1.3. Система незалежного фінансового контролю (аудиту) в Україні
Правові засади здійснення незалежної аудиторської діяльності в Україні базуються на Законі України "Про аудиторську діяльність". Основне завдання цього закону — "створення системи незалежного фінансового контролю з метою захисту інтересів власника".
Організаційна структура незалежного фінансового контролю (аудиту) в Україні представлена на рис. 1.
Рис. 1. 1. Система незалежного фінансового контролю (аудиту) в Україні |
Основним базовим елементом системи незалежного фінансового контролю є сертифіковані аудитори, які на підставі ліцензії від свого імені чи від імені аудиторської фірми здійснюють аудиторську діяльність.
Організаційне і методологічне керівництво аудиторською діяльністю в Україні здійснює Аудиторська палата України (АПУ). АПУ є незалежним самостійним органом, головним завданням якого є:
— сприяння розвитку аудиту в державі;
— вирішення принципових питань аудиторської діяльності в Україні на єдиній методологічній основі;
— сертифікація (визначення кваліфікаційної придатності) аудиторів;
— ліцензування (дозвіл) на право займатися аудиторською діяльністю.
АПУ діє відповідно до Статуту, має регіональні відділення, повноваження яких визначаються "Положенням про регіональні відділення",
АПУ створюється шляхом делегування до її складу п'яти представників від професійної громадської організації аудиторів України, по одному представникові від Міністерства фінансів, Головної державної податкової адміністрації, Міністерства статистики, Національного банку, Міністерства юстиції та окремих фахівців від навчальних, наукових та інших організацій.
Крім цього, з метою захисту своїх інтересів аудитори України об'єднані у професійну громадську організацію — Спілку аудиторів України, яка діє на місцях через свої осередки за наявності у них не менше п'яти аудиторів.