7.3. Дослідження й оцінювання системи внутрішнього контролю й аудиту
Незалежно від того, який підхід обрав аудитор для оцінювання системи внутрішнього аудиту і контролю — системно орієнтований чи ймовірнісний, — він повинен виконати роботу, що складається з трьох етапів: дослідження, опису та оцінювання.
Дослідження системи внутрішнього аудиту і контролю аудитор може виконувати різними способами.
1. Використати складену робітниками обліково-аналітичних служб підприємства інформацію про системи обліку, компьютерного забезпечення внутрішнього аудиту і контролю.
2. Використати у роботі інформацію про системи, підготовлені внутрішніми аудиторами. Щоб на цю інформацію можна було покластися, потрібні відповідні висновки зовнішніх аудиторів щодо достовірності самої інформації і ступеня незалежності внутрішніх аудиторів.
3. Опитати службовців підприємства, які працюють у службі внутрішнього аудиту і контролю.
4. Проаналізувати процедури внутрішнього аудиту і контролю з метою отримання інформації щодо їх суттєвості.
5. Використати висновки зовнішніх аудиторів щодо систем внутрішнього контролю і аудиту.
Опис системи внутрішнього аудиту і контролю
Дослідження системи внутрішнього контролю й аудиту, яке проводять аудитори, треба представити у найбільш прийнятному вигляді. В аудиторській практиці використовують схеми і пояснення до них. Вони як методи опису внутрішнього аудиту і контролю мають ряд суттєвих переваг перед іншими методами:
1) подають інформацію про систему контролю у логічно-послідовному вигляді;
2) дають можливість дуже швидко встановити логіку внутрішнього контролю, виявити її слабкі і сильні сторони;
3) можуть з успіхом використовуватися в екстремальних ситуаціях (якщо висновки аудиторської фірми піддаються сумніву, аудиторам на підставі схем дуже просто довести свою правоту);
4) зрозумілі спеціалістам різних фахових спрямувань;
5) дуже легко коригуються і можуть використовуватись протягом багатьох років з необхідними коригуваннями;
6) дають можливість простежити функціонування системи як у просторі так, і за часом.
Проте треба мати на увазі, що не у всіх випадках схеми можна використовувати для опису системи як метод. Недоцільно використовувати їх для опису дуже складних або простих бізнес-систем. Також треба враховувати, що схема дає повне уявлення про функціонування системи, тільки якщо ця система працює без збоїв. Загалом же схема не дає інформації про те, як працює система в умовах нетрадиційних ситуацій. У цих випадках більш прийнятним методом є пояснення.
У загальному вигляді дослідження і опис системи внутрішнього контролю і аудиту клієнта — це складна робота, що вимагає від виконавців значних знань, досвіду і спеціальної підготовки. Найбільш вдало, на наш погляд, організаційні проблеми внутрішнього контролю й аудиту викладені у підручнику за редакцією А. М. Кузьмін- ського [45].
Кожна схема системи внутрішнього аудиту і контролю має супроводжуватися додатковими описами стосовно таких питань:
1) джерела і характер проходження інформації за великими господарськими операціями. Найсуттєвішими господарськими операціями вважаються операції у циклі отримання прибутку, і насамперед продажу товарів та одержання готівки, бартерні операції, операції щодо взаємозаліків, поступки боргу і вимоги;
2) основні бухгалтерські регістри, що відображають сальдо за рахунками. Ця інформація полегшує аудиторам виконувати перевірки на суттєвість;
3) звіти про суттєвість бухгалтерських операцій. Ця інформація полегшує аудитору процес пошуку джерел для планування процедури проведення перевірок на суттєвість.