4. Вибіркові дослідження в аудиті
Основна необхідність використання вибіркових досліджень полягає в тому, що суцільна аудиторська перевірка великих і навіть середніх підприємств, які становлять основну частину всього виробничого потенціалу України, фізично неможлива.
Вибіркові дослідження забезпечують дані для характеристики всієї сукупності на підставі принципу екстраполяції — розповсюдження результатів перевірки на всю генеральну сукупність. Вибіркове спостереження має певні переваги перед суцільним. Це можливість оцінки за результатами вибіркового спостереження усієї генеральної сукупності: економія часу і коштів за рахунок скорочення обсягу робіт; точніші результати досліджень внаслідок зменшення кількості помилок при реєстрації. Екстраполяція результатів вибіркового дослідження на всю генеральну сукупність може бути виправдана лише в тому випадку, коли аудитором досконало визначені такі питання:
— склад генеральної сукупності;
— проведення стандартизації;
-розмір припустимої максимальної помилки вибірки;
— розмір очікуваної помилки;
— обсяг вибірки і спосіб відбору;
— інтерпретація результатів вибіркового дослідження.
Під генеральною сукупністю слід розуміти набір інформації, стосовно якої аудитор хотів би зробити аудиторську вибірку.
При проведенні вибіркових досліджень використовується метод стратифікації — процес розподілу генеральної сукупності на дрібніші підсукупності, кожна з котрих має свою власну характеристику. Стратифікація дозволяє аудитору направляти свої зусилля на більш важливі для реалізації мети об'єкти перевірки.
Припустима максимальна помилка — це максимальне значення помилки в сукупності даних, котра стає суттєвою за умови прийняття рішення про ефективність вибіркової перевірки. Під час застосування тестів внутрішнього контролю підприємства під допустимою помилкою розуміють максимальний розмір відхилення від контрольної процедури. За умови незалежних процедур перевірки припустима
помилка — це максимальна сума відхилень у бухгалтерському документообігу, яка приймається аудиторами.
Очікувана помилка — розмір помилки, передбачений аудитором у загальній сукупності. На питаннях визначення обсягів вибірки, способу відбору та інтерпретації результатів відбіркового дослідження зупинимося докладніше далі.
Основною вимогою, що ставиться до проведення вибіркового дослідження, є дотримання принципів відбору. Успішне проведення вибіркового дослідження передбачає вирішення двох питань:
— визначення необхідної кількості вибіркових досліджень;
— розрахунок помилок вибіркових характеристик.
Проводячи вибіркові дослідження в аудиті, слід також пам'ятати, що є перевірки і процедури, за яких виключається проведення вибіркових досліджень. Вибіркові методи не використовуються, коли:
— виконуються процедури вивчення структури і ефективності системи контролю;
— структура генеральної сукупності не дає можливості використати вибіркове дослідження (генеральна сукупність неоднорідна);
— треба дослідити об'єкти, до яких пред'явлені вимоги суцільної перевірки (статті балансу, індексація основних засобів тощо);
— аудитор досліджує значні операції і аналітичні процедури на конкретну дату (купівля і продаж основних засобів, землі, інші нетипові операції);
— помилки вибірки, визначені згідно з теорією, не відповідають розмірові помилки всієї генеральної сукупності;
— в аудитора є сумніви щодо результатів заздалегідь виконаних перевірок.
Норми і правила використання вибірки в аудиті, а також порядок включення та побудови вибіркових тестів визначає національний норматив аудиту № 17 "Вибіркова перевірка".