- женця Р).
Крім станцій ПЕТ, використовуються також станції управління типу СУМО, призначені для автоматизації насосних агрегатів промислових комплексів з електродвигунами потужністю від 25 до 250 кВт. Станція СУМО забезпечує ручне, автоматичне або телемеханічне управління насосними агрегатами, пуск і зупинку насоса при закритій заслінці, контроль течії та тиску в напірному трубопроводі,, температури підшипників та аварійного вимикання агрегатів при виході технологічних параметрів за межі норми.
Автоматизація розвивається у напрямку підвищення надійності водопостачання, що обумовило перехід до безконтактних станцій автоматичного управління.